Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 05:14
Przeczytaj!
Reklama

Gminni operatorzy wkraczają do programu Czyste Powietrze

Dzięki nim mieszkańcy uzyskają pomoc w realizacji procesu wymiany kopciucha i termomodernizacji domu - od momentu podjęcia decyzji o inwestycji aż po rozliczenie dotacji. Nowy program Czyste Powietrze rusza 31 marca, z jasnymi zasadami i lepszą ochroną wszystkich, którzy chcą skorzystać z dofinansowania.
Gminni operatorzy wkraczają do programu Czyste Powietrze
Podziel się
Oceń

Gmina jako operator programu Czyste Powietrze zapewni bezpłatną, kompleksową pomoc szczególnie dla mieszkańców narażonych na ubóstwo energetyczne czy mniej zaradnych. To będą tacy aniołowie stróżowie, którzy poprowadzą ich za rękę od momentu podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, przez cały proces inwestycyjny, aż do zakończenia projektu i rozliczenia dofinansowania. Rola operatora to nie tylko pomoc w składaniu wniosków, ale też wsparcie przy zlecaniu audytu energetycznego, wyborze wykonawcy i monitorowaniu inwestycji. Chodzi o to, żeby zapewnić tym osobom pomoc przez cały proces inwestycyjny. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na finansowanie zadań operatorów przeznaczył w tym roku 40 mln zł.

Anioł stróż beneficjenta

Osoby zagrożone ubóstwem energetycznym są uprawnione do 100 proc. dofinansowania kosztów netto termomodernizacji domu i wymiany pozaklasowego kotła, tzw. kopciucha. Dla tej grupy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował w nowym programie Czyste Powietrze specjalne wsparcie w postaci operatorów. 

Ten najwyższy poziom wsparcia w nowym programie Czyste Powietrze będzie dostępny tylko poprzez pomoc operatora. Podobna sytuacja dotyczy dotacji z prefinansowaniem. Operator może też świadczyć pomoc osobom, które ubiegają się o podwyższone dotacje (70 proc.). 

Korzyści dla gminy z bycia operatorem

Zgłoszenia od gmin przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Nabór jest ciągły, do 21 marca trwa pierwsza tura zgłoszeń. Jeśli na danym terenie gmina nie zgłosi się do roli operatora, to planowane jest powierzenie tych zadań WFOŚiGW.

Gminy, które podejmą się tej roli,

za skuteczne wsparcie

każdego beneficjenta

dostaną dodatkowe 1700 zł

 

 

Gminy już teraz są ważnym partnerem w programie Czyste Powietrze - 85 proc. gmin w kraju zawarło z WFOŚiGW porozumienia dotyczące prowadzenia gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych (PKI). Pełnienie roli operatora pozwoli na rozwinięcie pomocy, jaką obecnie otrzymują mieszkańcy, a gmina dostanie za swoją pracę dodatkowe wynagrodzenie. 

Pracownik gminy działający w imieniu operatora nie musi posiadać wykształcenia inżynierskiego ani kwalifikacji w zakresie audytów. Powinien dobrze znać program Czyste Powietrze - a to zapewni kompleksowy pakiet szkoleń ze strony NFOŚiGW oraz WFOŚiGW. 

Zadania operatorów

Zadania operatorów podzielono na dwa etapy 
z odrębnym wynagrodzeniem za każdy z nich. Gmina będzie wynagradzana za działalność operatorską w formie ryczałtu za skuteczne wsparcie każdego beneficjenta w pierwszym i drugim etapie. 

Korzyści dla mieszkańców i dla gminy

Pełnienie funkcji operatora programu Czyste Powietrze przyniesie gminom oraz mieszkańcom szereg korzyści. Gminy zyskają większy wpływ na ochronę mieszkańców przed nieuczciwymi praktykami i przyspieszą tempo wymiany nieefektywnych źródeł ciepła. Wynagrodzenie, jakie otrzymają za swoją pracę, gminy będą mogły przeznaczyć zgodnie ze swoimi potrzebami. 

Nowy program Czyste Powietrze ruszy 31 marca. To największa proekologiczna inicjatywa służąca skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej polskich domów.

 

Podpisywanie porozumień operatorskich między WFOŚiGW a gminami, które do 21 marca zgłoszą się do pełnienia funkcji operatora, przewidziano do 31 marca 2025 roku. Kolejny etap nastąpi do 30 czerwca 2025 roku. Nabór zgłoszeń na gminnych operatorów jest prowadzony w trybie ciągłym (szczegóły podane są na stronach internetowych WFOŚiGW).

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: darłoviak pustakTreść komentarza: tak już ci napiszą z imienia i nazwiska może pesel jeszcze chcesz ??Data dodania komentarza: 28.03.2025, 10:30Źródło komentarza: Jechał po narkotykach i miał je przy sobieAutor komentarza: DarłoviakTreść komentarza: Kogo zatrzymali?Data dodania komentarza: 27.03.2025, 11:31Źródło komentarza: Jechał po narkotykach i miał je przy sobieAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Z Wielkopolski pozdrawiam serdecznie naszego nowego arcybiskupa.Data dodania komentarza: 23.03.2025, 18:11Źródło komentarza: Biskup Zbigniew Zieliński z Koszalina – metropolitą poznańskim!Autor komentarza: policja sławnoTreść komentarza: ty masz prawo jazdy ?? masz znaki pionowe informujące o przejściu dla pieszych. zapraszamy na komendę na rozmowę w trybie pilnymData dodania komentarza: 21.03.2025, 08:20Źródło komentarza: Sławno: Kiedy w końcu włączą światła i ustawią lustro?Autor komentarza: nikTreść komentarza: Karpie z urazami i bez płetw prawie!! to gdzie ta selekcja się odbywała??Data dodania komentarza: 21.03.2025, 07:12Źródło komentarza: Wielkie karpie wpuścili do łowisk Grabowo I i Grabowo IIAutor komentarza: covidTreść komentarza: Skoro nie ma przejścia dla pieszych, tzw. zebry jak piszecie to po co światła przy tak małym natężeniu ruchu? Po co piesi pchają sie tam, gdzie nie ma przejścia?Data dodania komentarza: 20.03.2025, 10:54Źródło komentarza: Sławno: Kiedy w końcu włączą światła i ustawią lustro?
Reklama
Reklama