Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 11:24
Przeczytaj!
Reklama

Historia dworu zbadana

Dwór w Przelewicach (oficyna przy Pałacu) poddawany jest obecnie gruntownemu remontowi w ramach bardzo szerokiego programu inwestycyjnego realizowanego przez Ogrody Przelewice. Projekt ten finansowany jest ze środków własnych samorządu województwa zachodniopomorskiego i środków UE. Obejmuje on modernizację i renowację: Pałacu wraz z otoczeniem, Oranżerii, Spichlerza, dawnej Rozlewni, wspomnianego Dworu oraz wielu miejsc na terenie Ogrodu.
Historia dworu zbadana
Podziel się
Oceń

Na zlecenie dyrektora Ogrodów Przelewice Zygmunta Siarkiewicza specjalista konserwatorstwa Pan Maciej Gibczyński przeprowadził badania architektoniczne tego obiektu. Szczególnie piwnic, gdyż tylko tam występują relikty starszej architektury. Obiekt Dworu wpisano do rejestru zabytków już w 1966 r. Z badań wynika, że część naziemna pochodzi z I połowy XIX w. Przeprowadzone badania wskazują, że piwnice zbudowano na początku XVII wieku z wykorzystaniem części fragmentów piwnic pochodzących z II połowy XVI w. Wiadomo, że po 1799 r. (właścicielem majątku był wówczas August Heinrich von Borgstede), w tym samych okresie gdy budowano Pałac w Przelewicach powstaje Dwór. W 1884 r. Dwór dość mocno przebudowano, a w latach trzydziestych ubiegłego wieku dodano masywną wystawę dachową, powiększając kubaturę poddasza. Po 1945 r. w budynku znajdowały się m. in. mieszkania i biura PGR.

Od kilkunastu lat Dwór pozostawał nieużytkowany i sukcesywnie popadał w ruinę.

Gruntowny remont obiektu nie tylko przywróci jego dawny blask i formę. Pozwoli też lepiej poznać jego historię. Temu też służyły przeprowadzone badania architektoniczne.

Kalendarium dziejów obiektu:

1437 r. – Przelewice należą do rodziny von Schack

1598 r. – pierwsza wzmianka o folwarku zawierająca informację o jego pożarze

1604 r. – odbudowano budynek bramny po pożarze

1618 r. - prawdopodobnie zespól jest już odbudowany po pożarze

1 ćw. XIX w. – Budowa Dworu (oficyny)

1884 r. – Przebudowa Dworu

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: PiecykTreść komentarza: Czemu nie jestem zaskoczony że gwiazda śniadania przedsiębiorców był farbowany KoziołData dodania komentarza: 30.10.2024, 21:09Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: LoniTreść komentarza: Gruba jezyk nie podniecaj sie tobie nawet przeszczep nie pomoże:))Data dodania komentarza: 30.10.2024, 18:03Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: LeonTreść komentarza: Panie Motykowski a czy pan w swoim zakladzi nie podniósł kosztów ? Podatki , śmierć i podwyżki to coś czego nie unikniemy . A pan wraz z resztą babajag nie może przeżyć tego . Może załóżcie jeszcze wiecej lewych kont aby szkalować nowa władze.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 17:12Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: Tu cię mam !Treść komentarza: Pisze po raz kolejny bo ta dziennikarzyna nie udostępnia moich komentarzy... Nie dodasz nic o podwyżkach za śmieci?? I szamba? Teraz dobre podwyżki? A no tak prezes musi mieć na przeszczep.. to ciszaData dodania komentarza: 30.10.2024, 15:59Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: i tu cie mam !Treść komentarza: teee pismak, a napisałeś o podwyżkach śmieci, ?? może napisz jak to do tej pory robiłeś kto był ZA a kto PRZECIW ??Data dodania komentarza: 30.10.2024, 13:16Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: DenverTreść komentarza: Lepiej wsiąść zasiłek niż pracować.Data dodania komentarza: 22.10.2024, 12:03Źródło komentarza: Apteki nie chcą pełnić dyżurów w święta i w nocy
Reklama
Reklama