„Dogonić siebie. Sławieńska czytanka. Moje miasto i ja” Marii Poprawskiej należy do literatury pamiętnikarskiej, która uprawiana była od starożytności. Pamiętnik opowiada o zdarzeniach z pewnego dystansu czasowego, w związku z czym kształtuje się dwupłaszczyznowość narracji: autor pamiętnika opowiadać może nie tylko o tym, jak zdarzenia przebiegały, lecz może ujawniać również swoje stanowisko wobec nich w chwili pisania.
W Polsce ten gatunek uprawiany był od XVI wieku i w następnych stuleciach bujnie się rozwijał.
Ten typ prozy dotyczący Sławna przed laty uprawiała córka pierwszego powojennego dyrektora szpitala - Małgorzata Siedlecka – Rybczyńska wydając kilka książek, których tematyka związana jest między innymi z miastem nad Wieprzą widzianym z jej perspektywy. „Dogonić siebie” jest drugą memuarystyczną publikacją po wojnie,
Książka sytuuje się pomiędzy nauką (historia), publicystyką i literaturą. Opowiada o mieście, ludziach i zdarzeniach z perspektywy życia autorki.
Składa się kilku rozdziałów. „Okruchy wspomnień” rozpoczynają się na przełomie 1945 i 1946 roku i wiodą przez życie miasta i narratorki aż do współczesności. Pamiętnik opowiada o dzieciństwie, latach szkolnych, działalności zawodowej i społecznej, która była bardzo bogata (organizacje pozarządowe, samorząd, spółdzielczość) i życiu prywatnym.
Nagromadzenie wielu informacji, ciekawy język stanowić będzie po latach bogate źródło do poznania nie tylko biografii autorki, ale i przeszłości małego pomorskiego miasteczka przełomu XX i XXI wieku.
Publikacja wydana w końcu 2021 roku jest ilustrowana zdjęciami z rodzinnego archiwum.
20 stycznia o godzinie 1700 w Sławieńskim Domu Kultury odbędzie się promocja książki z udziałem autorki i możliwością zakupu publikacji.
Jan Sroka
Napisz komentarz
Komentarze