Dodatkowo dla wszystkich, którzy odwiedzą nasze miasteczko profilaktyczne czekają bezpłatne konsultacje medyczne i badania:
-
badanie poziomu glukozy we krwi
-
pomiar ciśnienia tętniczego
-
ważenie, obliczanie wskaźnika BMI, analiza składu masy ciała
-
spirometria i pomiar CO2 w płucach
-
konsultacje dietetyczne Agnieszki Wyczesany
-
edukacja zdrowotna
-
spotkanie ze specjalistą Elżbietą Petriczko zajmującą się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń dziecięcych w zakresie pediatrii ogólnej, endokrynologii i diabetologii
-
wydawanie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) i potwierdzanie Profilu Zaufanego
-
spotkanie z Amazonkami
Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Sanatorium Uzdrowiskowym Interferie Argentyt w Dąbkach, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie, laboratorium ALAB w Darłowie, Klubem Amazonek z Darłowa.
Briefing prasowy
O godz. 12.00 na terenie miasteczka rozpocznie się spotkanie prasowe poświęcone zarówno badaniom wykonanym w miasteczku, jak i Programowi Profilaktyka 40 PLUS.
Program „Profilaktyka 40 PLUS” jest realizowany od 1 lipca 2021 r. i adresowany do kobiet i mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat, i starszych, bez ograniczenia wieku.
Warunkiem przystąpienia do programu jest wypełnienie ankiety za pośrednictwem: Internetowego Konta Pacjenta lub infolinii 22 735 39 53.
Na podstawie ankiety oceniane są czynniki ryzyka; wystawione zostaje e-skierowanie.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn zawiera takie badania, jak:
-
morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
-
stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
-
stężenie glukozy we krwi;
-
AlAT, AspAT, GGTP;
-
poziom kreatyniny we krwi;
-
badanie ogólne moczu;
-
poziom kwasu moczowego we krwi;
-
krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
-
pomiar ciśnienia tętniczego;
-
pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie;
-
obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);
-
ocena miarowości rytmu serc;
Badanie tylko dla mężczyzn:
-
PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity (badanie w kierunku wykrycia raka prostaty).
W województwie są obecnie 33 pracownie diagnostyczne realizujące program.
Na badanie należy się umówić i przyjść z dowodem osobistym. Wykaz wszystkich placówek realizujących program jest publikowany i aktualizowany na stronie internetowej Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.
Z wynikami badań pacjent zgłasza się do lekarza POZ; na ich podstawie może otrzymać skierowanie do specjalisty celem dalszej diagnostyki lub leczenia. By zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów oraz na badania diagnostyczne, NFZ zniósł limity finasowania tych świadczeń i płaci za wszystkie wykonane. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do poradni specjalistycznej lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.
W związku z pandemią koronawirusa, z badań profilaktycznych korzystało o wiele mniej osób, niż zwykle, a wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Napisz komentarz
Komentarze