Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 13:46
Przeczytaj!
Reklama dotacje dla firm

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach
Podziel się
Oceń

W obecnym systemie pomocy społecznej nie są badane i wykazywane prawdziwe potrzeby społeczne w gminach.
Prognozy dotyczące liczby osób wymagających wsparcia na kolejny rok określane są głównie na podstawie statystyk i z góry określonych ram finansowych narzuconych przez władze gminy, a nie rzeczywistego rozpoznania potrzeb społecznych. Nie spełniają swojej roli gminne strategie rozwiązywania problemów społecznych, głównie z powodu braków merytorycznych w  dziewięciu ze skontrolowanych ośrodków. Nie odzwierciedlały rzeczywistych potrzeb społecznych i nie zawierały wskaźników pozwalających na ocenę realizacji zadań. W dwóch skontrolowanych ośrodkach takich dokumentów w ogóle nie było.  Pomoc udzielana jest głównie na wniosek, ośrodki nie prowadzą rejestru osób potrzebujących, które nie są nią objęte. Zarówno w ośrodkach kontrolowanych jak i w ogólnopolskiej ankiecie pracownicy socjalni przyznawali, że w ich rejonach z różnych powodów są osoby wymagające pomocy, które z niej nie korzystają. Stwierdziło tak aż 60,9% (2263 z 4206) ankietowanych pracowników socjalnych, a kolejne 27,1% (1140) badanych podało, że tego nie wie. Jako główne przyczyny nieudzielania pomocy wskazali niechęć potrzebujących, którzy nie składają wniosków oraz niedostosowane procedury do realiów.

System pomocy społecznej nie może też być uznany za skuteczny.
Świadczy o tym odsetek  od 30 do 88% osób,  korzystających z pomocy społecznej w skontrolowanych ośrodkach w sposób długotrwały (powyżej trzech lat). Oznacza to, że były stałymi podopiecznymi gminy. W ciągu ostatnich dwóch lat statystyki wykazywały spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej, ale ich usamodzielnianie się rzadziej następowało w wyniku pracy socjalnej, a częściej z powodu poprawy sytuacji finansowej, m.in. z tytułu pobierania świadczenia 500+, uzyskania prawa do emerytury lub renty, osiągnięcia wieku 18 lat i wyjazdu za granicę.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MaciejuTreść komentarza: Same małe ryby, zbiornik ma potencję na karpie 8kg w górę. 3 lata tam łowiłem tylko raz miałem kontrolę. Dziady ryby łapią a ich koledzy ryby do auta wynoszą. Nasze PZW tak kipinaData dodania komentarza: 28.04.2025, 10:49Źródło komentarza: Siedemnastu wędkarzy złapało 169 rybAutor komentarza: Krysia W.Treść komentarza: Ciekawe co zrobi p.Justyna ,jakie następne stanowisko obejmie!!!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:20Źródło komentarza: Malechowo: Justyna Kamińska już nie zastępuje wójtaAutor komentarza: darłoviak pustakTreść komentarza: tak już ci napiszą z imienia i nazwiska może pesel jeszcze chcesz ??Data dodania komentarza: 28.03.2025, 10:30Źródło komentarza: Jechał po narkotykach i miał je przy sobieAutor komentarza: DarłoviakTreść komentarza: Kogo zatrzymali?Data dodania komentarza: 27.03.2025, 11:31Źródło komentarza: Jechał po narkotykach i miał je przy sobieAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Z Wielkopolski pozdrawiam serdecznie naszego nowego arcybiskupa.Data dodania komentarza: 23.03.2025, 18:11Źródło komentarza: Biskup Zbigniew Zieliński z Koszalina – metropolitą poznańskim!Autor komentarza: policja sławnoTreść komentarza: ty masz prawo jazdy ?? masz znaki pionowe informujące o przejściu dla pieszych. zapraszamy na komendę na rozmowę w trybie pilnymData dodania komentarza: 21.03.2025, 08:20Źródło komentarza: Sławno: Kiedy w końcu włączą światła i ustawią lustro?
Reklama
Reklama