Nagroda przyznawana jest pod auspicjami Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która to wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.
Regionalna Komisja Konkursowa „ZIELONY FENIKS” w Szczecinie jako pierwsza w Polsce podjęła współpracę z Fundacją Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”.
– Pomorze Zachodnie jest wiodącym producentem energii z odnawialnych źródeł energii. To tu działają instytucje promujące OZE, firmy produkujące elementy do farm wiatrowych, a także od lat prowadzone są badania naukowe dotyczące rozwoju OZE. W ten sposób województwo zachodniopomorskie buduje swoją markę lidera w rozwoju OZE, sprawiając, że nasz region jest przykładem niebieskiego i zielonego wzrostu zapewniającego wysoką jakość życia mieszkańców. Gratuluję laureatom i wyróżnionym, bo ich zasługa – mówił do uczestników gali za pośrednictwem transmisji wideo wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.
Kategoria II
Nagroda za osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki (realizacja)
Ryszard Stachowiak, Wójt Gminy Sławno
W gminie Sławno rozwija się energetyka wiatrowa - moc pozyskiwana ze wszystkich elektrowni wiatrowych wynosi 50 MW. Farma wiatrowa składa się z dwudziestu turbin wiatrowych o wysokości 145 metrów. Każda z nich posiada moc maksymalną 2,5 MW. Nastąpiła również kompleksowa termomodernizacja wraz z przebudową budynków użyteczności publicznej w tym między innymi: Szkoły Podstawowej w Warszkowie, Szkoły Podstawowej we Wrześnicy, świetlic w Starym Krakowie, Wrześnicy, Brześciu, Boleszewie, Warszkówku oraz Warszkowie. Prace termomodernizacyjne dofinansowane zostały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W gminie nastąpiła budowa, rozbudowa i modernizacja jednostek wytwarzających energię elektryczną i cieplną z OZE w budynkach użyteczności publicznej, w tym z niezbędną infrastrukturą przyłączeniową do sieci dystrybucyjnych w budynkach Szkół Podstawowych w Żukowie, Warszkowie, Wrześnicy, Sławsku, w Przedszkolu w Gwiazdowie oraz na świetlicy w Brześciu, Warszkowie, Wrześnicy, Starym Krakowie oraz Warszkówku. W powyższych budynkach zmontowane zostały panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Odnawialne Źródło Energii zostały dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Dodatkowo w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zrealizowany został pilotażowy program umożliwiający dofinansowanie mieszkańcom instalacji produkujących „zieloną” energię. W ramach zadania zamontowane zostały panele fotowoltaiczne w 43 gospodarstwach domowych.
Napisz komentarz
Komentarze