Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:10
Przeczytaj!

Zestaw fotowoltaiczny – z czego się składa? W jaki sposób wytwarza prąd?

Fotowoltaika staje się coraz powszechniejsza. To inwestycja, która generuje ogromne oszczędności. Jak działa taki zestaw i z jakich elementów się składa?
  • 18.04.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zestaw fotowoltaiczny – z czego się składa? W jaki sposób wytwarza prąd?

Czym jest fotowoltaika?

Odnawialne źródła energii to sposób na tanie, niekończące się pokłady prądu. Wraz z rozwojem nauki w tym zakresie stworzono zestaw, który zamienia energię promieni słonecznych w energię elektryczną. Dzięki temu może być wykorzystywana w Polsce przez cały rok. Instalacja tego typu jest w pełni bezpieczna dla środowiska i pozwala uniezależnić się od sieciowego dostawcy. W ten sposób szybko i znacząco obniżymy rachunki za prąd. Zestaw fotowoltaiczny jest zespołem urządzeń umożliwiających przechwycenie energii słonecznej, zamianę jej w prąd stały, a następnie dostosowanie do wymagań domowej sieci elektrycznej. Koszt takiej instalacji wynosi zazwyczaj od 15 do 25 tysięcy złotych.  Wszystko zależy od tego, jak duża moc paneli słonecznych jest nam potrzebna, by pokryć roczne zapotrzebowanie na prąd. Po kilku latach zestaw będzie więc przynosić wyłącznie zyski.

Zestaw fotowoltaiczny – najważniejsze elementy

Z czego więc składa się taki zestaw fotowoltaiczny? Oczywiście najważniejszym elementem są wspomniane już wcześniej panele słoneczne. To dzięki nim możliwa jest zamiana promieni słońca w prąd. Ogniwa paneli są zbudowane z krzemu, co umożliwia przepływ prądu. Moduły zawierają wiele tego rodzaju ogniw i dodatkowo są pokryte powłoką antyrefleksyjną, hartowaną szybą i oprawione aluminiową ramą. Panele słoneczne wykonuje się na dwa sposoby i każdy z nich gwarantuje trwałą i skuteczną pracę. Pierwszy z nich to moduły monokrystaliczne, które powstają na bazie monokrystalicznego krzemu. Poznamy je po ciemnoniebieskiej barwie i zaokrąglonych ogniwach. Są to obecnie najsprawniejsze moduły, których przewaga jest widoczna w miejscach o ograniczonej dostępności i trudnościach w montażu. Panele polikrystaliczne natomiast składają się z prostokątnych ogniw o jasnoniebieskiej barwie. Technologia produkcji tego rodzaju modułów jest mniej skomplikowana, co wpływa na niższą cenę i większą popularność. Sprawdź tutaj, co jeszcze powinieneś wiedzieć o zestawie fotowoltaicznym https://sklep.ekotechnologia.eu/c/24/gotowe-zestawy.html. Poza panelami, ważną rolę pełni też falownik sieciowy, inaczej zwany inwerterem. To dzięki niemu prąd wygenerowane przez panele można wykorzystać w domu. Zamienia bowiem prąd stały na zmienny. Nie możemy także zapominać o takich elementach jak przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe.

--- Artykuł sponsorowany ---