Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:16
Przeczytaj!

Pomysły na kwiatowe rabaty - przegląd popularnych rozwiązań

Rośliny przed domem to niezbędny element każdego ogrodu. Malownicze rabaty ożywią każdą przestrzeń, dodadzą jej romantycznego charakteru i pozytywnie wpłyną na nasz nastrój. Odpowiedni dobór roślin sprawi, że kwiaty pięknie będą się prezentować o każdej porze roku.
  • 25.09.2024 09:20
  • Autor: Grupa tipmedia
Pomysły na kwiatowe rabaty - przegląd popularnych rozwiązań

Rabata przed domem - jakie rośliny wybrać?

Kluczową kwestią przy zakładaniu kwiatowej rabaty jest odpowiedni dobór roślin spośród całej gamy bylin, roślin cebulowych, kwiatów jednorocznych lub dwuletnich oraz dekoracyjnych krzewów.

W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wymagania roślin, aby odpowiednio dostosować je do umiejscowienia rabaty. Jeżeli znajduje się w miejscu nasłonecznionym, wybieramy rośliny które preferują więcej światła np. bratki, dalie, astry, floksy, piwonie, jeżówki a także tulipany i hiacynty.

W miejscach zacienionych, z ograniczonym dostępem do światła najlepszym wyborem będą rośliny cieniolubne, np. funkie, tiarelle, brunerry i żurawki.

Dobór roślin w zależności od czasu kwitnienia

Na wiosenne rabaty najlepiej sprawdzą popularne w naszych ogrodach zwiastuny wiosny: tulipany, narcyzy, szafirki, hiacynty oraz przebiśniegi.

Latem pięknie kwitną begonie, piwonie, aksamitki, liliowce, floksy, pelargonie rabatowe, jeżówki, niecierpki, lawenda, żeniszek, pysznogłówki i rudbekie.

Wśród kwiatów na jesienne rabaty polecamy astry, dalię ogrodową, dzielżan ogrodowy, słoneczniki, wrzośce, rozchodniki, zawilce ogrodowe czy też liatrę kłosową. Na jesiennych rabatach ładnie będą też wyglądać trawy ozdobne.

Warto pomyśleć również o roślinach, których kwiaty nie są spektakularne, ale mają dekoracyjne liście. Nawet jeśli jedna grupa kwiatów przekwitnie, liście wciąż będą zdobić rabatę. Możemy wymienić w szczególności funkie i koleus Blumego.

Jak stworzyć rabatę kwiatową?

Założenie rabaty należy dobrze przemyśleć, aby rośliny dobrze czuły się w swoim towarzystwie i nie przeszkadzały sobie nawzajem. Po pierwsze musimy zaprojektować ją piętrowo. Niskie rośliny sadzimy z przodu, zaś wysokie z tyłu. Kwiaty rosnące obok siebie muszą mieć podobną wielkość i zbliżone wymagania, co zapewni im optymalny wzrost.

Nie powinno się sadzić roślin w pojedynczych rzędach, traci ona wówczas naturalny wygląd. Zamiast tego kwiaty sadzimy w większych grupach. Byliny można śmiało przeplatać z kwiatami jednorocznymi lub z części rabaty zrobić łąkę kwietną z nasadzeniem rumianków, chabrów,  maków, czy innych kwiatów łąkowych.

Rabata przy chodniku do domu

Rabata przy chodniku do domu jest atrakcyjna o każdej porze roku, stanowi ozdobę przydomowej przestrzeni i miło wita wracających po pracy domowników. Aranżując rabatę wzdłuż ścieżki wystrzegamy się przede wszystkim przeładowania nadmierną ilością gatunków roślin. O chaos nie trudno, a przecież nie o to nam chodzi.

Ciekawym przykładem jest aranżacja wykorzystująca bukszpan wiecznie zielony jako najwyższe piętro, następnie róże rabatowe, a przy samym chodniku kępy lawendy wąskolistnej. Inna propozycja: zamiast lawendy - trawy ozdobne (kostrzewa sina oraz turzyca), za trawami róże rabatowe, zaś w tyle jeżówka.

Rabata kwiatowa - pomysły na ciekawe aranżacje

  • Rabata wiosenna z różowymi tulipanami i szafirkami, które tworzą ciekawe zestawienie kolorystyczne
  • Rabata do cienia w której pierwsze skrzypce grają funkie
  • Rabata letnia łącząca jeżówkę purpurową z rudbekią, które nie dość, że doskonale czują się w swoim towarzystwie to jeszcze doskonale wyglądają obok siebie

Znaczenie rabaty kwiatowej w ogrodzie

Miejsce koło domu przepełnione kwiatami działa na wszystkie zmysły i pozytywnie nastraja. Warto zaplanować takie miejsce w swoim ogrodzie, które będzie cieszyć oko kolorami. Różnorodność gatunkowa kwiatów pozwala dobrać odpowiednie rośliny na każdą porę roku.

Materiał partnera