Wczoraj do kilku mieszkańców naszego powiatu zarówno na telefony stacjonarne jak i komórkowe zadzwonili oszuści podający się za członków rodziny. Rozmowy prowadzone były w taki sposób, aby osoby uwierzyły, że rozmawiają z kimś ze swojej rodziny i tak by sami wymienili jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Rozmówcy prosili o udzielenie pilnej pożyczki, stosując „legendę” na wypadek drogowy, któremu rzekomo uległy i potrzebne są im pieniądze na kaucję.
Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na policjanta”, „na wnuczka” to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących często oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem.
Do tej pory stosowana była przez oszustów metoda „na wnuczka”, jednakże dzięki nagłośnieniu tego rodzaju oszustw, sprawcy stosują ją coraz rzadziej. Dla osiągnięcia zamierzonego celu, sprawcy zmodyfikowali metodę stosując nową „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚ”. Początkowo do seniora dzwoni osoba, która najczęściej podaje się za krewnego, prosząc o pilną pożyczkę. Po chwili ze starszą osobą kontaktuje się „łącznik”, który podaje się za policjanta, który potwierdza, że krewny znalazł się w trudnej sytuacji. Domniemany funkcjonariusz radzi, aby rozmówca przekazał pieniądze osobie wskazanej, a on w zamian sytuację załatwi sprawę.
Pamiętajmy!
- Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
- Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
- Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
- Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.
- W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że telefonuje do nas oszust , zakończ rozmowę i NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ!
Napisz komentarz
Komentarze