Mają uczyć kreatywności i empatii
Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego skierowany jest do najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego, a jego celem jest promowanie form spędzania wolnego czasu wspólnie z bliskimi, pobudzenie kreatywności, ale też nauka radzenia sobie w różnych sytuacjach.
– Tym konkursem z jednej strony pobudzamy kreatywność młodych ludzi, rozwijamy empatię, a z drugiej zachęcamy do poszukiwań rozwiązań w sytuacjach trudnych, czasem kryzysowych. Udział w grach zespołowych to też świetna forma spędzania wolnego czasu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza kategoria wiekowa obejmuje dzieci od 6 do 11 roku życia, druga kategoria skierowana jest do młodzieży od 12 do 18 roku życia. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie własnej gry o tematyce społecznej.
– Porusz pozytywne aspekty życia lub problemy, z jakimi młody człowiek spotyka się na co dzień. Zaproponuj alternatywne sposoby ich rozwiązania, nazwij możliwe doznania, ukaż konsekwencje podejmowanych decyzji, przedstaw towarzyszące uczucia. Pobudź grających do dyskusji i świadomego podejmowania decyzji – czytamy w zapowiedzi konkursu.
Gra może mieć formę: planszową, karcianą, inscenizacyjną, quizowo-turniejową lub inną. Powinna być przygotowana w sposób umożliwiający wydrukowanie jej elementów w formacie A4 lub jako wielokrotności tego formatu (szczegóły w regulaminie). Po ogłoszeniu wyników, zwycięskie prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej, tak by każdy mógł grę samodzielnie wydrukować.
Nagrody w obu kategoriach wiekowych wynoszą:
za zajęcie pierwszego miejsca, laureat/-tka otrzyma bon o wartości 1200 zł;
za zajęcie drugiego miejsca, laureat/-tka otrzyma bon o wartości 800 zł;
za zajęcie trzeciego miejsca, laureat/-tka otrzyma bon o wartości 500 zł.
Jak zgłosić pracę?
Aby wziąć udział w konkursie należy przygotowaną pracę wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego (adres: Województwo Zachodniopomorskie, ROPS, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin). Zamknięta przesyłka zawierająca kompletne zgłoszenie powinna zawierać dopisek: „RADiM, konkurs – WŁASNA GRA”. O zgłoszeniu pracy konkursowej decyduje data jej wpływu do Urzędu. Kopertę można przynieść osobiście albo nadesłać za pośrednictwem poczty lub kuriera.
Prace można dostarczać od 11 do 25 września 2023 r.
Ogłoszenie konkursu, regulamin: https://rops.wzp.pl/aktualnosci-rops/konkursu-marszalka-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-wlasna-gra
Konkurs Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego organizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach projektu „Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży”. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 25 października 2023 r., na stronie internetowej ROPS.
Czym zajmuje się Akademia?
ROPS, wykorzystując Fundusze Europejskie, od dwóch lat realizuje szyte na miarę działania skierowane do dzieci i młodzieży, które na co dzień mierzą się z trudnymi sytuacjami życiowymi. Może to być np. rozpad rodziny, przemoc w szkole, hejt w Internecie. Młodzi ludzie nie zawsze mogą liczyć na wystarczające wsparcie swoich opiekunów, nie zawsze też wiedzą, gdzie zwrócić się o pomoc. Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży skutecznie uzupełnia tę lukę, a wsparcie prowadzone jest w partnerstwie z ośmioma powiatami.
W ramach projektu realizowane były warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, specjalnie przygotowane treningi zdobywania umiejętności społecznych, poradnictwo rodzinne i specjalistyczne. Z młodzieżą pracowali asystenci dorastania. Odbywały się też intensywne treningi wyjazdowe dla młodzieży, w formie obozów survivalowych. Ważnym elementem Akademii jest internetowa platforma usług specjalistycznych oferująca m.in. bezpłatne porady psychologa, prawnika, dietetyka.
Projekt „Regionalna Akademia Dzieci i Młodzieży” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020), będzie realizowany do października br.
Napisz komentarz
Komentarze