Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 06:17
Przeczytaj!
Reklama

Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce

Najnowocześniejszą elektrownię gazową w Polsce oddała do użytku Polska Grupa Energetyczna (PGE)
Kliknij aby odtworzyć
Podziel się
Oceń

PGE Polska Grupa Energetyczna oddała do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW, która zlokalizowana jest w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Jednostka będzie funkcjonować pod nową nazwą PGE Gryfino Dolna Odra. Elektrownia zapewni bezpieczeństwo energetyczne regionu pokrywając ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Robert Kropiwnicki, Wiceminister Aktywów Państwowych

 

Inwestycje gazowe to bardzo ważny element transformacji energetycznej i dochodzenia do neutralności klimatycznej. Stale rozbudowujemy system OZE, który potrzebuje równolegle stabilnych źródeł energii pracujących w podstawie, a w chwili obecnej nie ma bardziej elastycznych mocy niż moce gazowe. Inwestycja taka jak PGE Gryfino Dolna Odra jest gwarancją bezpieczeństwa i stabilności krajowego systemu energetycznego oraz dalszego rozwoju energetyki odnawialnej.

 

 

Miłosz Motyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska

 

Bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa państwa. Ta inwestycja ma bezpośredni wpływ nie tylko na stabilizację systemu elektroenergetycznego, czyli na jego bezpieczeństwo, ale także jest kolejnym krokiem w transformacji naszej gospodarki. To gwarancja stabilnych dostaw energii oraz czystszego środowiska, co zaś przekłada się na jakość środowiska w którym żyjemy oraz na nasze zdrowie.

 

 

Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Przekazanie do eksploatacji zamyka etap budowy najnowocześniejszej i największej elektrowni gazowej w Polsce – PGE Gryfino Dolna Odra o łącznej mocy 1366 MW. Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra, a tym samym wpisują się w strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych Grupy PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych. Dzięki swojej elastyczności, czyli możliwości szybkiego uruchomienia i zmiany ilości produkowanej energii, inwestycja w Gryfinie pomoże sprostać wymaganiom rynku i stabilizacji sieci elektroenergetycznej w Polsce oraz optymalizacji wykorzystania zmiennej produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

 

fot. Jakub Stypuła (LinkedIn)

Jesteśmy dumni, że mamy swój wkład w budowę „Nowoczesnej polskiej energetyki-energetyki przyszłości”. Nasze unikalne multidyscyplinarne doświadczenie w połączeniu z profesjonalnym wsparciem technologicznym GE Vernova sprawiło, że nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra to dziś największa i jedna z najnowocześniejszych inwestycji energetycznych w kraju. Ten wspólnie zrealizowany projekt jest naszym sukcesem i kolejną strategiczną jednostką energetyczną w Polsce jaką razem zbudowaliśmy dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia składa się z dwóch bloków gazowo-parowych nr 9 i 10 o mocy 683 MW brutto każdy. PGE Gryfino Dolna Odra jest największą i najbardziej sprawną elektrownią tego typu w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jej sprawność nominalna przekracza 63 proc., co oznacza, że jest o ponad 70 proc. wyższa w porównaniu do starych bloków węglowych. Dzięki możliwości szybkiego startu jednostki i możliwości elastycznej pracy będzie ona wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii. Szybkość startu ze stanu zimnego do minimum technicznego elektrowni wynosi 4 godz., a ze stanu gorącego do minimum technicznego 30 min.

Elektrownia została tak zaprojektowana, aby spełniać najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Emisja pyłu i tlenków siarki zostanie ograniczona niemal do zera, co istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie. Wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co jest wartością niemal trzykrotnie niższą niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra.

Moce nowej elektrowni posiadają 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy, który obowiązuje od 2024 r. Inwestycja o wartości ponad 3,7 mld zł netto została zrealizowana przez Grupę PGE. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: darłoviak pustakTreść komentarza: tak już ci napiszą z imienia i nazwiska może pesel jeszcze chcesz ??Data dodania komentarza: 28.03.2025, 10:30Źródło komentarza: Jechał po narkotykach i miał je przy sobieAutor komentarza: DarłoviakTreść komentarza: Kogo zatrzymali?Data dodania komentarza: 27.03.2025, 11:31Źródło komentarza: Jechał po narkotykach i miał je przy sobieAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Z Wielkopolski pozdrawiam serdecznie naszego nowego arcybiskupa.Data dodania komentarza: 23.03.2025, 18:11Źródło komentarza: Biskup Zbigniew Zieliński z Koszalina – metropolitą poznańskim!Autor komentarza: policja sławnoTreść komentarza: ty masz prawo jazdy ?? masz znaki pionowe informujące o przejściu dla pieszych. zapraszamy na komendę na rozmowę w trybie pilnymData dodania komentarza: 21.03.2025, 08:20Źródło komentarza: Sławno: Kiedy w końcu włączą światła i ustawią lustro?Autor komentarza: nikTreść komentarza: Karpie z urazami i bez płetw prawie!! to gdzie ta selekcja się odbywała??Data dodania komentarza: 21.03.2025, 07:12Źródło komentarza: Wielkie karpie wpuścili do łowisk Grabowo I i Grabowo IIAutor komentarza: covidTreść komentarza: Skoro nie ma przejścia dla pieszych, tzw. zebry jak piszecie to po co światła przy tak małym natężeniu ruchu? Po co piesi pchają sie tam, gdzie nie ma przejścia?Data dodania komentarza: 20.03.2025, 10:54Źródło komentarza: Sławno: Kiedy w końcu włączą światła i ustawią lustro?
Reklama
Reklama