Są to miejsca zapewniające bezpieczeństwo przechowywanych przedmiotów, zarówno ze względu na obecność fizycznej ochrony obiektu, jak i zachowanie optymalnych warunków w zakresie temperatury czy wilgotności, na zagwarantowany w umowie czas (z reguły od dwóch tygodni do wielu miesięcy). Mienie podlega oczywiście ubezpieczeniu. Rozwiązanie wydaje się być idealne zarówno dla osób prywatnych, pragnących składować na przykład nieużywane meble, jak i dla firm nieposiadających powierzchni do archiwizacji dokumentów, choć należy pamiętać, że jest to rynek znajdujący się dopiero we wczesnej fazie rozwoju, wymagający szerokiej kampanii reklamowej.
Rynek usług self storage w Polsce
Na gruncie polskim self storage jest zjawiskiem stosunkowo nowym, istnieje zaledwie kilkanaście profesjonalnych magazynów, zlokalizowanych w największych miastach, oferujących tego typu usługi, co w porównaniu z takimi krajami jak Niemcy (około 150) czy Anglia (ponad 1000), pokazuje możliwości rozwojowe tego rynku usług. Istnieje zapotrzebowanie na „hotele dla rzeczy” gwarantujące dobrą jakość, bezpieczeństwo mienia,
a przede wszystkim zróżnicowaną powierzchnię przechowywania, ponieważ istniejące firmy dysponują z reguły powierzchnią powyżej 200m²
Podstawową potrzebą jest też wyjście z ofertą do potencjalnych klientów i uświadomienie im nie tylko istnienia możliwości korzystania z usługi magazynowania mienia, ale również zalet korzystania z tego typu wynajmu. Elastycznie dopasowane do potrzeb firm powierzchnie magazynowe (jak np. w Self Storage Stokado Wrocław) mogą stanowić alternatywę dla budowy własnych, a dla klienta indywidualnego być doskonałym rozwiązaniem problemu uporządkowania przestrzeni mieszkalnej
i gromadzenia aktualnie zbędnych przedmiotów.
Popyt na magazyny samoobsługowe
Klienci prywatni
Współczesne wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe nie oferuje zbyt dużej przestrzeni na składowanie zbędnych rzeczy, a konieczność ich ewentualnego segregowania i wywożenia do położonych często w różnych, odległych od siebie punktach zbiórki, nie służy sprawnemu pozbywaniu się przez osoby prywatne nagromadzonych przedmiotów. Niektóre z nich posiadają wartość sentymentalną, lub „mogą się jeszcze przydać”. Stąd wniosek, iż idea self storage może być nakierowana także na tę grupę docelową. Odpowiednia lokalizacja magazynów, a przede wszystkim zbudowanie świadomości potencjalnych klientów indywidualnych, staje się celem dla firm, chcących rozpocząć tego typu działalność. Sugerowaną lokalizacją jest w tym przypadku miasto, dzielnice z dominacją budynków wielorodzinnych, miejsce dobrze skomunikowane, widoczne i zareklamowane lokalnej społeczności. Osiągnięcie progu rentowności jest w tym momencie możliwe w dużych miastach, ale rozwój idei i jej rozpropagowanie może przyczynić się do zainteresowania wśród mieszkańców mniejszych skupisk miejskich. Dość wspomnieć, że w USA z mini przechowalni korzysta co dziesiąte gospodarstwo domowe.
Firmy
W przypadku firm klientami, dla których self storage jest dobrym rozwiązaniem, są średnie
i małe przedsiębiorstwa niedysponujące własną powierzchnią magazynową dla składowania nadwyżek produkcyjnych lub przechowywania dokumentów archiwalnych, a także te, prowadzące usługi związane z przeprowadzkami, przechowujące na krótki czas mienie klienta, a wreszcie sklepy internetowe (szczególnie w początkowej fazie rozwoju). Należy również zwrócić uwagę na tendencję do minimalizowania kosztów firmowych, na przykład poprzez korzystanie z tańszych, bardziej dopasowanych do aktualnych potrzeb powierzchni magazynowych, co ma także związek z aktualną koniunkturą gospodarczą. Lokalizacja magazynów dla firm wymaga także usytuowania w pobliżu arterii komunikacyjnych, w miejscu niezbyt oddalonym od miasta.
Stokado
Mająca swoje oddziały w Poznaniu, Bydgoszczy i Wrocławiu firma Stokado, jest przykładem, jak wejść na rynek self storage w Polsce. Na stronie internetowej firmy możemy zauważyć, że oferowane dla klientów indywidualnych i firm powierzchnie magazynowe są zróżnicowane (od 1m² do wielkości pełnego kontenera), gwarantują zatem duży wybór. Obawę o bezpieczeństwo rozwiewa informacja o ubezpieczeniu składowanego mienia oraz zapewnienie stałego monitoringu i ochrony. Elastyczny czas wynajmu i łatwa możliwość rezygnacji z usługi także są czynnikiem zachęcającym do skorzystania z oferty. Stawki najmu są oczywiście uzależnione od wielkości i rodzaju powierzchni, a w przypadku najmniejszych schowków kształtują się na poziomie 80zł miesięcznie. Wartość dodaną stanowi możliwość zakupienia na miejscu materiałów służących do pakowania czy przenoszenia przedmiotów.
Rozwój tej i podobnych firm świadczy niewątpliwie o możliwościach, jakie daje zainwestowanie w ten, znajdujący się w pierwszej fazie rozwoju, rynek.