Silniki hydrauliczne – co to?
Ujmując rzecz w dużym skrócie, silnik hydrauliczny to urządzenie, które w trakcie pracy przekształca energię hydrauliczną w mechaniczną. Dzięki tej właściwości możliwe jest użytkowanie maszyny. Sama zasada działania silników hydraulicznych jest odwrotna do tego, jak funkcjonuje pompa hydrauliczna. Za zasilanie silnika odpowiada olej hydrauliczny. Podczas jego przepływu w ruch wprowadzane są części robocze. Powstała energia transportowana jest do wału obrotowego i za jego pośrednictwem przekazywana do elementów ruchomych maszyn i urządzeń. Doskonale widać to m.in. na przykładzie maszyn budowlanych i rolniczych.
Podstawowe rodzaje silników hydraulicznych
Obecnie silniki hydrauliczne dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj ich konstrukcji. W każdej z podkategorii modele dostępne są w szerokim zakresie parametrów technicznych i właściwości. Poniżej w kilku zdaniach opisano cztery podstawowe typy.
Silniki hydrauliczne gerotorowe (orbitalne)
Te modele silników hydraulicznych należą do najczęściej stosowanych. Modele gerotorowe zwane są też orbitalnymi. W ich konstrukcji uwzględniono koła orbitalne, które posiadają zewnętrzne uzębienie. Koła te przewracają się wokół pierścieni z wewnętrznym uzębieniem. W całym procesie dochodzi do konwersji energii hydraulicznej w mechaniczną.
Zastosowanie: maszyny budowlane, maszyny rolnicze, pojazdy specjalistyczne, maszyny przemysłowe.
Silniki hydrauliczne tłoczkowe
Pod względem konstrukcyjnym szerszym zaawansowaniem charakteryzują się modele tłoczkowe. Ich praca polega na tym, że wewnątrz cylindrów poruszają się tłoki. W trakcie ich ruchu generowana jest energia hydrauliczna, która następnie przekształcana jest w energię mechaniczną.
Zastosowanie: maszyny budowlane, maszyny rolnicze, prasy hydrauliczne, pojazdy górnicze, wózki widłowe.
Silniki hydrauliczne wielotłoczkowe
W tej kategorii znajdują się silniki hydrauliczne, które mają więcej niż jeden tłok. To podstawowa różnica w ich konstrukcji w porównaniu do silników hydraulicznych tłoczkowych. Modele te charakteryzują się zwiększoną mocą i stosowane są w bardziej zaawansowanych aplikacjach.
Zastosowanie: maszyny budowlane, maszyny rolnicze, przemysł ciężki, pojazdy górnicze, wózki widłowe, pojazdy specjalistyczne.
Silniki hydrauliczne zębate
Silniki hydrauliczne zębate cieszą się sporym zainteresowaniem wśród odbiorców. Wszystko dlatego, że są proste i wydajne. W ich konstrukcji uwzględniono dwa koła zębate, które w trakcie pracy współpracują ze sobą.
Zastosowanie: maszyny budowlane, maszyny rolnicze, maszyny dla przemysłu drzewnego, wózki widłowe.
Choć silniki hydrauliczne różnią się konstrukcją, to jednak podstawowa zasada ich działania jest podobna. Za każdym razem urządzenie należy dopasować bezpośrednio do danego zastosowania. Wysokiej jakości silniki hydrauliczne gerotorowe znajdziesz w ofercie Hydromech.