We wtorek 1 września, przed Sądem Rejonowym w Sławnie odbędzie się rozprawa dotycząca napaści sołtysa Warszkowa na pracownika sławieńskiego WiK-u.
Przypomnijmy:
...do incydentu doszło w grudniu 2019 r. przed świetlicą w Warszkowie. U mieszkającej obok rodziny Nojek doszło do zapchania kanalizacji. Na zgłoszoną awarię przyjechał pracownik WiK-u, który miał określić co się stało i ewentualnie zadysponować, jaki sprzęt ma być użyty do usunięcia usterki. W tym czasie, w świetlicy w Warszkowie odbywało się jakieś spotkanie. Gdy pracownik WiK-u szukał studzienki kanalizacyjnej, ze świetlicy wyszedł sołtys i zaatakował go. Według świadków doszło do szarpaniny, a następnie sołtys wyrwał tablicę rejestracyjną samochodu, którym przyjechał pracownik WiK-u i oddalił się zabierając ją ze sobą. Świadkowie twierdzą, że czuć było alkohol. Interweniowała policja.
(...)
Już po kilku dniach sąd wydał wyrok w trybie nakazowym. Uznał sołtysa winnym zaistniałej sytuacji, ale nadzwyczajnie złagodził karę (na podstawie artykułu 36 § 1 KW oraz art. 39 § 1 i 2 KW – patrz ramka poniżej). Sołtys dostał naganę.
I tu następuje kolejny dziwny zwrot w sprawie: nieprawomocnie ukarany... odwołuje się od tego, bardzo łagodnego orzeczenia!
Twierdzi, że powinien być uniewinniony, bo został skazany z artykułu, który zakłada winę umyślną, a on nie działał umyślne, a tablica „wyrwała się” przypadkowo, bo zahaczył o nią, gdy podnosił się po spisaniu jej treści.
Na co liczy sołtys? Okaże się na wtorkowej rozprawie. Mieczysław Siwiec
Szczegóły w Obserwatorze Lokalnym 2.09.2020 r.
Art. 36. KW
Nagana
§ 1. Naganę można orzec wtedy, gdy ze względu na charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy należy przypuszczać, że zastosowanie tej kary jest wystarczające do wdrożenia go do poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego.
§ 2. Nie można orzec nagany za wykroczenie o charakterze chuligańskim.
Art. 39. KW.
Nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia
§ 1. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego.
§ 2. Nadzwyczajne złagodzenie polega na wymierzeniu kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju.
§ 3. (uchylony)
§ 4. W razie odstąpienia od wymierzenia kary można zastosować do sprawcy środek oddziaływania społecznego, mający na celu przywrócenie naruszonego porządku prawnego lub naprawienie wyrządzonej krzywdy, polegający zwłaszcza na przeproszeniu pokrzywdzonego, uroczystym zapewnieniu niepopełniania więcej takiego czynu albo zobowiązania sprawcy do przywrócenia stanu poprzedniego.
Napisz komentarz
Komentarze