Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 13:50
Przeczytaj!
Reklama

Ocalić od zapomnienia: Harcerskie początki w powiecie sławieńskim

Ocalić od zapomnienia: Harcerskie początki w powiecie sławieńskim
Rok 1947. Święto 3 maja. Defilują pierwsi harcerze ze Sławska. Od lewej: Jerzy Rudenko, Ryszard Rut, Michał Choma i Tadeusz Sadowski.
Podziel się
Oceń

Kilkanaście lat temu pisaliśmy o początkach harcerstwa w powiecie sławieńskim. Młodszym Czytelnikom przypominamy ten tekst.

Harcerz-pasjonata
Bogdan Chruścicki – dzięki niemu już w 1945 r. w Sławnie pojawili się harcerze. Ten młody, dziewiętnastoletni człowiek, do tworzenia pierwszych zastępów wziął się bezpośrednio po przyjeździe do Sławna. Co prawda nie miał wtedy jeszcze pełnomocnictwa do pełnienia funkcji komendanta hufca (otrzyma je dopiero wiosną 1946 r.), ale pełen ideałów mocno zaangażował się w społeczną pracę na rzecz harcerstwa.

Na początek nawiązuje kontakty z osobami tworzącymi nowe szkoły na terenie powiatu. Wobec braku środków komunikacji krąży po całym powiecie na rowerze. Wysiłek ten przynosi wymierne efekty. Udaje mu się zachęcić do organizowania drużyn i zastępów, dawnych harcerzy – nauczycieli. Wielką pomoc otrzymuje od Tadeusza Łaszcza, pierwszego kierownika Liceum w Sławnie. Już we wrześniu 1945 r., w kierowanej przez siebie placówce stworzył on dwie drużyny harcerskie. Męska nosiła imię Zawiszy Czarnego a żeńska – Emilli Plater. Pod koniec 1945 r. w Liceum było już około 70 harcerzy.
Kolejna drużyna harcerska zostaje zorganizowana w Sławnie, w styczniu 1946r. w Szkole Podstawowej (przy Placu Sportowym). Tu także jej twórcą jest Tadeusz Łaszcz. Nosi ona imię Bolesława Chrobrego a w krótkim czasie zapisuje się do niej 40 druhów.
- Przyrzeczenie harcerskie składaliśmy na proporzec hufca, podczas uroczystego ogniska obok opodal wiekowego dębu w lasku komunalnym - wspomina po latach Stanisław Poprawski, jeden z pierwszych sławieńskich harcerzy, bardziej znany jako współtwórca Orkiestry Dętej im. Ziemi Sławieńskiej. - To było dla nas ogromne przeżycie poprzedzone zabawami, grami terenowych próbami oraz egzaminami z wiedzy ogólnoharcerskiej

W Darłowie
Tu do zawiązania pierwszych drużyn harcerskich dochodzi już pod koniec lata 1945 r. Przedwojenny harcerz Marian Kalinowski organizuje w tym mieście morską drużynę harcerską. Jednym z jej zadań było popularyzowanie wychowania morskiego wśród młodzieży. Cel ten realizowano między innymi poprzez szkolenie żeglarskie na stopień sternika. Znaczenie i mobilność harcerzy doceniał Jan Dulewicz, pierwszy burmistrz Darłowa, który w przekazał im w tzw. zabezpieczenie gmach dawnego Związku Rolniczego przy dzisiejszej ulicy Tkackiej 1. Przy okazji Dulewicz mógł być spokojny o budynek sporej wartości, bo obecność harcerzy chroniła go przed zmorą tamtych czasów czyli szabrownikami.
Później mieściła się tam szkoła rolnicza. dzisiaj pierwsza siedziba darłowskich harcerzy niszczeje sprzedana prywatnej osobie.
Kolejna darłowska drużyna powstaje w 1946 r. w Państwowym Gimnazjum i Liceum Handlowym. Jej twórcą jest Eugeniusz Strużyński.



Napisz komentarz

Komentarze

Witold Laszcz 07.09.2020 12:59
Wspomniany w artykule Tadeusz Łaszcz to moj ojciec.

wnuczka Beata 03.05.2020 15:38
Jerzy Rudenko to mój dziadek

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pacjentTreść komentarza: hahahah oni sobie medale wręczają a szpital to tak naprawdę umieralnia nic więcej , syf kiła i mogiła. powinni to zamknąć bo strach tam chodzićData dodania komentarza: 27.11.2024, 13:04Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Takie zarządzanie, że czekało się ostatnio 1 miesiąc na opis rtg płuc...żenadaData dodania komentarza: 27.11.2024, 12:25Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: podaj blikaTreść komentarza: 21 wiek, księżyc można przez telefon zobaczyć a jak przyjdzie do zdjęcia bandziora to uja widać ...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:53Źródło komentarza: Publikujemy wizerunek sprawcy przestępstwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj. Widzę że były wòjt pan R.S. nie może przeżyć porażki. Publikuje się rzekomo jako piecyk czy celebryta, bo nie ma odwagi skomentować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Żal i żenada. No ale jak się zostało oderwanym "od koryta" to trudno się z tym pogodzić. Dwóch radnych stworzyło kącik adoracji byłego wójta i teraz plują jadem. Pozostali już powoli zapominają o R.S. radny z Warszkowa nie zapomni bo "worek bez dna" zwany gminą się urwał a radna z Rzyszczewa siedzi za granicą i pluje jadem tak jak pluła kiedyś na R.S. Spokojnie wszystko ucichnie, kurz opadnie a taki R.S. pójdzie w zapomnienieData dodania komentarza: 8.11.2024, 07:22Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Ile można czekać. W końcu może rozbiją układ z Jarosławca.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: jarekTreść komentarza: totalna ''betonoza'' proponuję włożyć więcej wysiłku w projektowaniu miejsc publicznychData dodania komentarza: 7.11.2024, 09:59Źródło komentarza: Sławno: Tak może wyglądać plac ks. kard. S. Wyszyńskiego
Reklama
Reklama