Posiadanie zwierząt wiąże się z szeregiem obowiązków, które nakłada na nas prawo.
Aby uniknąć wchodzenia z nim w konflikt, warto zapoznać się z przepisami, które je regulują.Obowiązujący kodeks cywilny przewiduje odpowiedzialność za szkody dokonane przez zwierzęta domowe.
Art. 431 § 1 k.c., stanowi, że „Kto chowa zwierzę albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło”. Ponosi ją osoba (niekoniecznie właściciel), która w danym momencie sprawowała nad nim opiekę.Jeśli zatem nasze zwierzę domowe spowoduje szkodę osobową (np. pogryzienie) bądź majątkową będzie na nas ciążył obowiązek jej naprawienia. Zakres odpowiedzialności został określony w przepisach ogólnych kodeksu cywilnego.W przypadku wystąpienia szkody na osobie możliwe jest również pociągnięcie nas do odpowiedzialności karnej.
Przypomnieć należy, że ponosimy pełną odpowiedzialność za zachowanie naszego psa. Dopilnować zatem należy, by było ono jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Art. 10 a ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt głosi, że zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.
W kodeksie wykroczeń - w art. 77 czytamy, że kto nie zachowuje zwykłych bądź nakazanych środków przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 zł albo karze nagany.
Sprecyzowany obowiązek wyprowadzania psa na uwięzi zawarty jest również w Uchwale nr XIX.160.2016 Rady Gminy Darłowo z dnia 19 lutego 2016 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Darłowo. Poniżej przytoczony fragment uchwały.
ROZDZIAŁ 7
OBOWIĄZKI OSÓB UTRZYMUJĄCYCH ZWIERZĘTA DOMOWE, MAJĄCE NA CELU OCHRONĘ PRZED ZAGROŻENIEM LUB UCIĄŻLIWOŚCIĄ DLA LUDZI
§ 26
1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku publicznego.
2. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy ponoszenie pełnej odpowiedzialności za zachowanie utrzymywanych zwierząt, a w szczególności:
1. w odniesieniu do psów:
• poza obszarem własnej nieruchomości prowadzenie każdego psa na uwięzi;
• zwolnienie psa z uwięzi jest dozwolone tylko z nałożonym kagańcem i jedynie w miejscach wyznaczonych i odpowiednio oznakowanych, gdy właściciel lub opiekun ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem. Nie wolno zwalniać z uwięzi psów ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu;
2. w odniesieniu do wszystkich zwierząt domowych:
• niepozostawianie bez nadzoru zwierząt domowych w obrębie nieruchomości niezamieszkałych lub nieużytkowanych;
• natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych itp. Nieczystości te mogą być deponowane w komunalnych urządzeniach do zbierania odpadów, pod warunkiem, że są one zabezpieczone w papierowej lub foliowej torbie przeznaczonej do tego celu. Postanowienie to, nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów opiekunów.
Napisz komentarz
Komentarze