Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 10:41
Przeczytaj!
Reklama dotacje rpo

Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka

Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka
Podziel się
Oceń


Stypendyści marszałka w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną w 2020 roku:


Dianna Domagała – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Śpiewająca i grająca na skrzypcach liderka szczecińskiego zespołu Cherry Daiquiri, który powstał w 2009 r.


Realizacja nagrania i wydanie albumu z autorskim materiałem muzycznym Dianny Domagały wraz z muzykami zespołu Cherry Daiquiri i zaproszonym gościem – Grażyną Auguścik

 

Projekt przewiduje zrealizowanie klipu przez szczecińskich twórców filmowych (Golden Oriole Film), a także promocję płyty w regionie, kraju i za granicą. Cherry Daiquiri łączy muzykę rozrywkową z jazzem, muzyką alternatywną, rockową i odrobiną dekadencji. Inspiracją do tworzenia tekstów są historie związane z regionem i miastem Szczecin.


- Materiał na płytę zbieramy z zespołem od czasu poprzedniego wydawnictwa. Dzięki stypendium będziemy mogli urzeczywistnić nasze pomysły i zaprezentować szerszemu gronu odbiorców – mówiła Dianna Domagała.


Wojciech Gawron – absolwent Politechniki Koszalińskiej, związany artystycznie z regionem Koszalina oraz całym Pomorzem Zachodnim. Młody pisarz, od lat zafascynowany komedią, satyrą. Brał udział w wielu konkursach literackich oraz zajmował się organizowaniem festiwali kabaretowych.

Opracowanie bogato ilustrowanej książki dla dzieci pt. „Legendy, podania i Pomerania czyli bajki inne niż wszystkie”


Książka jest skierowana do mieszkańców regionu, a priorytetową grupą odbiorców to dzieci. Głównym celem projektu jest stworzenie ciekawych opowieści, bazujących na lokalnych mitach, legendach i podaniach. Całość bogato ilustrowana. Kilkadziesiąt wierszowanych opowieści zabierze czytelnika w podróż po miejscowościach Pomorza i pozwoli wspólnie odkryć niejedną tajemnicę. Humorystyczny charakter utworów sprawi, że utrzymają się w pamięci odbiorców jeszcze długo po przeczytaniu książki.


- Będzie to forma wierszowana, aby była przystępniejsza dla dzieci. Ale podkreślam, że nie będzie to tylko książka dla najmłodszych. Sam jestem satyrykiem i zamierzam zawrzeć tam wiele takich elementów – zaznaczył Wojciech Gawron.


Anna Giniewska – aktorka, reżyser, producent. Swoją karierę zaczynała w amatorskim Teatrze KRZYK w Maszewie, obecnie zajmuje się produkcją koncertów i wydarzeń artystycznych, prowadzeniem warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2010 r. jest zaangażowana w produkcję festiwali jazzowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa (Zmagania Jazzowe, Festiwal Szczecin Jazz).

 

Realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiecą XX i XXI wieku


Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie i realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiet XX i XXI wieku. Bazą do stworzenia scenariusza będzie wnikliwa analiza twórczości wybranych artystek z różnych dziedzin sztuki, która pozwoli opowiedzieć historię wielobarwnej postaci w różnych okolicznościach życia i twórczości. Spektakl w swojej konstrukcji będzie zawierał elementy muzyczne i malarskie. Proces badawczy, zbieranie dokumentacji, wywiady, spotkania będą dokumentowane i publikowane cyklicznie na fanpage’u poświęconym projektowi. Autorka planuje pokazać kobiety znane i nieznane, również te, które przyjechały przed laty na odzyskane ziemie zachodnie.

 

- Od lat zajmuję się produkcją muzyczną, a to, że mam teraz możliwość zrealizowania własnego projektu artystycznego jest dla mnie spełnieniem marzeń. Będę poruszała historie kobiece. W świecie i sztuce jest wiele kobiet, których biografie i życiorysy zasługują, aby o nich wspomnieć i stworzyć wspólny scenariusz. To również kobiety, które są wśród nas – podkreślała Anna Giniewska.


Dawid Głogowski – wirtuoz trąbki, współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I Stopnia w Szczecinie oraz Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. Związany ze szczecińskim środowiskiem muzycznym od 15 lat. Oprócz muzyki klasycznej dobrze czuje się również w innych gatunkach muzyki rozrywkowej (od folku po jazz).

 

Nagranie płyty zawierającej różne oblicza trąbki z udziałem szczecińskich zespołów


Przedmiotem projektu jest nagranie płyty zwierającej różne oblicza trąbki w wykonaniu autora w towarzystwie zespołów artystycznych, z którymi współpracuje. Na płycie znajdą się zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe, a także autorskie opracowania znanych utworów na kwintet instrumentów dętych. Do współpracy przy nagraniu płyty zostaną zaproszeni muzycy, z którymi autor na stałe współpracuje: Szczecin Philharmonic Big Band, Orkiestra Wojskowa ze Szczecina, Szczecin Brass Quintet, Jackpot & Floating Orchestra czy Zespół Rozrywkowy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Prof. M. Jasińskiego w Szczecinie.


- Moja płyta będzie w pewnym sensie wizytówką muzyczną naszego miasta i regionu. Znajdą się tam różne oblicza trąbki, mojego ukochanego instrumentu: od klasycznego brzmienia przez kameralistykę, po jazzowe i rozrywkowe brzmienia – zdradzał Dawid Głogowski

 

Emilia Łapko – fotografka, scenografka, projektantka 2D. Obecnie wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi zajęcia z fotografii mody i produkcji oraz postprodukcji i komunikacji wizualnej w modzie. Na co dzień realizuje sesje zdjęciowe w obszarze przemysłu odzieżowego, prowadzi własne studio projektowo-fotograficzne.

 

Mistycyzm. Transformacje obrazu fotograficznego w przestrzeni Internetu.

 

Projekt zakłada wykonanie interaktywnej galerii fotografii w Internecie na specjalnie dedykowanej stronie internetowej. Nowatorski i kreatywny charakter zadania polega na próbie zaprojektowania interakcji obrazu z odbiorcą dzieła poprzez transformację, animację, przekształcenie nieruchomej fotografii.


W efekcie powstanie dostępna dla wszystkich strona internetowa z realizacją projektu, sztuka przeniesiona do przestrzeni Internetu w formie galerii zamieszczonej na serwerze. Odbiorcy będą mieli okazję do pogłębienia znajomości technik programowania i poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych do pracy artystycznej z fotografią cyfrową.


Maciej Paterczyk – absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, mieszkający i tworzący we Wrzosowie, gmina Kamień Pomorski. Autor trzech powieści, których akcja rozgrywa się na Ziemiach Zachodnich w czasach powojennego chaosu: „Ziemie niczyje”, „Na zgliszczach”, „Morze krwi, ziemia ognia” (ta także w postaci audiobooka).


Napisanie powieści pod roboczym tytułem: „Na ceracie wódka, broń”


Celem projektu jest powstanie powieści kryminalnej, której akcja toczy się w powojennym Szczecinie i Warszawie. Głównym bohaterem jest komisarz Brzeziński, który na terenie Kamienia Pomorskiego, Szczecina i Warszawy rozwiązuje zagadki kryminalne. Ta powieść będzie kontynuacją „Morze krwi, ziemia ognia”, na jej stronach pojawią się autentyczne postaci, m. in. K.I. Gałczyński, który w tamtych latach przebywał w Szczecinie.

 

- Mój wcześniejszy kryminał rozgrywał się dotychczas w Kamieniu Pomorskim, teraz przenoszę akcję do powojennego Szczecina. Będzie to historia alternatywna, w której tuż po wojnie nie udaje się stworzyć państwa Izrael, dlatego Żydzi, którzy opuścili Polskę wracają i postanawiają utworzyć swoje państwo na Ziemiach Odzyskanych. Takie będzie tło, w którym zacznie się klasyczny kryminał – zapowiadał Maciej Paterczyk.

 

Wsparcie od lat

O stypendium marszałka mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i nie ukończyły 35 roku życia. Mogą to być również autorzy projektów, których tematyka dotyczy Pomorza Zachodniego.
Stypendia przyznawane są od 2006 roku. Oznacza to liczbę 42 dotychczasowych stypendystów i kwotę ponad pół miliona złotych na wsparcie młodych twórców.

 


Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Oj. Widzę że były wòjt pan R.S. nie może przeżyć porażki. Publikuje się rzekomo jako piecyk czy celebryta, bo nie ma odwagi skomentować pod swoim imieniem i nazwiskiem. Żal i żenada. No ale jak się zostało oderwanym "od koryta" to trudno się z tym pogodzić. Dwóch radnych stworzyło kącik adoracji byłego wójta i teraz plują jadem. Pozostali już powoli zapominają o R.S. radny z Warszkowa nie zapomni bo "worek bez dna" zwany gminą się urwał a radna z Rzyszczewa siedzi za granicą i pluje jadem tak jak pluła kiedyś na R.S. Spokojnie wszystko ucichnie, kurz opadnie a taki R.S. pójdzie w zapomnienieData dodania komentarza: 8.11.2024, 07:22Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Ile można czekać. W końcu może rozbiją układ z Jarosławca.Data dodania komentarza: 7.11.2024, 10:23Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: jarekTreść komentarza: totalna ''betonoza'' proponuję włożyć więcej wysiłku w projektowaniu miejsc publicznychData dodania komentarza: 7.11.2024, 09:59Źródło komentarza: Sławno: Tak może wyglądać plac ks. kard. S. WyszyńskiegoAutor komentarza: TutejszyTreść komentarza: Zapewne sprawdzali,czy aby nie używał domestosu zakupionego dla U.M. 🤣🤣🤣Data dodania komentarza: 6.11.2024, 10:06Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: alesyfTreść komentarza: cba przeprowadzalo kontrole w domu burmistrza ....idiotow zdarlowiakow robią ...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 23:01Źródło komentarza: Darłowo: CBA w urzędzie i w domu burmistrza. Urzędnicy twierdzą, że to kolejna kontrola...Autor komentarza: GościuTreść komentarza: Bla bla bla żenada komentarze.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 17:07Źródło komentarza: Gmina Sławno: Ciasno, ale owocnie. Przedsiębiorcy zadowoleni.
Reklama
Reklama