11 stycznia nastąpiło wręczenie nagród w II edycji wojewódzkiego konkursu historycznego "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?".
Konkurs, organizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne "Pomerania" został objęty honorowym patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Głównym celem konkursu było zainspirowanie uczniów do poznania historii swoich rodzin w oparciu o pozyskane informacje i pamiątki oraz utrwalenie zebranych informacji dla przyszłych pokoleń. Na konkurs wpłynęły 23 prace uczniów szkół podstawowych z całego województwa zachodniopomorskiego.
Komisja konkursowa wyłoniła dwoje laureatów głównych, którymi zostali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie: Oliwia Hennig i Oskar Sienkiewicz. II laureatką konkursu została Amelia Lauren – również ze SP nr 1.
Uczniowie opisali historię swoich rodzin oraz miejsc rodzinnych. Oliwia Hennig otrzymała też wyróżnienia od Archiwum Państwowego oraz Stowarzyszenia Kresów Wschodnich „ Dziedzictwo i Pamięć ”.Szczególnym wyróżnieniem dla szkoły było wręczenie statuetki "Orlęta" od stowarzyszeń kresowych, którą odebrała Pani Aneta Świątek - dyrektor SP nr 1. Był to wyraz uznania środowisk kresowych za propagowanie i podtrzymywanie historii Kresów Wschodnich. Pani Ewa Byszewska, nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sławnie otrzymała specjalne wyróżnienie za przygotowanie uczniów, którzy zostali laureatami konkursu.
Dodatkową nagrodą dla szkoły będzie cykl wykładów i warsztatów o tematyce genealogicznej, zorganizowanych przez Towarzystwo Genealogiczne Pomerania oraz umieszczenie zwycięskich prac w Archiwum Państwowym. Województwo zachodniopomorskie jest specyficznym regionem pod względem budowania historii rodzinnych. Znaczna większość obecnych mieszkańców przybyła na te tereny po 1945 roku z innych zakątków Polski, przynosząc ze sobą wspomnienia stron rodzinnych i nieliczne, ocalałe z pożogi wojennej pamiątki i zdjęcia. Po ponad 70 latach od zakończenia drugiej wojny światowej pozostało niewielu świadków, którzy mogą się dziś podzielić się opowieściami o miejscach, które ich przodkowie zamieszkiwali czasami od setek lat. Opowiedzieć historię swych ojców i dziadków, którzy tworzyli zręby Rzeczpospolitej w 1918 roku po 123 latach zaborów, czy uczestniczyli w dziewiętnastowiecznych zrywach narodowych. Przeciwstawili się niemieckiej napaści w 1939 roku i wpisali się w walkę podczas drugiej wojny światowej. Prowadzili walkę o wolną i niezależną Polskę. Przodków, którzy swoją ciężką pracą przyczyniali się do rozwoju naszego kraju i miasta.Każdego dnia ubywa świadków tych historii, a jedynym sposobem na utrwalenie w pamięci ich wspomnień i opowieści jest ich zapis.
Napisz komentarz
Komentarze