- Czyj interes reprezentuje Gmina Sławno - mieszkańców czy konserwatora zabytków? – dopytywał jeden z mieszkańców, nawiązując tym pytaniem do sytuacji, gdy wiele budynków ma być wpisanych do gminnego rejestru zabytków, a tym samym nie będzie można przeprowadzać tam żadnych zmian (np. remontów) bez zgody konserwatora zabytków. - Gdyby konserwatora dawał pieniądze na remonty, to zgoda, a tak wiele z obiektów popadnie w ruinę, bo ludzi nie będzie stać na roboty, które będą o wiele bardziej kosztowne pod konserwatorskim nadzorem – wyrażał obawy.
Kwestię zabytkowych budynków wyjaśniał obecny na sali urbanista:
- Wytypowaliśmy obiekty o wysokich walorach historycznych i kulturowych, jednak osoby zainteresowane zawsze mogą wnioskować o wykreślenie ich z rejestru. Takie sytuacje mieliśmy z wieloma obiektami w Kwasowie, Pomiłowie czy Tokarach.
Na zakończenie tej części spotkania A. Ciróg przypomniał, że uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 12 lipca 2023 r.
Bardziej dynamiczna byłą część zebrania dotycząca kopalni żwiru, o której wkrótce. Mieczysław Siwiec
Napisz komentarz
Komentarze