- Już wiele lat temu wędkarze opowiadali o sumie w sławieńskim stawie, ale zawsze traktowałem je z przymrużeniem oka, jednak po ostatnich wydarzeniach wierzę, że on tam jest – uzupełnia Tomasz Golba, wiceprezes ds. sportu w sławieńskim kole PZW i dodaje, że na 25-26 czerwca zaplanowane są zawody pod nazwą „Polowanie na suma”. Zapisy na zawody prowadzi kol. Andrzej Reszelewski tel. 692 316 338
Więcej na ten temat już wkrótce.
Według „Atlasu Ryb” Sum Pospolity czyli Silurus Glanis to największy przedstawiciel z gatunku sumowatych, który możemy łowić w naszych wodach. Lubi przebywać w miejscach o stosunkowo miękkim podłożu. Jest rybą, która z reguły aktywniej zeruje po zmroku. W tym czasie lubi wychodzić na płytsze rejony w poszukiwaniu pożywienia. W tracie dnia sumy przebywają w swoich kryjówkach. Duże osobniki są samotnikami, mniejsze sumy mogą grupować się w stadach. Potrafi żyć nawet 50 – 60 lat (średnio około 30 lat). Młode osobniki odżywiają się głównie robakami i różnego rodzaju skorupiakami. Sum podobnie jak szczupak, jest kanibalem i może polować i zjadać inne osobniki tego samego gatunku. Do naturalnego pożywienia suma należą tez m.in. inne gatunki ryb, żaby, ptaki wodne, jednakże najchętniej żywią się niewielkimi rybami.
Sum może osiągać długość ponad 200 cm i wagę powyżej 100 kg. Posiada dużą głowę i potężny otwór gębowy z bardzo mocnym uzębieniem. W okolicach powyżej górnej szczeki można zaobserwować dwa dłuższe wąsy. Pod dolną szczeka jest ich cztery, ale są za to krótsze. Barwa ciała suma zależy od środowiska, w którym ryba żyje.
Napisz komentarz
Komentarze