Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 11:10
Przeczytaj!
Reklama dotacje dla firm

Ryszard Stachowiak otrzymał „Zielonego Feniksa”

Jednym z zachodniopomorskich laureatów IV edycji konkursu „Zielony Feniks” na poziomie regionalnym został Ryszard Stachowiak Wójt Gminy Sławno. To nagroda przyznawana osobom, firmom czy instytucjom działającym lokalnie na rzecz ekoenergetyki. Wyróżnienia wręczono zwycięzcom w czwartek, 16 marca 2023 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie przy ul. Piłsudskiego 40.
  • Źródło: http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/regionalny-zielony-feniks-przyznany
Ryszard Stachowiak otrzymał „Zielonego Feniksa”
Podziel się
Oceń

Nagroda przyznawana jest pod auspicjami Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która to wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.


Regionalna Komisja Konkursowa „ZIELONY FENIKS” w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”.


Pomorze Zachodnie jest wiodącym producentem energii z odnawialnych źródeł energii. To tu działają instytucje promujące OZE, firmy produkujące elementy do farm wiatrowych, a także od lat prowadzone są badania naukowe dotyczące rozwoju OZE. W ten sposób województwo zachodniopomorskie buduje swoją markę  lidera w rozwoju OZE, sprawiając, że nasz region jest przykładem niebieskiego i zielonego wzrostu zapewniającego wysoką jakość życia mieszkańców. Gratuluję laureatom i wyróżnionym, bo ich zasługa – mówił do uczestników gali za pośrednictwem transmisji wideo wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Kategoria II
Nagroda za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki (realizacja)

Ryszard Stachowiak, Wójt Gminy Sławno
W gminie Sławno rozwija się energetyka wiatrowa - moc pozyskiwana ze wszystkich elektrowni wiatrowych wynosi 50 MW. Farma wiatrowa składa się z dwudziestu turbin wiatrowych o wysokości 145 metrów. Każda z nich posiada moc maksymalną 2,5 MW. Nastąpiła również kompleksowa termomodernizacja wraz z przebudową budynków użyteczności publicznej w tym między innymi: Szkoły Podstawowej w Warszkowie, Szkoły Podstawowej we Wrześnicy, świetlic w Starym Krakowie, Wrześnicy, Brześciu, Boleszewie, Warszkówku oraz Warszkowie. Prace termomodernizacyjne dofinansowane zostały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W gminie nastąpiła budowa, rozbudowa i modernizacja jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną z OZE w budynkach użyteczności publicznej, w tym z niezbędną infrastrukturą przyłączeniową do sieci dystrybucyjnych w budynkach Szkół Podstawowych w Żukowie, Warszkowie, Wrześnicy, Sławsku, w Przedszkolu w Gwiazdowie oraz na świetlicy w Brześciu, Warszkowie, Wrześnicy, Starym Krakowie oraz Warszkówku. W powyższych budynkach zmontowane zostały panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Odnawialne Źródło Energii zostały dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Dodatkowo w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zrealizowany został pilotażowy program umożliwiający dofinansowanie mieszkańcom instalacji produkujących „zieloną” energię. W ramach zadania zamontowane zostały panele fotowoltaiczne w 43 gospodarstwach domowych.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama