Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:33
Przeczytaj!

Szydełkowanie - jak czytać schematy?

  • 28.06.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Szydełkowanie - jak czytać schematy?

Z roku na rok rośnie liczba miłośniczek i miłośników szydełka i włóczki. Wynika to ze stosunkowej łatwości nauki szydełkowania oraz faktu, że możliwości wykorzystania tego narzędzia są praktycznie nieograniczone. Aby jednak w pełni odkryć frajdę, jaką sprawia szydełkowanie musimy nauczyć się czytać schematy.

O co w tym chodzi?

By podkreślić wszystkie walory przędzy używanej do szydełkowania, warto wybrać odpowiedni wzór oraz pamiętać o tym, że według innych punktów będzie przebiegała praca nad beretem, a inaczej jeśli zabieramy się za szydełkowanie swetra. Dlatego zdecydowanie wato sięgnąć po schematy szydełkowania wraz z opisem jak dokładnie wykonać daną rzecz i wyeksponować konkretny wzór. Same schematy dzielą się na okrągłe i prostokątne. Okrągłe należy czytać od samego środka i szydełkować po okręgu od prawej do lewej, czyli odwrotnie do wskazówek zegara. Początek jest tu bardzo często określony zamalowaną strzałką, można spotkać się również z ułatwiającą szydełkowanie numeracją torów. Tego typu schematy są doskonałe, jeśli chodzi o wykonywanie serwetek, czapek czy beretów. Z kolei schematy prostokątne należy analizować od samego dołu, kierując się ku górze. Rzędy czyta się naprzemiennie od prawej do lewej i od lewej do prawej strony. Pierwszy rząd jest zazwyczaj budowany na bazie łańcuszka. Samą analizę wzoru zaczynamy zaś najczęściej od lewej strony. Po zakończeniu każdego rzędu robótkę należy obrócić. Aby dokładnie wykonać każde zadanie, wzory należy czytać z niezwykłą uwagą.

Skąd wziąć schematy szydełkowania?

Schematy możemy znaleźć dosłownie wszędzie. Pierwsze poszukiwania najlepiej i najprościej jest rozpocząć w sieci. Znajdziemy tam tysiące filmów instruktażowych, które dokładnie pokazują krok po krok jak wykonać dany produkt finalny. Możemy tam znaleźć schematy, które pozwolą nam na wykonanie serwetki, a także takie, dzięki którym zrobimy bardzo skomplikowany sweter. Schematy udostępniają też bardzo często sami producenci włóczek na swoich stronach. Możemy też korzystając z mediów społecznościowych, dołączyć do jednej z wielu grup wielbicieli szydełkowania. Tam możemy też otrzymać szereg porad w zakresie samego czytania schematów, jak też ogólnie umiejętności i technik szydełkowania. Ostatecznie pozostają nam też czasopisma hobbystyczne. To wersja dla zwolenników papierowej informacji. Te możemy znaleźć w sklepach, a przede wszystkim w bibliotekach, gdzie możemy z tego typu czasopism i zawartych tam informacji, skorzystać całkowicie bezpłatnie, wypożyczając po prostu dane pismo do domu.

--- Artykuł sponsorowany ---