Rok 1884 w znaczący sposób zapisał się w historii rynków finansowych. To właśnie wtedy – a konkretnie 3 lipca, zadebiutował indeks Dow Jones Transportation Average. Działając na obu największych nowojorskich giełdach do dziś, jest najstarszym nadal używanym indeksem giełdowym świata.
Dwanaście lat później zadebiutował inny indeks stworzony przez S&P Dow Jones Indices – Dow Jones Industrial Average, który od dekad jest uznawany za jeden z najważniejszych wskaźników. Składając się z najważniejszych spółek notowanych na amerykańskich giełdach, „opowiada” gospodarczą historię Stanów Zjednoczonych i szybko reaguje na globalne trendy. Nic więc dziwnego, że dla wielu inwestorów jest on jednym z najważniejszych punktów odniesienia – nawet, jeśli nie handlują na parkietach USA.
Dow Jones Industrial Average. Jakie ma dziś znaczenie?
Zacznijmy od tego, że w ostatnich latach znaczenie indeksu Dow Jones Industrial Average nieco się zmniejszyło. Jednym z powodów jest przekonanie części analityków co do nie do końca trafnego sposobu jego wyliczania. Wątpliwości dotyczą zarówno ważenia (zamiast bardziej miarodajnego współczynnika kapitalizacji akcji, bierze on pod uwagę ich wartość) oraz małej, liczby notowanych spółek (w jego skład wchodzi 30).
Mimo tego Dow Jones Industrial Average nadal jest ważnym narzędziem wielu specjalistów ze świata finansów. Na jego zmiany uwagę zwracają nie tylko inwestorzy giełdowi, ale też ekonomiści, którzy stosują go między innymi do prognozowania. Jego skuteczność z całą mocą potwierdziła się dwa lata temu. Na początku marca 2020 indeks zanotował swój największy punktowy spadek w historii (1969,15 pkt.), będący jednym z pierwszych poważnych zwiastunów obecnego kryzysu.
Jakie spółki wchodzą w skład Dow Jones Industrial Average?
Jak już wspomnieliśmy, Dow Jones Industrial Average składa się z 30 spółek notowanych na dwóch nowojorskich giełdach – NYSE i NASDAQ. Obecnie (luty 2022) są to:
-
3M
-
American Express
-
Amgen
-
Apple
-
Boeing
-
Caterpillar
-
Chevron
-
Cisco
-
Coca-Cola
-
Disney
-
Dow
-
Goldman Sachs
-
Home Depot
-
Honeywell
-
IBM
-
Intel
-
Johnson & Johnson
-
JPMorgan Chase
-
McDonald's
-
Merck
-
Microsoft
-
Nike
-
Procter & Gamble
-
Salesforce
-
Travelers
-
UnitedHealth
-
Verizon
-
Visa
-
Walgreens Boots Alliance
-
Walmart
Inwestowanie na amerykańskich giełdach. Jak do tego podejść?
Najbardziej przydatny Dow Jones Industrial Average okazuje się oczywiście w przypadku analiz bezpośrednio odnoszących się do sytuacji na amerykańskich giełdach. Te, ze względu na wysokie obroty i dużą liczbę najważniejszych dla światowej gospodarki przedsiębiorstw, od dawna budzą zainteresowanie inwestorów z różnych krajów. Co ważne, by handlować akcjami na NYSE i NASDAQ nie musicie wcale być profesjonalnymi traderami. Wystarczy rachunek w platformie transakcyjnej Saxo Bank – oficjalna strona dostarczy wam wszystkich niezbędnych informacji.
Oczywiście Dow Jones Industrial Average nie jest jedynym indeksem, który należy wziąć pod uwagę przy ocenie sytuacji na globalnych, a nawet tylko amerykańskich rynkach. Poza nim duże znaczenie ma kilkadziesiąt innych wskaźników z całego świata. Niezbędna jest też wiedza pozwalająca wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. Dlatego zaczynając przygodę z inwestowaniem na giełdzie, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia.