ŁZS głowy – jakie daje objawy oraz jakie można podjąć kroki, by się ich pozbyć?
Pytanie: | Odpowiedź: |
Czym charakteryzuje się ŁZS głowy: | Łojotokowe zapalenie skóry głowy charakteryzuje się łupieżem o różnej grubości, ale też tłustości oraz czerwonymi plamami, z intensywnym świądem. |
Gdzie takie objawy mogą być obecne, czy tylko na skórze głowy: | Ze skóry głowy te zmiany mogą rozsiewać się po twarzy, a nawet tułowiu. Szczególnie jeżeli w porę się odpowiednio nie zareaguje. |
Jaki objaw tej choroby jest najbardziej dokuczliwy: | Najbardziej dokuczliwe jest zaczerwienienie, pojawiające się z małymi łuskami, ponadto u niektórych chorych świąd. |
Co można zrobić, by pozbyć się zmian skórnych: | Konieczne jest:
|
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – co musisz jeszcze na jego temat wiedzieć?
ŁZS to przewlekła choroba, która ma okresy remisji i nawrotów. Nie da się z niej wyleczyć, dlatego tak istotny jest regularny kontakt z dermatologiem, który prowadzi chorego, dostosowując leczenie: doustne, miejscowe, a w przypadku nasilenia zmian również skojarzone. Jest to o tyle istotne, że nieleczona dermatoza powoduje jeszcze większe nasilenie objawów, ponadto są one w stanie zajmować co raz to większą powierzchnię ciała, szczególnie tam, gdzie jest dużo gruczołów łojowych. Najprawdopodobniej, przyczyną są, z jakich względów nadmiernie pracujące gruczoły łojowe, a tłusty łój jest pożywką dla lipofilnych oraz drożdżopodobnych grzybów malassezia furfur, normalnie tworzących mikrobiom na naszej skórze. Przy sprzyjających tym pasożytom warunkach, zaczynają się one nadmiernie rozmnażać, czyniąc szkodę organizmowi i tworząc stan zapalny, a przy tym inne charakterystyczne objawy ŁZS, o czym wspominaliśmy już wyżej. Czytaj więcej na temat łuszczenia się skóry głowy: https://www.tvzachod.pl/publikacje/33654,luszczenie-sie-skory-glowy-objaw-lojotokowego-zapalenia-ktory-mozna-opanowac
Jak powinien zatem działać profesjonalny szampon z przeznaczeniem do walki z ŁZS na skórę i łuski na głowie, by przywrócić jej komfort:
powinien łatwo oczyszczać z sebum, przylegających łusek oraz łupieżu,
działać na przyczyny ŁZS, czyli normalizować pracę gruczołów łojowych,
substancje w nim zawarte muszą zabijać grzyby i bakterie, działać keratolitycznie, regeneracyjnie oraz przeciwświądowo na skórę głowy,
powinien być łagodny dla naskórka – czyli bez zbędnych (agresywnych) składników, dzięki czemu będzie się nadawał do codziennego użytku.
Podczas wyboru najodpowiedniejszego, wysokiej jakości szamponu na łojotokowe zapalenie skóry, warto szczególną uwagę zwrócić na formułę produktu. Jak się okazuje, to właśnie konsystencja jest kluczowa, w zwalczaniu, nie raz naprawdę dokuczliwych objawach, tego skórnego schorzenia. Trzeba szukać w takim szamponie sprawdzonych od dawna składników, o których od dawna wiadomo, że świetnie niwelują objawy ŁZS, np.: siarczek selenu, pirokton olaminy, ichtiol czy mleczko pszczele – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Łuszcząca się skóra głowy przestanie stwarzać Ci problemy – wybierz szampon, emulsję i płyn na ŁZS w zestawie Seborh
Szampon Seborh – znajdziesz w nim np. niezastąpioną białą glinkę, pirokton olaminy oraz siarczek selenu. Lekka formuła pozwala na łatwe złuszczanie, po czym oczyszczanie skóry głowy, a także włosów z martwego naskórka, łusek czy sebum. Co też istotne szampon skutecznie zabija grzyby, a przy tym normuje pracę gruczołów łojowych, wzmocnia barierę hydrolipidową, zatem goi i regeneruje naskórek. Zapomnisz o dziwnej skorupie, ciągłym złuszczaniu się naskórka oraz świądzie.
Emulsja Seborh – ma w składzie: siarkę, NMF oraz kwas mlekowy, szybko likwiduje stany zapalne, odkaża, wpływa też na pracę sebum. Doskonale zmiękcza, po czym złuszcza martwy naskórek, przez co skóra staje się odżywiona i przyjemna w dotyku.
Płyn Seborh – zawiera np.: dużo kwasów, argininę i glukonolakton, by zregenerować, a następnie nawilżyć skórę głowy. Mgiełka poprawia mikrokrążenie, ale też wzmacnia naczynia krwionośne.
Czytaj więcej na seborh.pl
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Pielęgnacja przy ŁZS – czy łatwo można pozbyć się przykrych objawów, typu łuski na głowie?
Warto najpierw skorzystać z wizyty u dermatologa, który ocenia stan skóry, po czym rozpoczyna niezbędne leczenie, dostosowane do nasilenia i obszaru zmian. Nie bez znaczenia okazuje się stosowanie dermokosmetyków z przeznaczenie do walki z ŁZS, które są bogate w naturalne substancje, jak: ekstrakty, wyciągi i kwasy – w odpowiedniej formule. Dzięki temu umiejętnie złuszczają martwy naskórek oraz regulują pracę gruczołów łojowych. Warto wybierać nie tylko szampon, ale również inne produkty, które będą miały dłuższy kontakt ze skórą, bo to pomoże szybciej uporać się ze wszystkimi objawami.
Podsumowanie
Schorzenie, jakim jest ŁZS głowy, charakteryzuje się okresami remisji i nawrotów, przy czym nieleczone, jest w stanie rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Miej zatem na uwadze regularny kontakt z lekarzem, ale nie zapominaj również o stosowaniu profesjonalnych dermokosmetyków (nie tylko szamponu, ale również produktów mających dłuższy kontakt ze skórą), bogatych w naturalne, właściwie dobrane składniki. Należy zwrócić należytą uwagę na pielęgnację w każdym okresie choroby.