- Uczestniczyłam w spotkaniu z panią dyrektor Wydziału Zdrowia w Wydziale Marszałkowskim i tam, na temat planów związanych ze szpitalem, kilka informacji uzyskałam. Jak sądzę Rada Powiatu jest doskonale zorientowana jak te plany miałyby przebiegać. W opinii społeczeństwa powiatu sławieńskiego nie ma innej możliwości, jak pozostawienie szpitala w strukturach naszego powiatu. Jest to sprawdzona forma i istnienie tego szpitala, jako powiatowego, jest społecznie uzasadnione. Chciałabym zadać pytanie: na jakim etapie na dzień dzisiejszy są prace remontowe związane z oddziałami, które zostały czasowo zawieszone, czyli oddziałem położniczym i noworodkowym oraz dziecięcym, albowiem nasze społeczeństwo czeka z niecierpliwością, kiedy te oddziały ruszą... - mówiła.
- Jestem pracownikiem Szpitala Powiatowego w Sławnie, również mieszkanką tego powiatu. Sytuacja zawieszenia oddziału noworodkowego i dziecięcego doprowadza do tego, że nasze malutkie dzieci są narażone na przykre sytuacje. Doświadczyłam tego jako babcia noworodka. 13 grudnia o godzinie 18:30 do mojego małego wnuczka, który jest traktowany jeszcze jako noworodek zostaje wezwana karetka pogotowia. Dziecko ma problemy z oddychaniem, ojciec go reanimuje. Co słyszy w słuchawce? Nie przyjedziemy, proszę się udać na nocną i świąteczną opiekę. Więc się tam udano. Udają się tam, lekarz przywitał ich w drzwiach i powiedział: słuchajcie Państwo, ja Wam nie pomogę, on jest zbyt malutki, musicie udać się na SOR. Wypisał skierowanie na oddział pediatryczny w Słupsku. Moje dzieci udają się tam z tym maluszkiem zawiniętym w koc. Trafiają na oddział, z oddziału są cofnięci na SOR. Siedzą na SOR-ze, gdzie obok siedzą więźniowie, klawisze i to małe dzieciątko zawinięte w koc, czekające na pomoc. Proszę Państwa, nie wiem czy dochodzimy do czasów, że pamiętam, jak pytaliśmy naszą babcię, czy dziadka dlaczego to dzieciątko musiało odejść. Więc mówili, że było słabe. Czy my teraz, w tych czasach, będziemy tak samo mówili? - wypowiedziała się pani Elżbieta.
Oprócz tego, mieszkańcy nawiązali do jednej z podejmowanych podczas sesji uchwał, która dotyczyła rozwiązania porozumienia o przekazaniu Gminie Miasta Darłowo do prowadzenia szkół: Liceum Ogólnokształcącego i Branżowej Szkoły I stopnia oraz przejęcia przez Powiat Sławieński zadania publicznego w zakresie edukacji, polegającego na prowadzeniu wyżej wymienionych szkół, wchodzących w skład Zespołu Szkół im. Stefana Żeromskiego w Darłowie.
- Chciałbym zaapelować do radnych powiatowych bez względu na przynależność partyjną o to, aby w dniu dzisiejszym nie podejmować uchwały dotyczącej przejęcia przez Państwa, jako organu prowadzącego Liceum im. Stefana Żeromskiego w Darłowie. Troska moja wynika z tego, że oświata wymaga wielu nakładów finansowych i państwa sytuacja finansowa, jak również tej szkoły, nie napawa optymizmem. Bardzo Was proszę o to, abyście się zastanowili nad tym głosowaniem i zachęcam do tego, aby odrzucić ten projekt uchwały, dlatego że może się okazać w trudnej sytuacji finansowej, w jakiej jesteśmy, będzie problem aby pomóc Szpitalowi Powiatowemu w Sławnie – apelował Dominik Margielewski, radny Rady Miasta Sławno i członek Społecznej Rady Szpitala Powiatowego w Sławnie.
Pomimo sugestii mieszkańców, radni powiatowi podjęli powyższą uchwałę 13 głosami za, przy czym 3 głosy zostały oddane przeciwko (radni: Maciej Stanisławski, Artur Szarycz, Łukasz Wasik), oraz jeden głos był wstrzymujący (radny Mariusz Terefenko).
- Sprawy szpitala wciąż będą omawiane. Wojciech Wiśniowski – starosta sławieński w odpowiedzi na apel protestujących, obiecał zgromadzonym mieszkańcom spotkanie w sprawie szpitala, które ma zostać zorganizowane w nowym roku. Dokładny termin nie został jeszcze ustalony.
Reklama
Powiązane galerie zdjęć:
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze