Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 13:23
Przeczytaj!
Reklama

AGROLIGA 2022 zwycięzcy konkursu w województwie zachodniopomorskim

Kolejna edycja konkursu AGROLIGA za nami. W tym roku operacja pn. „Konkurs AGROLIGA 2022 – etap wojewódzki”, była realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, plan operacyjny na lata 2022-2023 przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Konkurs miał na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Konkurs AGROLIGA 2022– etap wojewódzki finansowany był z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
AGROLIGA 2022 zwycięzcy konkursu w województwie zachodniopomorskim
Podziel się
Oceń

 

 

 

 

 

 

W dniu 06 października 2022 r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs AGROLIGA 2022 na etapie wojewódzkim. Seminarium przeprowadzono
w Hotelu „
Dobosz” w Policach. Wśród zaproszonych gości pojawili się rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, właściciele gospodarstw rolnych, przedstawiciele firm branży rolniczej – dla których dedykowany był ten konkurs. Swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele samorządów i instytucji działających na rzecz rolnictwa.

Uczestnicy seminarium wysłuchali wykładu dr Arkadiusza Malkowskiego na temat zarządzania rozwojem w sektorze rolnym – wzrostu konkurencyjności, innowacyjności i nowych technologii w rolnictwie.

W części artystycznej gali goście mogli obejrzeć występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej „Krąg” oraz z grupy tanecznej Dance Factory i La’Bomba.

W ramach gali zaprezentowano mistrzów i laureatów konkursu z województwa zachodniopomorskiego. Po prezentacjach odbyło się dokonanie uroczystego wręczenia pucharów, nagród oraz wyróżnień.

Konkurs AGROLIGA ukazuje dorobek rolnictwa i firm funkcjonujących w branży rolniczej z terenu województw biorących udział w projekcie. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: ROLNIK i FIRMA. Uczestnikami konkursu byli rolnicy i przedstawiciele agro-przedsiębiorstw, którzy wyróżniają się osiąganymi efektami technologicznymi i ekonomicznymi, rozwijają swoją działalność przy pomocy funduszy unijnych oraz wykazują zaangażowanie w życie lokalnej społeczności. Uzyskanie tytułu laureata to sukces i prestiż. Zwycięzcy konkursu są utożsamiani z kreowaniem wzorców i przesłanką do naśladowania. Przyczynia się to do rozwoju sektora rolnego, zwiększenia rentowności i wzrostu konkurencyjności rolnictwa polskiego.

 

Komisja wojewódzka składająca się z przedstawicieli Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału w Koszalinie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddziału w Koszalinie, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału w Szczecinie i Oddziału w Koszalinie oceniła wyróżnione podmioty i postanowiła przyznać:

w kategorii ROLNIK:

tytuł Mistrza zdobyło – Gospodarstwo pasieczne Grzegorz Fujarski, ul. Mazurska 4, 78-550 Czaplinek, gmina Czaplinek, powiat drawski. Wielkość pasieki – 800 rodzin pszczelich.

Produkcja na poziomie: 25 ton miodu, 500 kg pyłku, 200 kg pierzgi, 1000kg wosku.

Pszczelarstwem rodzina zajmuje się od trzech pokoleń. Ich pasieka umiejscowiona jest w obrębie Drawskiego Parku Krajobrazowego, obfitującego w bogactwo wszelkiej roślinności, lasów liściastych, mieszanych i różnorodność pożytków pszczelich. Znajdują się tutaj ogromne wrzosowiska, piękne aleje starych lip, akacjowe zagajniki i barwiące krajobraz na czerwono uprawy gryki. Dzięki wielopokoleniowej tradycji i ogromnemu doświadczeniu firmy oraz niezwykłej czystości środowiska i wyjątkowej trosce o rodziny pszczele, miód jest najwyższej jakości. Marka Miodów Drahimskich daje mu gwarancję i metrykę pochodzenia. Miód Drahimski jest złotem tego regionu, dzięki czemu w dniu 1 czerwca 2006 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, jako pierwszy produkt w województwie zachodniopomorskim. Na rynku istnieją od 1971 roku. Prowadzą współpracę z hurtowniami, sklepami, instytucjami rządowymi na terenie całego kraju. Ich atuty to przede wszystkim: duży wybór odmian miodu, duża różnorodność oferowanych opakowań, możliwość realizacji serii długich, krótkich, jak i jednostkowych zamówień, wysoka jakość oferowanych produktów, krótkie terminy realizacji.

tytuł Wicemistrza zdobyło Gospodarstwo rolne Patrycja i Łukasz Leśniewscy Trzebórz 47D, 74-205 Tetyń, gmina Kozielice, powiat pyrzycki. Powierzchnia użytków rolnych: 290 ha. Główne kierunki produkcji: rzepak, pszenica, jęczmień, wierzba mandżurska. Gospodarstwo jest prowadzone przez małżeństwo państwa Patrycję i Łukasza Leśniewskich. Pan Łukasz rozwinął swoje gospodarstwo, które na początku miało zaledwie 30ha odziedziczonych od dziadka.
W chwili obecnej gospodarstwo prężnie działa a jego powierzchnia wynosi 290 ha. Gospodarstwo rolne ukierunkowane jest na produkcję roślinną. Gospodarstwo wyposażone jest w system GPS; współpracuje z pszczelarzami, udostępnia uprawy pod pasieki dzięki czemu osiągane są wyższe plony rzepaku. Gospodarstwo rolne posiada certyfikat GLOBAL G.A.P.

Wyróżnienia w kategorii ROLNIK otrzymali:

Gospodarstwo rolne Zenon Libera

Roby 25, 72-320 Trzebiatów, gmina Trzebiatów, powiat gryficki. Powierzchnia użytków rolnych: 290 ha. Główne kierunki produkcji rolniczej: zboża, rzepak, buraki.

Gospodarstwo rolne Paweł Bernat

Nawrocko 66, 74-300 Myślibórz, gmina Myślibórz, powiat myśliborski. Powierzchnia użytków rolnych 330 ha. Wyniki produkcyjne: rzepak, pszenica, pszenżyto, jęczmień ozimy, ziemniaki.

Kierunki produkcji to: produkcja roślinna i zwierzęca. Na terenie gospodarstwa znajduję się zagroda edukacyjna „Alpaczkowa Zagroda” prowadzona przez córkę gospodarzy. Odbywają się w niej zorganizowane zajęcia edukacyjne z alpakami, pawiami, bażantami, gołębiami oraz kurami ozdobnymi. Gospodarstwo zostało wyróżnione w konkursie „Firma na medal” w kategorii rolnik indywidualny za działalność i dynamiczny rozwój.

Gospodarstwo rolne Andrzej Wysocki

Karwin 2B, 78-230 Karlino, gmina Karlino, powiat białogardzki. Powierzchnia użytków rolnych – 50ha. Główne kierunki produk: rzepak, pszenżyto, łubin, owies, pasieka – 60 rodzin pszczelich.

Gospodarstwo istnieje od roku 1978 roku. Początkowo prowadzono produkcję zwierzęcą, hodowlaną świń, hodowla krów mlecznych. Następnie zmieniono profil produkcji na produkcję roślinną plus prowadzenie pasieki. Gospodarstwo pięknie ułożone nad rzeką, przy kompleksie leśnym.

Gospodarstwo rolne Dariusz Drąg

Dębczyno 33A, 78-200 Białogard, gmina Białogard, powiat białogardzki

Powierzchnia użytków rolnych: 260 ha. Główne kierunki produkcji: rzepak, pszenica, jęczmień ozimy, żyto, groch

Gospodarstwo rolne Wiktor i Karol Nowak

Chociwle 1, 76-020 Bobolice, gmina Bobolice, powiat koszaliński

Powierzchnia gospodarstwa ogółem 76 ha. Podstawowym kierunkiem produkcji jest hodowla bydła mięsnego rasy hereford oraz uprawa roślin zbożowych, strączkowych, pastewnych oraz kukurydzy.

Gospodarstwo rolne Henryk Ignatowicz

Wiekowice 98, 76-150 Darłowo, gmina Darłowo, powiat sławieński

Powierzchnia użytków rolnych: 1 ha lasu i 26 ha użytków rolnych. Główne kierunki produkcji rolniczej: hodowla bydła mięsnego 9 sztuk, 5 sztuk owiec kameruńskich, oraz 3 sztuki kóz

króliki, kury oraz koń rasy konik Polski oraz czasowy wynajem domków letniskowych.
 

W kategorii FIRMA:

tytuł Mistrza zdobyła - Przedsiębiorstwo rolne Eko-Rol Sp. z o.o. Mateusz Kruk

Ramlewo, 78-120 Gościno, gmina Gościno, powiat kołobrzeski. Gospodarstwo o powierzchni 680 ha (300ha to grunty dzierżawione od KOWR).Główne kierunki produkcji:

sadzeniak ziemniaka – ok 80 ha, pszenżyto ozime – ok 60 ha, żyto ozime – 103 ha, rzepak ozimy – 116 ha, jęczmień ozimy i jary – 80 ha, pszenica ozima – 77 ha, groch siewny – 50 ha, owies – 9 ha

słonecznik – 4,5 ha. Firma na bieżąco obserwuje rynek lokalny i starają się sprostać jego potrzebom dlatego w miarę możliwości zmieniamy rodzaje uprawianych roślin, inwestują w park maszynowy, budynki i przede wszystkim w ludzi oraz własne samo dokształcanie się.

tytuł Wicemistrza zdobył Zakład uboju i przetwórstwa mięsnego Grzegorz Sendecki

Borowiczki 4, 76-100 Sławno, gmina Sławno, powiat sławieński. Główne kierunki działalności:

przerób żywca wieprzowego tygodniowo do 3,5 tony. Firma wytwarza kiełbasy: sławieńska, żuławska, jałowcowa, myśliwska, kabanosy białe, wędzenie dymem naturalnym. W Zakładzie Uboju i Przetwórstwa Mięsnego Grzegorza Sendeckiego nieprzerwanie od 1993 roku powstają tradycyjne i ekologiczne wyroby wędliniarskie. Wyroby powstają z pasją i zamiłowaniem do tradycji. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, szerokiej wiedzy oraz sprawdzonym recepturom oferują Państwu smaczne i zdrowe wędliny oraz inne wyroby mięsne. W celu zachowania najwyższej jakości produktów stale unowocześniają zakład. Receptury, w których tkwi tajemnica niezapomnianego smaku i aromatu wyrobów, pozostają niezmienne od lat.

Wyróżnienia w kategorii FIRMA otrzymali:

Stajnia „Leonardo” Sebastian Francuzik

Dargikowo 28, 78-200 Białogard, gmina Białogard, powiat białogardzki

Stajnia rekreacyjno-sportowa, agroturystyka, hipoterapia. Stajnia Leonardo jest firmą rodzinną założoną w 2005r. z pasji i miłości do koni. Stajnia w Dargikowie posiada bogatą ofertę usług. Prowadzone są indywidualne zajęcia hipoterapii. Organizowane są przejażdżki dla dzieci, jazdy samodzielne, zajęcia szkółki jeździeckiej, a także wyjazdy w teren i pełne atrakcji wycieczki dla grup zorganizowanych dopasowanych do wieku dzieci. Stajnia Leonardo przyciąga do siebie wszystkich miłośników koni, nie tylko najmłodszych, ale również i tych starszych. Stajnia Leonardo posiada 10 koni, w tym również kuce oraz dysponuje pensjonatem dla koni

FGL Grzegorz Leśniewski

Trzebórz 1, 74-205 Tetyń, gmina Kozielice, powiat pyrzycki . Gospodarstwo o powierzchni 400 ha.

Główne kierunki prowadzonej działalności: produkcja podkładów słomianych – 200 000 sztuk,

produkcja wyrobów z drewna, naprawa i konserwacja maszyn, roboty związane z budową dróg i autostrad, przygotowanie terenu pod budowę, sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin, transport drogowy towarów.

Wszystkim laureatom gratulujemy oraz życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

Odwiedź portal KSOWwww.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 

Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Takie zarządzanie, że czekało się ostatnio 1 miesiąc na opis rtg płuc...żenadaData dodania komentarza: 27.11.2024, 12:25Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: podaj blikaTreść komentarza: 21 wiek, księżyc można przez telefon zobaczyć a jak przyjdzie do zdjęcia bandziora to uja widać ...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:53Źródło komentarza: Publikujemy wizerunek sprawcy przestępstwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj. Widzę że były wòjt pan R.S. nie może przeżyć porażki. Publikuje się rzekomo jako piecyk czy celebryta, bo nie ma odwagi skomentować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Żal i żenada. No ale jak się zostało oderwanym "od koryta" to trudno się z tym pogodzić. Dwóch radnych stworzyło kącik adoracji byłego wójta i teraz plują jadem. Pozostali już powoli zapominają o R.S. radny z Warszkowa nie zapomni bo "worek bez dna" zwany gminą się urwał a radna z Rzyszczewa siedzi za granicą i pluje jadem tak jak pluła kiedyś na R.S. Spokojnie wszystko ucichnie, kurz opadnie a taki R.S. pójdzie w zapomnienieData dodania komentarza: 8.11.2024, 07:22Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Ile można czekać. W końcu może rozbiją układ z Jarosławca.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: jarekTreść komentarza: totalna ''betonoza'' proponuję włożyć więcej wysiłku w projektowaniu miejsc publicznychData dodania komentarza: 7.11.2024, 09:59Źródło komentarza: Sławno: Tak może wyglądać plac ks. kard. S. WyszyńskiegoAutor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Zapewne sprawdzali,czy aby nie używał domestosu zakupionego dla U.M. 🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 6.11.2024, 10:06Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...
Reklama
Reklama