System RIIP WZ, którego kluczową częścią jest geoportal, powstawał kilka lat. Zintegrowanie systemów informacji przestrzennych, zbudowanie ogromnej bazy danych, przygotowanie ciekawych funkcjonalności wymagało zaangażowania dużej grupy specjalistów i dobrej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego. Projekt prowadził Urząd Marszałkowski WZ, a włączyły się do niego powiaty i miasta na prawach powiatu z całego Pomorza Zachodniego.
- Dzięki tej współpracy zbudowane zostało nowoczesne narządzie informatyczne, które będzie służyć nie tylko pracownikom administracji, ale przede wszystkim obywatelom - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Każdy, kto jest zainteresowany ewidencją przestrzenną, będzie miał szybki i łatwy dostęp do tego typu danych. Dokumenty, po które dotychczas trzeba było jeździć do urzędów, będą dostępne on-line.
System Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego (RIIP WZ) to nowoczesne e-usługi dla mieszkańców i przedsiębiorców umożliwiające obsługę spraw dotyczących szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej.
System zapewnia nieograniczony dostęp do baz danych przestrzennych, map, ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenów i wielu innych zbiorów. Pozwala na realizację procedur on-line. Bez wychodzenia z domu będzie można - w Urzędzie Marszałkowskim WZ i starostwach powiatowych - załatwić część spraw związanych z geodezją i kartografią.
Mogą to być m.in. decyzje wydawane przez Wydział Ochrony Środowiska, ale też sprawy prowadzone przez Wydział Inwestycji i Nieruchomości, Rolnictwa i Rybactwa (np. zmiana przeznaczenia gruntów) czy Biuro Geodezji.
System RIIP WZ pozwoli zweryfikować przeznaczenia działki i możliwości inwestycyjne. Umożliwi również sprawdzenie danych dotyczących ochrony środowiska. Będzie również wygodnym narzędziem składania wniosków (np. o wydanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków) i wniesienia e-opłaty.
- Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej to nowoczesne narzędzie, które umożliwia realizację spraw administracyjnych drogą elektroniczną, a zgromadzone w ten sposób dane mogą być ponownie wykorzystywane i udostępniane, co w efekcie optymalizuje koszty i pozwali oszczędzić czas, zarówno mieszkańców regionu, jak i pracowników administracji publicznej - tłumaczy Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.
System obejmuje Urząd Marszałkowski i jednostki województwa (Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego, Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej) oraz wszystkie powiaty Pomorza Zachodniego i miasta na prawach powiatu.
Projekt RIIP WZ został zainicjowany ponad pięć lat temu przez samorząd województwa. Do udziału zostały zaproszone wszystkie starostwa powiatowe Pomorza Zachodniego. W grudniu 2017 podpisy pod porozumieniem na rzecz stworzenia zintegrowanego systemu informacji przestrzennej złożyli prezydenci Szczecina i Koszalina oraz przedstawiciele powiatów białogardzkiego, gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego, polickiego, pyrzyckiego, szczecineckiego, wałeckiego. Później do przedsięwzięcia dołączyły pozostałe powiaty.
Projekt umożliwił zakupy nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, co ułatwiło cyfryzację zasobów geodezyjnych i kartograficznych w powiatowych ośrodkach geodezji i kartografii w województwie. Stworzono także bazy danych (oraz przeprowadzono modernizację istniejących) we wszystkich powiatach i miastach na prawach powiatu w Województwie Zachodniopomorskim.
System umożliwił także tworzenie danych przestrzennych wchodzących w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, między innymi: Bazy Danych Obiektów Topograficznych 500 (BDOT500), Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB), Geodezyjnej Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu (GESUT) oraz innych danych o charakterze przestrzennym.
Jedną z aplikacji RIIP WZ jest Geoportal. Ten wielofunkcyjny portal mapowy województwa zachodniopomorskiego umożliwia prezentację kluczowych informacji pochodzących z rejestrów publicznych w postaci map tematycznych i daje bezpośredni wgląd w te informacje. Jego zadaniem jest wspieranie użytkownika w zarządzaniu, wizualizowaniu czy analizowaniu danych przestrzennych. Poprzez Geoportal możliwe jest wyszukiwanie lokalizacji obiektów, selekcji czy edycji. System składa się z dedykowanych modułów zarządzających każdym rodzajem danych: Moduł Turystyka, Moduł Rewitalizacji, Moduł WODGiK, Moduł Rolnictwo i Rybactwo, Moduł Planowanie Przestrzenne, Moduł Parki Krajobrazowe, Moduł Gospodarka Nieruchomościami, Moduł Ochrona Środowiska, Moduł Ogólny.
Geoportal umożliwia nawigowanie w oknie mapy, powiększanie i zmniejszanie widoku, wyświetlanie objaśnień symbolizacji kartograficznej oraz zawartości metadanych czy wydruk preferowanego widoku.
Budowa systemu RIIP WZ jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Projektu partnerskiego pn. „Budowa Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego”. Projekt nr RPZP.09.10.00-32-0001/18 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020”
Koszt całkowity to ponad 58 689 700,96 zł, w tym środki unijne 49 886 245,81 zł.
Napisz komentarz
Komentarze