Inwestor tworząc tzw. Darłowskie Centrum Energetyczne od początku kierował się zasadami zrównoważonego rozwoju i społeczną odpowiedzialnością biznesu. Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnych organizacji, już od ponad dziesięciu lat uczestniczy w życiu Gminy, jest partnerem wielu cyklicznych wydarzeń, takich jak: - Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy, Zbiórki Krwi w Jeżyczkach i Kopnicy, Dni Gminy Darłowo, Dożynki Wiejskie, turnieje szachowe, turnieje warcabowe dla dzieci i młodzieży organizowane przez Stowarzyszenie Kuźnia Pomysłów, edukacyjno-sportowy konkurs Omnibus i wiele innych. Oprócz uczestnictwa w ww. wydarzeniach w roli partnera i sponsora, inicjatywa „Żyj z energią” samodzielnie organizuje i prowadzi szereg działań skierowanych do lokalnej społeczności, mających na celu edukację proekologiczną, ochronę środowiska, zdrowy tryb życia jak również aktywizację i integrację mieszkańców poszczególnych sołectw. Najnowszym projektem, jaki „Żyj z energią” zaproponowała lokalnym organizacjom jest konkurs pod nazwą „Łączy nas wiatr”, w którym można zgłaszać pomysły do wspólnej realizacji.
I tak w roku 2022 finansowanie otrzymały trzy projekty z gminy Darłowo:
(1) zakup ław i stołów pod wiatę w Boryszewie, jako miejsce spotkań rodzinnych zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Boryszewianki;
(2) zakup defibrylatora oraz pulsoksymetrów dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krupach – w ramach tego projektu odbyły się również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z udzielania pierwszej pomocy;
(3) zakup i instalacja ścianki wspinaczkowej dla dzieci i młodzieży przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobiesławiu. Od pięciu lat organizowany jest również konkurs fotograficzny, w ramach którego mieszkańcy mogą przesyłać zdjęcia, tworzące następnie piękny, lokalny kalendarz. Edycje jakie już się odbyły, to m.in. „ Złap wiatr w kadrze”, „Cztery pory roku”, „Świat wokół mnie”, „Gmina Darłowo w obiektywie”, „Trzy Żywioły”, a obecnie trwa szósta pod nazwą „(Nie)zapomniane zakątki Gminy Darłowo”.
„Żyj z energią” realizuje misję edukacyjną poprzez różnego rodzaju konkursy ekologiczne skierowane do świetlic wiejskich z gminy Darłowo. Projekty jakie odbyły się do tej pory, w których brały udział wszystkie placówki to m.in. „Cuda z odpadów”, „Ekologiczna ozdoba choinkowa”, „Dzień bez opakowań foliowych – wykonanie toreb ekologicznych” i inne.
Z kolei szkoły podstawowe mogą od 2018 roku uczestniczyć w Festiwalu Nauki, który „Żyj z energią” organizuje cyklicznie i zaprasza wszystkich uczniów do udziału w przygotowanych specjalnie na tę okazję pokazach naukowych, a klasy najstarsze biorą udział w lekcjach o energetyce wiatrowej. Lekcje prowadzone są przez zespół doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów ds. serwisu turbin wiatrowych. Podobną prezentację na temat tego w jaki sposób powstaje energia z wiatru i na czym polega praca w tej branży, wraz z pokazem sprzętu jaki wykorzystywany jest przy eksploatacji turbin wiatrowych, przeprowadzono również podczas spotkania z Seniorami w Dziennym Domu Seniora + w Wiekowie.
Inicjatywa „Żyj z energią” jest aktywna na terenie gminy Darłowo przez cały rok, w okresie wakacyjnym wspólnie z Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach organizuje szkółkę żeglarską dla dzieci, która cieszy się dużym powodzeniem.
Rozpoczęła również projekt pod nazwą „Ogrody Żyj z energią” finansując zakup roślin, które następnie sadzone są wspólnie z pracownikami szkoły wokół szkół podstawowych. Tego rodzaju działania odbyły się już w szkołach w Starym Jarosławiu i Dobiesławiu.
Justyna Pacuła - Woźniak - UG Darłowo:
Wind Invest to bardzo dobry partner dla naszych świetlic i organizacji pozarządowych. Można na nich liczyć. Nigdy nie zostawili nas w trudnej sytuacji. Zawsze pomagają w znalezieniu wyjścia z problemu (jeśli takie się pojawią).
Roman Błaszczyk - Prezes OSP Krupy:
Skorzystaliśmy z dofinansowania w ramach „Żyj z Energią” Mieliśmy taką możliwość, bo Wind Invest wspomoga inicjatywy społeczne w miejscowościach w pobliżu, których prowadzi działalność. Dziękujemy im za to!
Spółki wiatrowe błyskawicznie zareagowały również na potrzeby lokalnej społeczności po wprowadzeniu obostrzeń i nauki zdalnej w czasie pandemii. Zakupiono maszyny do szycia dla Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Darłowo, które następnie szyło i rozdawało mieszkańcom Gminy maseczki, a szkoły zostały wyposażone w sprzęt niezbędny do nauki zdalnej. Jeszcze przed pandemią, w sprzęt komputerowy zostały wyposażone wszystkie świetlice wiejskie. Również uchodźcy z Ukrainy, którzy trafili do Gminy Darłowo mogli liczyć na pomoc Spółek wiatrowych , które zakupiły wyprawki szkolne dla ok. 80 dzieci. Inwestor i jego inicjatywa „Żyj z energią” reaguje też na doraźne potrzeby lokalnej społeczności, m.in. w minionym roku wspierając finansowo remont kościoła w Domasławicach, a także udział warcabistów i biegaczy w międzynarodowych zawodach, dzięki czemu mogli oni reprezentować Gminę Darłowo.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców Gminy do śledzenia działań „Żyj z energią” na stronie www.windservice.eu oraz www.facebook.com/zyjzenergia jak również do zgłaszania swoich inicjatyw i pomysłów, które będzie można wspólnie realizować.
Napisz komentarz
Komentarze