Pierwsze oszustwo dotyczyło 29 - letniej mieszkanki powiatu sławieńskiego, która otrzymała sms o treści „ Twoja przesyłka nie może zostać dostarczona pod niewłaściwy adres prosimy o wpisanie poprawnego adresu i ponowne dostarczenie na czas”. Nie wzbudziło to podejrzeń zgłaszającej, bo dzień wcześniej faktycznie dokonała zakupów na jednym z portali sprzedażowych.
W otrzymanej wiadomości podany był jednak link, który kobieta otworzyła, po czym od razu została przekierowana na stronę, na której znajdował się formularz, w którym należało wpisać swoje dane. Poniżej znajdowała się kwota 7,99 zł i zapis „wyślij”. 29 – latka, myśląc, że musi dokonać dopłaty za paczkę wpisała dane karty kredytowej i podając nr CV. Po chwili otrzymała wiadomość z banku, że wprowadzona została blokada środków w kwocie 799 złotych.
W inny sposób został oszukany 21 – latek, który szukał w Internecie informacji o wynajmie mieszkania w Szczecinie. Na jednej ze stron zajmujących się ogłoszeniami, natrafił na bardzo atrakcyjną ofertę, ponieważ miesięczny czynsz miał wynosić jedynie 800 złotych. 21 – latek początkowo próbował skontaktować się telefonicznie z ogłoszeniodawcą, jednak od razu włączyła się poczta głosowa w języku angielskim. Następnie drogą mailową, poprzez formularz skontaktował się z wynajmującym. W odpowiedzi otrzymał potwierdzenie możliwość wynajęcia. Rozmowę w sieci miał prowadzić z kobietą w języku angielskim, która napisała, że obecnie mieszka na terenie Niemiec i nie ma możliwości przyjazdu do Szczecina. W trakcie konwersacji wysłała ona 21 - latkowi zdjęcia mieszkania i od razu zażądała od mężczyzny kaucji w łącznej kwocie 1600 złotych i dodatkowo 800 złotych - równowartości jednego, miesięcznego czynszu. 21 – latek otrzymał również link do wykonania płatności, który otworzył, po czym od razu został przekierowany na stronę, na której znajdował się formularz z numerem konta, oraz informacja, że przelew ma być wykonany w walucie euro. Niczego nie świadomy dokonał płatności. Po tym kontakt z ogłoszeniodawcą niemal natychmiast się zakończył, a mężczyzna zorientował się, że został oszukany.
Zwracamy się z prośbą o zachowanie ostrożności w trakcie zakupów online. Zawsze sprawdzajmy, jakie są metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry, a jeżeli już jej dokonujemy, to róbmy to na sprawdzonych portalach. Bierzmy pod uwagę opinie zarówno o sprzedawcy, jak i o sklepie.
Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Nigdy nie udostępniajmy żadnych swoich haseł dostępowych. W przypadku otrzymania wiadomości od sprzedawcy nie wchodźmy na stronę sklepu za pomocą przysłanego linku. Na strony sklepu zawsze wchodź poprzez samodzielne wpisanie jego nazwy w przeglądarkę internetową.
Napisz komentarz
Komentarze