Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 11:11
Przeczytaj!
Reklama dotacje dla firm

„Wakacje z Gryfami”, czyli niezwykła podróż po Pomorzu Zachodnim i dużo dalej

W Sławnie i w Darłowie oraz w ośmiu miastach związanych z historią rodu Gryfitów (Szczecinek, Słupsk, Szczecin, Kamień Pomorski, Trzebiatów oraz Koszalin) pojawią się skrytki tworzące ścieżkę geocachingową na Szlaku Gryfitów. Przygodowa opowieść łącząca współczesność z historią Księstwa Pomorskiego i rządzącej nim dynastii to kolejna forma promocji Szlaku Gryfitów, międzynarodowego projektu turystycznego, który koordynuje Województwo Zachodniopomorskie. Bezpłatne egzemplarze książki trafią do lokalnych centrów kultury, muzeów, bibliotek. „Wakacje z Gryfami” będzie można również wygrać w marszałkowskich konkursach. Podążając śladami Gryfitów, samorząd województwa przygotowuje ponadto specjalny przewodnik w języku polskim, niemieckim, angielskim i szwedzkim. Szlak Gryfitów to pomysł realizowany w ramach projektu Baltic Heritage Routes, czyli Bałtyckie Trasy Dziedzictwa (Program Interreg Południowy Bałtyk). Historia Księstwa Pomorskiego i władającej nim przez pięć stuleci dynastii stała się inspiracją do stworzenia atrakcji turystycznej. Szlak prowadzi przez polskie i niemieckie Pomorze oraz południową Skandynawię, eksponując najważniejsze miejsca, obiekty, postaci i wydarzenia w dziejach księstwa.
„Wakacje z Gryfami”, czyli niezwykła podróż po Pomorzu Zachodnim i dużo dalej
Podziel się
Oceń

- Zapraszamy w niezwykłą podróż w przeszłość, od czasów Warcisława I do Bogusława XIV. To niebanalna lekcja historii, podczas której można na nowo odkryć niby znane wszystkim miejsca, takie jak katedrę w Kamieniu Pomorskim, starówkę w Trzebiatowie czy zamek w Darłowie – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Szlak Gryfitów jest atrakcją turystyczną Pomorza Zachodniego, ale sięga dalej, przybliża nam historyczno-geograficzny kontekst. Prowadzi polskim wybrzeżem aż do Słupska, na zachód - do Wolgast i Greifswaldu, a później za morze, do Landskrony, Malmo, Kopenhagi. Warto zwiedzić dawne Księstwo Pomorskie choćby częściowo w realu i częściowo w wyobraźni, z książką, mapą - zachęca marszałek Olgierd Geblewicz.

Tę podróż, podczas której historia połączy się z teraźniejszością, ubarwią „Wakacje z Gryfami” Katarzyny Nakielskiej–Pawluk, przygodowa opowieść przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. To fascynujące lektura dla najmłodszych i tych nieco starszych. Książki nie będzie można kupić, ale będzie można ją zdobyć już tej wiosny, na przykład uczestnicząc w wydarzeniach artystycznych czy sportowych organizowanych przez samorząd województwa. „Wakacje z Gryfami” trafią, oczywiście, do wszystkich partnerów projektu – samorządów, uczelni, organizacji turystycznych. Opowieść będzie dostępny też w formie e-booka.

Na przełom marca i kwietnia przewidywana jest promocja Szlaku Gryfitów w mediach społecznościowych, natomiast w połowie kwietnia powinny przyjechać z drukarni oryginalne przewodniki po dawnym Księstwie Pomorskim. Publikacja została przygotowana w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i szwedzkim. W nakładzie 12 tysięcy egzemplarzy. Przewodniki trafią m.in. do instytucji kultury i punktów informacji turystycznej.

Także w kwietniu w ośmiu miastach związanych z historią rodu Gryfitów pojawią się skrytki tworzące ścieżkę geocachingową na Szlaku Gryfitów w Szczecinie, Kamieniu Pomorskim, Trzebiatowie, Koszalinie, Sławnie, Szczecinku, Słupsku i Darłowie. Taka forma gry terenowej (wyszukiwanie punktów za pomocą GPS) została wybrana ze względu na kilkudziesięciokilometrowe odległości między poszczególnymi lokalizacjami. Trudno byłoby je objąć formułą choćby jednodniowej wycieczki, a ścieżka geocachingowa jest świetną formą poznawania, promocji i możliwości odkrywania Szlaku niejako przy okazji. Będzie to wspaniała przygoda dla turystów - poszukiwaczy.

To nie koniec niespodzianek dla turystów lubiących historię i rozwiązywanie zagadek. Przygotowano dla nich również tzw. questy, czyli edukacyjne gry terenowe, szybsze (30-50 minut) i na mniejszej przestrzeni, np. zamku czy muzeum. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnicy poznają sekrety danego miejsca. W finale czeka na nich „skarb”, pieczątka i wpis do pamiątkowej księgi. Ta forma zabawy jest dedykowana szczególnie rodzinom z dziećmi. Questy są dostępne w wersji drukowanej, można je pobrać ze strony internetowej, a najprościej skorzystać z aplikacji mobilnej i przejść trasę ze smartfonem.

Projekt Baltic Heritage Routes kończy się 30 kwietnia br., jednak prace nad rozwojem i promocją tej turystycznej atrakcji Pomorza Zachodniego będą kontynowanie. Wydział Współpracy Terytorialnej i Turystyki UMWZ będzie zabiegał m.in. o kolejne fundusze unijne na wzmocnienie marki Szlaku Gryfitów.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama