Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 08:15
Przeczytaj!
Reklama dotacje dla firm

Na czym polega licytacja komornicza i jak wziąć w niej udział?

Planując zakup nieruchomości, warto zainteresować się obwieszczeniami komorniczymi. Są one ogólnodostępne i każdy może sprawdzić, jakie aktualnie licytacje planowane są w danym regionie. Aby wziąć udział w licytacji, należy spełnić kilka warunków. Jakich? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź!
Na czym polega licytacja komornicza i jak wziąć w niej udział?
Podziel się
Oceń

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie nieruchomości kupisz na licytacji komorniczej,
  • jakie kroki musisz podjąć, aby kupić nieruchomość od komornika,
  • co oznacza dokonanie przybicia,
  • co zrobić, jeśli wygrałeś licytację.

Licytacje komornicze – prosty sposób na zakup tanich nieruchomości?

Choć zazwyczaj tak właśnie jest, nie zawsze nieruchomości kupowane od komornika są bardzo tanie, a licytacje komornicze wcale nie stanowią gwarancji okazyjnego zakupu. Co prawda cena wywoławcza jest niższa niż wartość rynkowa, jednak ostateczna kwota zależy od kilku czynników:

  • terminu licytacji – w pierwszym terminie cena wywoławcza wynosi 3/4, w drugim 2/3 oszacowanej wartości nieruchomości,
  • liczby oferentów zainteresowanych zakupem,
  • przebiegu licytacji i wysokości podawanych kwot.

⚠️ Pamiętaj!

Może się okazać, że – choć weźmiesz udział w drugim terminie licytacji, gdy suma wywołania jest niższa – ostateczna cena przekroczy kwotę wywoławczą z pierwszego terminu. ⚠️

Jakie nieruchomości kupisz od komornika?

Są to zarówno domy i mieszkania dla inwestorów prywatnych, jak i działki, obiekty użytkowe, lokale usługowe i handlowe. Nie brakuje też hal produkcyjnych, magazynów, kompleksów wypoczynkowych, a nawet gruntów rolnych z budynkami gospodarczymi. Warto na bieżąco śledzić pojawiające się licytacje komornicze nieruchomości, aby nie przegapić atrakcyjnych okazji.

Jak wziąć udział w licytacji?

Przede wszystkim musisz wpłacić wadium – to tak zwana rękojmia, która stanowi obligatoryjny warunek wzięcia udziału w licytacji. Następnie oszacuj swoje możliwości finansowe i obejrzyj nieruchomość, sprawdź też zapisy w księdze wieczystej. A gdy będziesz pewien, że chcesz dokonać zakupu, weź udział w licytacji.

Dokonałeś przybicia... i co teraz?

Przybicie oznacza, że jeden z oferentów wygrał licytację i zyskał prawo zakupu nieruchomości. Jeżeli to Ty, otrzymasz z sądu informujące Cię o tym pismo, wraz z wezwaniem do zapłaty. Od momentu otrzymania dokumentu będziesz mieć dwa tygodnie na uregulowanie należności (możesz również złożyć wniosek o przedłużenie tego czasu do miesiąca) – wpłacone przed licytacją wadium zostanie zaliczone na poczet zapłaty reszty ceny. 


 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama