– Organizacje pozarządowe od samego początku pandemii dzielnie działały, by wspierać służbę zdrowia i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Z tego powodu jednym z naszych pierwszych działań w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego było przeznaczenie funduszy na zakup najpotrzebniejszych środków ochrony indywidualnej dla wolontariuszek i wolontariuszy. Teraz organizacje, tak samo jako przedsiębiorcy i branża turystyczna, mierzą się z kolejnymi problemami organizacyjnymi i finansowymi. Chcemy wesprzeć trzeci sektor dodatkowymi środkami, dlatego jeszcze w tym miesiącu ogłosiliśmy konkurs na wkłady własne, który pomoże zapewnić NGO’som możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych oraz uruchamiamy Program Społecznik na Ratunek – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
O mikrodotacje mogą starać się, tak jak do tej pory, zachodniopomorskie organizacje pozarządowe i grupy nieformalne. Dany podmiot może otrzymać maksymalnie dofinansowanie dwóch wniosków, przy założeniu, że jeden z nich realizowany będzie razem z grupą nieformalną.
Na co można otrzymać dofinansowanie w specjalnym naborze?
Nabór specjalny obejmować będzie działania, w ramach których możliwe jest złagodzenie skutków pandemii, działania są możliwe do realizacji, niemożliwe do sfinansowania z innych źródeł przy założeniu działań na rzecz ogółu organizacji pozarządowych, i realizacji:1) wsparcia organizacji pozarządowych w ujęciu:
a) instytucjonalnym – np. na częściowe pokrycie wydatków wynikających z nagłych potrzeb organizacji powstałych w wyniku wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji i zdarzeń mogących mieć istotny wpływ na skuteczność działania organizacji i realizacji ich celów statutowych przy okazji realizacji działań. b) rzeczowym – np. zakup sprzętu i materiałów, które są niezbędne do realizacji powyższych działań. c) szkoleniowo - informacyjnym - np. wsparcie informacyjno-doradczo-księgowo-webinariowego w czasach chaosu informacyjnego. 2) wsparcia psychologicznego – realizacji działań polegających na udzielaniu pomocy indywidualnej, grupowej w różny możliwy sposób;3) inicjatyw oddolnych – działań wolontarystycznych, pomocowych, animacyjnych (np. akcje wsparcia potrzebujących osób, grup, pomoc sąsiedzka itp.).
Sięgnij po dotację
Nabór wniosków rozpoczął się 1 czerwca 2020 r. za pośrednictwem generatora wniosków i jest przeprowadzany do czasu wyczerpania przeznaczonych na ten cel środków.
Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronach internetowych KARR S.A. (www.spolecznik.karrsa.pl) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (www.wws.wzp.pl).
Ogłoszenie konkursu:
http://www.spolecznik.karrsa.pl/
Program Społecznik realizowany jest w województwie zachodniopomorskim od 2017 roku. Dzięki niemu organizacje pozarządowe i grupy nieformalne, mogą starać się o dofinansowanie swoich pomysłów na ciekawe wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe, ekologiczne czy edukacyjne. Do tej pory Społecznicy przeprowadzili blisko 2 tys. takich akcji.
Program Społecznik realizowany jest w formule regrantingu. Oznacza to, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę pełni Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Inne działania: konkurs na „wkłady własne”
Oprócz ogłoszonego naboru specjalnego w Programie Społecznik organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie „wkładu własnego” do projektów finansowanych z funduszy zewnętrznych, tj. spoza budżetu województwa.
Ogłoszenie, regulamin:
http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/otwarty-konkurs-ofert-na-wsparcie-realizacji-zadan-publicznych-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-w-0
– Jedną z głównych przeszkód w pozyskiwaniu dofinansowania przez organizacje pozarządowe są trudności w zabezpieczeniu pieniędzy na wkład własny. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zachodniopomorskich stowarzyszeń i fundacji, ogłaszamy otwarte konkursy ofert na wkłady własne. Bez zapewnienia środków na ten cel, mimo ciekawego projektu, NGO nie otrzyma dotacji, a przedstawiona oferta zostanie odrzucona z przyczyn formalnych – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Z takiego wsparcia już skorzystali:
Szensztacki Instytut Sióstr Maryi środki na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej w Koszalinie;Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim” przyznaną kwotę 20 tys. wykorzysta do realizacji projektu związanego z konkursem grantowym „Działaj lokalnie”.
Napisz komentarz
Komentarze