Z rankingu sporządzonego przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie za lata 2014- 2018 jednoznacznie wynika, że miasto Darłowo jest najlepsze w województwie zachodniopomorskim w pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
Z analizy finansów zachodniopomorskich samorządów dotyczących m.in. wykorzystania przez nie funduszy unijnych w latach 2014-2018 wynika, że miasto Darłowo otrzymało średnio w tych latach 1834,70 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tym okresie miasto Darłowo dzięki dobrze przemyślanym projektom pozyskało w sumie 25.399.584,12 złotych ze środków UE. W pozyskiwaniu unijnych środków w przeliczeniu na jednego mieszkańca dobrze wypadły również samorządy miast: Kołobrzegu (1553,75 zł), Koszalina (1370,23 zł), Szczecina (1314,29zł). Bardzo słabo na tym tle wypadło miasto Sławno, gdzie ten wskaźnik wynosi zaledwie 83,40 złotych na jednego mieszkańca.
Z pozostałych informacji raportu finansowego opublikowanego przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie wynika, że w porównaniu do roku 2017 Darłowo przesunęło się o dwa miejsca do przodu i obecnie w gronie miast zachodniopomorskich zajmuje wysoką czwartą lokatę. W roku 2018 udział dochodów własnych w dochodach ogółem wynosił 59,6%, co daje nam drugą pozycje za Kołobrzegiem w grupie gmin miejskich. Natomiast w udziale wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem który wyniósł w roku ubiegłym 19 %, miasto Darłowo usadowiło się na trzeciej pozycji za Stargardem (21,7%) i Kołobrzegiem (19,5%). W relacji zobowiązań (zaliczanych do długu publicznego) w stosunku do dochodów ogółem ze wskaźnikiem 13,9% darłowski samorząd uplasował się za Kołobrzegiem a przed Szczecinkiem.
Te wskaźniki wyraźnie świadczą o właściwej gospodarce finansowej darłowskiego samorządu z burmistrzem Arkadiuszem Klimowiczem na czele i proinwestycyjnej gospodarce.
L. Walkiewicz
Napisz komentarz
Komentarze