Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 22:45
Przeczytaj!
Reklama

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach

Organizacja i warunki pracy pracowników socjalnych w gminach
Podziel się
Oceń

NIK sprawdziła, w jakich warunkach pracują pracownicy socjalni oraz czy organizacja i warunki ich pracy w gminach pozwalają im na skuteczną realizację zadań ustawowych. W wyniku porozumienia Prezesa NIK z Generalnym Inspektorem Pracy, kontrola została przeprowadzona równolegle przez obie instytucje. Inspektorzy pracy weszli w II połowie 2018 r. do ośrodków pomocy społecznej wytypowanych przez NIK i zbadali warunki pracy w nich w zakresie swoich uprawnień.
Kontrola objęła 24 ośrodki pomocy społecznej, w których zatrudnionych było 468 pracowników socjalnych. Ponadto w ogólnopolskim badaniu ankietowym przeprowadzonym przez NIK wzięło udział 4206 z 19 610 pracowników socjalnych, czyli niemal jedna czwarta wszystkich zatrudnionych. To największe tego typu badanie środowiska pracowników socjalnych w Polsce.

Badanie ankietowe pokazało, że mimo dużej odpowiedzialności, która spoczywa na pracownikach socjalnych, często czują się niedoceniani. 
Większość z nich odczuwa przeciążenie pracą, spowodowane nadmiarem środowisk objętych opieką, rozbudowaną sprawozdawczością oraz ograniczeniami finansowymi. Odbija się to  na jakość i skuteczności ich pracy. Frustrację wywołują też zarobki oraz brak uznania i szacunku społecznego. Aż 64,6% pracowników socjalnych z 4206 ankietowanych przez NIK ocenia, że nie spotyka się z uznaniem i szacunkiem społecznym w związku z wykonywaną pracą.

Pracowników socjalnych jest zbyt mało.
Aż 16 z 24 skontrolowanych ośrodków pomocy społecznej nie spełniało wymogu ustawy o pomocy społecznej zatrudnienia jednego pracownika socjalnego na 50 rodzin lub osób samotnie gospodarujących objętych pomocą socjalną. Niektórzy zamiast ustawowymi 50, musieli zajmować się ponad 150 beneficjentami.  Z danych ogólnopolskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, że w 2017 r. blisko połowa ośrodków (46 %) przekroczyła ten wskaźnik.
Pracownicy socjalni są przeciążeni pracą. Realizują zadania z kilkudziesięciu ustaw. W każdym miesiącu pracownik socjalny w skontrolowanych ośrodkach przeprowadzał średnio 20-30 wywiadów środowiskowych, kilkadziesiąt razy wychodził w teren, rozpatrywał kilkadziesiąt wniosków, brał udział w kilku interwencjach, kontaktował się z ok. 10 instytucjami oraz uczestniczył w realizacji co najmniej 1-2 programów i projektów gminnych lub krajowych. Na nadmiar pracy biurowej i zbyt dużą liczbę podopiecznych wskazało 84 % z 4206 pracowników socjalnych, którzy wzięli udział w ankiecie NIK. Przez to nie mają wystarczającej ilości czasu na prowadzenie pracy socjalnej.



Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pacjentTreść komentarza: hahahah oni sobie medale wręczają a szpital to tak naprawdę umieralnia nic więcej , syf kiła i mogiła. powinni to zamknąć bo strach tam chodzićData dodania komentarza: 27.11.2024, 13:04Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Takie zarządzanie, że czekało się ostatnio 1 miesiąc na opis rtg płuc...żenadaData dodania komentarza: 27.11.2024, 12:25Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: podaj blikaTreść komentarza: 21 wiek, księżyc można przez telefon zobaczyć a jak przyjdzie do zdjęcia bandziora to uja widać ...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:53Źródło komentarza: Publikujemy wizerunek sprawcy przestępstwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj. Widzę że były wòjt pan R.S. nie może przeżyć porażki. Publikuje się rzekomo jako piecyk czy celebryta, bo nie ma odwagi skomentować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Żal i żenada. No ale jak się zostało oderwanym "od koryta" to trudno się z tym pogodzić. Dwóch radnych stworzyło kącik adoracji byłego wójta i teraz plują jadem. Pozostali już powoli zapominają o R.S. radny z Warszkowa nie zapomni bo "worek bez dna" zwany gminą się urwał a radna z Rzyszczewa siedzi za granicą i pluje jadem tak jak pluła kiedyś na R.S. Spokojnie wszystko ucichnie, kurz opadnie a taki R.S. pójdzie w zapomnienieData dodania komentarza: 8.11.2024, 07:22Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Ile można czekać. W końcu może rozbiją układ z Jarosławca.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: jarekTreść komentarza: totalna ''betonoza'' proponuję włożyć więcej wysiłku w projektowaniu miejsc publicznychData dodania komentarza: 7.11.2024, 09:59Źródło komentarza: Sławno: Tak może wyglądać plac ks. kard. S. Wyszyńskiego
Reklama
Reklama