Mieszkańcy licznie odpowiedzieli na ogłoszoną przez miasto zbiórkę, przynosząc dary skierowane dla uchodźców. Do punktów trafiały m.in. koce, pościele, kołdry, łóżka polowe, a także żywność i środki czystości. Dodatkowo sławieński samorząd zakupił i przekazał koce termiczne, śpiwory, maty do spania, materace, materiały opatrunkowe oraz leki. Swoją pomoc oferowały także lokalne instytucje - m.in. PSS Sławno, Apteka Niebieska, Dr. Max czy pracownicy PKO Banku Polskiego ze Sławna.
Warto podkreślić, że od samego początku dużym wsparciem okazały się także wszelkie organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorcy i lokalni darczyńcy. Nieocenioną pomocą nieśli także harcerze oraz uczniowie szkół i dzieci z przedszkoli, którzy wraz z nauczycielami i rodzicami prowadzili liczne zbiórki i akcje na rzecz obywateli Ukrainy.
Zakwaterowanie dla uchodźców
Wielu polskich obywateli, a także sławnian w odruchu serca zdecydowało się przyjąć pod swój dach migrantów wojennych. Miasto koordynowało akcję, przyjmując zgłoszenia lokalizacji od mieszkańców, w których można było ulokować uchodźców. Sławieński samorząd przygotował także miejsca zbiorowego zakwaterowania na hali widowiskowo-sportowej przy SP3. Dla przybywających do Sławna uchodźców przygotowano i wydawano tzw. „paczki na start”. Zapewniono również pełne, całodzienne wyżywienie. Pierwsi uchodźcy przybyli 08 marca. Ostatni z nich wykwaterowali się z końcem października 2022 roku.
Urząd Miejski w Sławnie od samego początku koordynuje również działania związane ze świadczeniami za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Dotychczas przyjęto ponad 200 wniosków i wypłacono ponad 640.000,00 zł z tytułu świadczeń pieniężnych na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Zadanie to finansowane jest z budżetu państwa.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze