Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:25
Przeczytaj!
Reklama

Darłowo: zamontowaniem ławki z rzeźbą Leopolda Tyrmanda zainaugurowało Rok Tyrmandowski

Darłowo: zamontowaniem ławki z rzeźbą Leopolda Tyrmanda zainaugurowało Rok Tyrmandowski
Podziel się
Oceń

Po październikowej odwilży, w 1957 r., ukończył pisanie książki i otrzymał zapewnie o jej wydaniu przez wydawnictwo „Czytelnik”. Wydrukowaną powieść skonfiskowała cenzura, co uzasadniono pornografią i promocją inicjatywy prywatnej.

Dlatego książka została wydana w 1959 r. najpierw po angielsku a później w 1962 w RFN po niemiecku. Pierwsze wydanie książki w języku polskim miało miejsce w 1975 w Londynie, kolejne – w 1992 r. w Londynie i Warszawie. Akcja powieści dzieje się podczas trzech dni wczesną wiosną 1949 r. w Darłowie.

Leopold Tyrmand w darłowskim porcie był już w czasie wojny - 1944 roku. Wtedy pływał na niemieckim frachtowcu.

W roku 1963 reżyser Jan Rybkowski nakręcił film pt „Naprawdę wczoraj” którego scenariusz napisany przez Leopolda Tyrmanda był oparty na „Siedmiu dalekich rejsach” Film miał znakomitą obsadę. Grali w nim: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Ewa Bonacka, Ewa Krzyżewska, Wiesława Kwaśniewska, Adam Pawlikowski, Aleksander Fogiel, Gustaw Holoubek, Wiesław Gołas.

Akcja książki i filmu krąży wokół dwojga bohaterów zainteresowanych jednym z zaginionych słynnych skarbów i dzieł sztuki: tryptykiem króla Eryka Pomorskiego.

Doceniając zasługi pisarza dla Darłowa od roku 2012 Darłowskiemu Ośrodkowi Kultury patronuje Leopold Tyrmand, a na uroczystości nadania jego imienia był obecny Matthew Tyrmand syn Leopolda i trzeciej żony pisarza Mary Ellen Fox. Sejm RP uchwałą z 26 kwietnia 2019 r. ogłosił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. W 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza, publicysty i popularyzatora jazzu. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci.

W połowie lat 60. XX wieku zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu” uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Odsłonięcie pomnika - ławki stało się ważnym wydarzeniem kulturalnym na miarę krajową, bo autor największego polskiego bestsellera „Zły“ oraz słynnego „Dziennika 1954“ i propagator jazzu ciągle promuje Darłowo. Taki pomnik jest podziękowaniem Królewskiego Miasta za rozsławienie go w świecie. Tyrmand zostawił wiele śladów w Darłowie i idąc tym tropem, ta Ławka ma zainicjować utworzenie szlaku literackiego na trasie turystycznej Darłowa.

Młodzi darłowianie od lat organizują „Pociąg do Jazzu". W Jazz Club Bagatella grają muzycy z całego świata. Nawiązuje on po części do Tyrmanda, legendarnego organizatora pierwszych w Polsce koncertów i festiwali jak „Jazz Jamboree”.

Postać Leopolda Tyrmanda w rogowych okularach zajmuje lewą stronę ławeczki, a na prawo od niej pozostało miejsce dla dwóch osób.

L. Walkiewicz




Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: pacjentTreść komentarza: hahahah oni sobie medale wręczają a szpital to tak naprawdę umieralnia nic więcej , syf kiła i mogiła. powinni to zamknąć bo strach tam chodzićData dodania komentarza: 27.11.2024, 13:04Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Takie zarządzanie, że czekało się ostatnio 1 miesiąc na opis rtg płuc...żenadaData dodania komentarza: 27.11.2024, 12:25Źródło komentarza: Szpital Powiatowy w Sławnie wśród Liderów Zarządzania!Autor komentarza: podaj blikaTreść komentarza: 21 wiek, księżyc można przez telefon zobaczyć a jak przyjdzie do zdjęcia bandziora to uja widać ...Data dodania komentarza: 26.11.2024, 07:53Źródło komentarza: Publikujemy wizerunek sprawcy przestępstwaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj. Widzę że były wòjt pan R.S. nie może przeżyć porażki. Publikuje się rzekomo jako piecyk czy celebryta, bo nie ma odwagi skomentować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Żal i żenada. No ale jak się zostało oderwanym "od koryta" to trudno się z tym pogodzić. Dwóch radnych stworzyło kącik adoracji byłego wójta i teraz plują jadem. Pozostali już powoli zapominają o R.S. radny z Warszkowa nie zapomni bo "worek bez dna" zwany gminą się urwał a radna z Rzyszczewa siedzi za granicą i pluje jadem tak jak pluła kiedyś na R.S. Spokojnie wszystko ucichnie, kurz opadnie a taki R.S. pójdzie w zapomnienieData dodania komentarza: 8.11.2024, 07:22Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Ile można czekać. W końcu może rozbiją układ z Jarosławca.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: jarekTreść komentarza: totalna ''betonoza'' proponuję włożyć więcej wysiłku w projektowaniu miejsc publicznychData dodania komentarza: 7.11.2024, 09:59Źródło komentarza: Sławno: Tak może wyglądać plac ks. kard. S. Wyszyńskiego
Reklama
Reklama