Praca specjalisty ds. serwisu turbin wiatrowych jest pracą wielowymiarową. Oprócz fachowej wiedzy dotyczącej specjalistycznej terminologii, budowy turbiny, mechanizmu działania wszystkich jej elementów oraz obsługi w zakresie eksploatacji w kontekście całego parku wiatrowego, niezbędne są również predyspozycje osobowościowe, a także odpowiednie warunki fizyczne danego pracownika. Nie bez znaczenia są więc cechy oraz kompetencje, takie jak:
- umiejętność współpracy w zespole i budowanie relacji;
- umiejętność radzenia sobie ze stresem i odpowiednia motywacja do działania;
- menadżerskie, polegające na strategicznym myśleniu i umiejętnym zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz
- zawodowe i firmowe – wskazujące na znajomość branży, posiadanie fachowej wiedzy i umiejętności, przestrzeganie wartości oraz znajomość języków obcych.
Część prac wykonywanych w elektrowniach wiatrowych zaliczanych jest do szczególnie niebezpiecznych. Są to zwłaszcza prace na wysokości, a także prace wewnątrz urządzeń technicznych, takich jak gondola, czy wieża. Wymagają one stosowania środków ochrony indywidualnej, a prace te zawsze odbywają się w zespołach dwuosobowych. Wind Service bardzo dużą wagę przywiązuje do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, dlatego też pracownicy uczestniczą w regularnych szkoleniach. Są to miedzy innymi coroczne ćwiczenia wysokościowe, w tym z ewakuacji z turbiny wiatrowej, organizowane w realnych warunkach na jednej z siłowni wiatrowych należących do grupy Wind Invest. Ponadto wszyscy pracownicy, zarówno techniczni, jak i biurowi biorą udział w szkoleniach zudzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Raz na dwa lata organizowany jest tzw. „emergency drill”, czyli próbny alarm przeciwpożarowy we współpracy z lokalną jednostką straży pożarnej z gminy Darłowo. Tego rodzaju ćwiczenia są bardzo doceniane przez wszystkich pracowników.
Wojciech Terlecki – Wind Service - Kierownik Serwisu turbin wiatrowych w Sińczycy w gminie Darłowo
Pracuję już 17, zaczynałem jeszcze na studiach. Nasz zespół liczy 21 osób i mamy pod opieką 116 siłowni wiatrowych. Każda z nich musi raz w roku przejść dokładny przegląd, co zespołowi pięcioosobowemu zajmuje średnio 2,5 dnia. Oprócz tego wykonujemy bieżące prace serwisowe, doraźne naprawy, pilnujemy aby turbiny działały bezawaryjnie. Najważniejszy jest zespół i praca zespołowa. Jej charakter wymaga ścisłej dyscypliny i wzajemnego zaufania do siebie. Pracujemy w grupach 2-osobowych i musimy na sobie wzajemnie polegać. Praca w serwisie i eksploatacji turbin to nieustanny rozwój i zdobywanie doświadczenia, na co potrzeba przynajmniej 3-4 lat praktyki, aby stać się wykfalifikowanym specjalistą ds. serwisu. Bardzo istotne są wszelkie szkolenia, zarówno dotyczące wiedzy merytorycznej i praktycznej, jak również zasad bezpieczeństwa, które w naszej pracy są na pierwszym miejscu.
Krzysztof Świtajski – Wind Service – Zastępca Kierownika
Razem z kolegą pracujemy już 17 lat. Pracę rozpoczęliśmy jeszcze na studiach. Każdy nasz pracownik musi posiadać szereg uprawnień m.in. elektryczne, wysokościowe oraz uprawnienia UDT do obsługi podestów wiszących (prawie w każdej turbinie jest tzw. winda). Na turbinach, gdzie nie ma podestów, do gondoli wchodzimy po drabinie. Pokonanie 80m w górę zajmuje ok 10min. Dlatego każdy z naszych pracowników musi posiadać również bardzo dobrą kondycję fizyczną. W tej pracy nie można działać szablonowo, dlatego pomimo doświadczenia każdy z nas uczy się czegoś nowego każdego dnia. Na pierwszym miejscu stawiamy na bezpieczeństwo, dlatego każdego roku ćwiczymy ewakuację z turbiny.
Wind Service dzieli się również swoją wiedzą i razem z Inicjatywą „Żyj z energią” organizuje spotkania wśród lokalnej społeczności przybliżające i przedstawiające pracę w branży energetyki wiatrowej. Organizowany jest m.in. Festiwal Nauki w szkołach podstawowych, podczas którego odbywa się pokaz sprzętu, specjalistycznych narzędzi i prezentacja procesu budowy i funkcjonowania parku wiatrowego.
Oprócz wiedzy ogólnej niezbędnej do utrzymania i eksploatacji turbiny wiatrowej, część pracowników specjalizuje się też w bardziej szczegółowych i konkretnych działaniach. Są to m.in. przeglądy wykonywane za pomocą boroskopu, inspekcja śrub z użyciem kluczy hydraulicznych i zakrętarek elektrycznych z układem planetarnym, pomiary termowizyjne i analiza ich wyników, a także inspekcja łopat wirnika z wykorzystaniem sprzętu zaawansowanej technologii.
Wind Service przyjmuje również na staż osoby, które chciałyby związać swoją przyszłość z branżą energetyki wiatrowej i swoją wiedzę teoretyczną nabytą w szkole technicznej lub podczas studiów przekuć w praktyczne doświadczenie.
Co jakiś czas firma prowadzi też proces rekrutacyjny i zaprasza do zgłaszania swoich kandydatur do pracy przy serwisie turbin wiatrowych każdego kto poszukuje nowych wyzwań zawodowych i posiada opisane wyżej kompetencje i doświadczenie. Warto zaglądać na stronę www.windservice.eu lub wysłać CV pod adres: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze