Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. przebudowa placu ks. kard. S. Wyszyńskiego oraz najbliższej okolicy
Postępowanie przetargowe wygrała Pracownia Projektowa ELBI Angelika Elas-Bińczyk oraz Visible-Line Sp. z o.o., oferując 240.000,00 zł za wykonanie przedmiotu zamówienia.
Zakres prac obejmuje m.in. badania geologiczne i archeologiczne - wg uzyskanej opinii Wojewódzkiego Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków, wykonanie projektów budowlanych i wykonawczych całego zamierzenia budowlanego wraz z niezbędnymi uzgodnieniami, a także opracowanie kosztorysów inwestorskich i opracowanie przedmiarów robót (szczegółowych) w podziale na etapy i branże wraz z zestawieniem materiałów.
Zgodnie z wytycznymi Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zaleca się w pierwszej kolejności usunięcie asfaltu z ulic otaczających plac. Zaleca się również zachowanie lub odtworzenie historycznej nawierzchni placu i ciągów pieszych. Konserwator Zabytków wskazuje również na likwidację obecnego kwietnika z lampą oświetleniową i przywrócenie historycznej formy zagospodarowania placu.
Szachownicowy układ urbanistyczny średniowiecznego Starego Miasta widnieje w rejestrze zabytków. Ten układ urbanistyczny znajduje się w granicach nieistniejących już murów miejskich. Ograniczają go dwie istniejące do dziś bramy - Brama Koszalińska i Brama Słupska. Rynek - obecnie pl. Wyszyńskiego – jest centralnym elementem średniowiecznego układu szachownicowego.
Przygotowana wcześniej koncepcja, zaakceptowana przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wskazuje wstępną propozycję potencjalnego zagospodarowania centrum Sławna oraz jego najbliższego otoczenia. Obejmuje kompleksową modernizację placu i połączona jest z umiejscowieniem małej architektury i uatrakcyjnieniem terenu dla współczesnego uczestnika wydarzeń kulturalnych oraz dostosowaniem historycznego układu miejskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren jest położony w strefie „A” bezpośredniej ochrony konserwatorskiej oraz obowiązuje tutaj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
„Projekt musi być szczegółowo konsultowany z Wojewódzkim Zachodniopomorskim Konserwatorem Zabytków i dostosowany do jego wytycznych. Rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym pozwolą nam na oszacowanie całkowitej wartości inwestycji oraz poznanie technicznych szczegółów dot. przebudowy centralnego punktu naszego miasta ” – powiedział burmistrz Sławna.
Prace przy opracowywaniu dokumentacji projektowej mają potrwać do końca 2025 roku. Poszczególne etapy projektu będą podawane do publicznej wiadomości.
Na zdjęciu wstępna koncepcja zagospodarowania pl. Wyszyńskiego
Napisz komentarz
Komentarze