Sławno: W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie podsumowali dotychczasowe działania
W czwartek, 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Od pierwszych dni wojny Ukraińcy, wspierani przez społeczność międzynarodową, stawiają opór rosyjskim agresorom.
Od pierwszych dni wojny, Sławno rozpoczęło pomoc dla uchodźców. Już w sobotę, 27 lutego odbyło się w sławieńskim ratuszu pilne spotkanie sztabu kryzysowego w sprawie organizacji pomocy dla Ukrainy. Od poniedziałku, 28 lutego Urząd uruchomił zbiórkę darów dla potrzebujących. Od samego początku Krzysztof Frankenstein– burmistrz Sławna był w ciągłym kontakcie z Romanem Biłasem z Zarządu Związku Ukraińców w Koszalinie i Zbigniewem Boguckim - Wojewodą Zachodniopomorskim. Wyznaczone zostały trzy punkty zbiórki w Sławnie - w Urzędzie Miejskim, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w hali widowiskowo-sportowej przy SP3.
- 24.02.2023 10:19 (aktualizacja 20.08.2023 00:56)
Kompleksowa pomoc informacyjna
Działania miasta obejmowały również pomoc informacyjną obejmującą wsparcie przy zakwaterowaniu, edukacji, pomocy prawnej czy językowej. Sławno zapewniło dzieciom uciekającym z Ukrainy miejsca w szkołach i przedszkolach. W sławieńskim ratuszu organizowano spotkania, gdzie informowano uchodźców o najważniejszych kwestiach związanych z ich pobytem w Polsce. Uchodźcy zostali poinformowani o tym w jaki sposób wyrobić numer PESEL oraz jak zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sławnie. Miejska Biblioteka Publiczna w Sławnie zaoferowała swobodny dostęp do komputera, internetu i WiFi, które ułatwiły kontakt z bliskimi i w załatwianiu spraw urzędowych. Była również możliwość skorzystania z bezpłatnych usług ksero, drukowania i skanowania. Biblioteka prowadziła także cykliczne zajęcia z lekcji języka polskiego, gdzie dorośli obywatele Ukrainy poznawali podstawowe zwroty języka polskiego. To bardzo pomogło uchodźcom w zaaklimatyzowaniu się w Polsce.
Bieg Charytatywny
W marcu ub. roku OSiR Sławno zorganizował Bieg Charytatywny - Sławno dla Ukrainy. Wpisowym do biegu było przekazanie darowizny rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy. Na trasie 5km rywalizowało blisko 20 zawodników. Trasę biegu zabezpieczał drużyny harcerskie 12 LWDH „Drzewianie” i 4 DW „Haidowie oraz ratownicy medyczni z firmy PUZ-MED - Łukasz Płuza.
Partnerska pomoc z Niemiec
Partnerskie miasto Rinteln przekazało nieodpłatnie podczas majowej wizyty w Sławnie dary dla uchodźców z Ukrainy przebywających na hali widowiskowo-sportowej przy SP 3. Do Sławna trafił sprzęt AGD w postaci dwóch pralek, suszarki automatycznej do ubrań oraz zmywarki do naczyń. Ponadto stowarzyszenie podarowało m.in. karimaty, śpiwory, suszarki do włosów, środki higieny osobistej oraz pokarm dla zwierząt. Cały sprzęt został przekazany bezpłatnie i jest to owoc współpracy obu miast.Podziękowanie za pomoc
W połowie stycznia 2023 roku w Sławnie odbył się piękny koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. Heorhija Majborody z Kijowa. Zespół w ten sposób chciał podziękować za pomoc, jaką Polacy udzielają narodowi walczącemu z rosyjską agresją. W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne, powstańcze, dumki, a także szczedriwki oraz kolędy, w tym niespodzianka – również polskie. Koncert miał charakter wydarzenia charytatywnego, podczas którego zbierano fundusze na potrzeby armii ukraińskiej. Współorganizator oraz prowadzący sławieńskie wydarzenie Jan Skórka podziękował sławnianom za pomoc ukraińskim sąsiadom. Podsumował działania i podziękował władzom Sławna i wszystkim mieszkańcom, którzy otwierali swoje domy i pomagali zapewnić niezbędną pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Dalsze działania
Mija właśnie rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Ten czas to 12 miesięcy nieustającej pomocy i wsparcia dla uchodźców. Takie wsparcie udzielane jest w dalszym ciągu - Miasto wspiera uchodźców przy znalezieniu zakwaterowania oraz uzyskania świadczeń pieniężnych, w tym 500 +, jednorazowego świadczenia w wysokości 300zł na osobę czy wypłaty świadczeń pieniężnych z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Także w gotowości pozostają pokoje noclegowe przy SP3, celem przyjęcia kolejnych uchodźców. W dalszym ciągu nadawane są numery PESEL, który umożliwia skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy podjęcie pracy na terenie Polski.
Napisz komentarz
Komentarze