… tak można przetłumaczyć znaczenie słowa scultetus, solthetus czyli sołtys.
Urząd sołtysa został utworzony na przełomie XII i XIII wieku, we wsiach lokowanych na prawie niemieckim. Pierwszym sołtysem zostawał zasadźca czyli ten, który przyczynił się do powstania miejscowości. Był reprezentantem interesów pana feudalnego. Sołtys w średniowiecznym systemie prawnym, to także wiejski sędzia (Dorfschulze). Od początku XIII do połowy XIV wieku urząd sołtysa był dziedziczony przez najstarszego męskiego potomka. W XIV wieku proponowano, by z sołtysów uczynić odrębną warstwę społeczną. Ich znaczenie społeczne i ekonomiczne było względnie mocne, a bywało częstym zjawisko przenoszenia się sołtysów lub ich dzieci do stanu rycerskiego. Czasem byli bogatsi od drobnego rycerstwa. Z tego względu w 1423 roku szlachta wymogła na królu Władysławie Jagielle wydanie Statutu Warckiego, na mocy którego ziemie sołtysów były włączane do folwarków lub dzielone pomiędzy kmieci. W 1563 roku urząd sołtysa zlikwidowano, zastępując ich wójtami.
Dzisiaj sołtys to przedstawiciel lokalnej społeczności. Od 1990 roku w Polsce jest organem wykonawczym sołectwa, najmniejszej komórki samorządu. Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Jego działalność wspiera rada sołecka. Sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. W powiecie sławieńskim mamy 110 sołectw. Najwięcej w gminie Darłowo (31), najmniej w gminie Sławno (22). Sołtysi reprezentują swoją lokalną społeczność, ale także wykonują pewne czynności na rzecz gminy (np. zbierają niektóre podatki). Niedawno obchodzili swój Dzień.
Z tej okazji, wszystkim sołtysom powiatu sławieńskiego składamy życzenia wszelkiej pomyślności w dalszej pracy społecznej.
Redakcja Obserwatora Lokalnego.
Poniżej aktualna lista wszystkich sołtysów powiatu sławieńskiego
Napisz komentarz
Komentarze