Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 05:27
Przeczytaj!
Reklama dotacje dla firm

Nacmierz. Muzealne opowieści. Zbrodnia sprzed 77 lat.

Już trzeci rok działa niezwykłe muzeum w Naćmierzu w gminie Postomino. Zlokalizowane w dawnym młynie, zostało zasilone artefaktami od ponad 40 lat zbieranymi przez lokalnego przedsiębiorcę – Mieczysława Zawadę. Zwiedzający mogą tu zobaczyć dawne urządzenia do mielenia i transportu zboża, wyposażenie młyna, bogate kolekcje sztućców i odbiorników radiowych i wiele innych ciekawych eksponatów. Wśród nich możemy też znaleźć kolekcję czasomierzy z okresu II wojny światowej. W jednym z pomieszczeń wyróżnia się zegar kominkowy pamiętający czas zdobywania powiatu sławieńskiego przez Armię Czerwoną. Z podobnym zegarem wiąże się ponura zbrodnia, do której doszło 9 marca 1945 r. (dwa dni po zajęciu Sławna) w budynku przy Lindenpromenade (obecnie ulica Wojska Polskiego) w Sławnie.
Nacmierz. Muzealne opowieści. Zbrodnia sprzed 77 lat.
Podziel się
Oceń

W 2002 r. Konwent Parafii Ewangelickiej na Pomorzu napisał do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku o fakcie dokonania zabójstwa małżeństwa Zedler i pani Engler przez żołnierzy Armii Czerwonej. Na podstawie tej informacji przeprowadzono śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni wojennej.

Po zajęciu Sławna w marcu 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej rozpoczęli plądrowanie i okradanie ludności niemieckiej z wszelkich wartościowych przedmiotów. W tym czasie w Sławnie, w domu położonym przy Lindenpromenade 105 zamieszkiwało dziesięć osób. Byli to uciekinierzy z Prus Wschodnich oraz członkowie rodziny Podol. Wieczorem 9 marca do tego domu przyszło trzech mężczyzn...

Więcej o tej historii w wydaniu papierowym Obserwatora Lokalnego z 22 czerwca 2022 r.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama