Czym kierować się przy wyborze namiotu na wyprawę?
Wybierając idealny namiot na wyprawę, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim mowa tu o rozmiarze i pojemności namiotu. Ważna jest tu zatem liczba osób, która ma z niego korzystać. Dodatkowo istotna jest ilość i rodzaj sprzętu, jaki ma być przechowywany w środku. Po drugie, istotna jest waga i pakowność. Jeśli w planach mamy wędrówki, podczas których często zmieniamy miejsce biwakowania, idealnym rozwiązaniem będzie lekki namiot, który można łatwo zapakować. Oczywiście nie można pominąć kolejnego kryterium, jakim jest materiał wykonania. Powinien być trwały i wodoodporny. Dobrze sprawdzi się tu poliester. Decydując się na zakup namiotu, warto postawić na sprawdzony sklep turystyczny. Dzięki temu można mieć pewność co do jakości produktu.
Jaki rodzaj namiotu?
Na rynku dostępne są różne rodzaje namiotów. Każdy ma inne przeznaczenie. Wybierając ten konkretny, należy mieć to na uwadze.
Namioty biwakowe idealnie sprawdzają się na kempingach i polach namiotowych. Są lekkie, łatwo się je pakuje i przenosi. Poza tym są wodoodporne. Dostępne są oczywiście w różnych kształtach i rozmiarach.
Namioty trekkingowe to znakomity wybór w przypadku dłuższych i bardziej wymagających wypraw. Są większe i bardziej wytrzymałe w porównaniu z namiotami biwakowymi. Poza tym wyposażone są w dodatkowe funkcje. Wskazać można tu choćby na dodatkowe wzmocnienie podłogi i ścian czy wentylację. Są to także namioty pojemne. Bez problemu zmieści się w nich śpiwór i inne niezbędne elementy wyposażenia.
Namioty jednoosobowe są oczywiście lekkie, łatwo się je przenosi, rozkłada i składa.
Namioty rodzinne to dość spore namioty przeznaczone dla większej liczby osób. Niektóre modele posiadają oddzielne sypialnie.
Jaka konstrukcja namiotu jest najlepsza?
Dostępne na rynku namioty różnią się od siebie także pod względem konstrukcji. Wyróżnić można namioty tunelowe, kopułowe, namioty igloo, a także w kształcie stożka. Te pierwsze składają się z kilku łuków tworzących tunel, przez który wchodzi się do środka. Są wytrzymałe i stabilne. Namioty kopułowe charakteryzują się kształtem przypominającym właśnie kopułę. Są stabilne i odporne na wiatr. Z kolei namioty typu igloo posiadają konstrukcję w kształcie koła. Ich najważniejsze cechy? Łatwe w ustawieniu, stabilne i odporne na silny wiatr. Są jednak trudniejsze w przechowywaniu i przenoszeniu. Natomiast namioty w kształcie stożka wyróżniają się stabilną konstrukcją i odpornością na wiatr. Oferują jednak dość mało przestrzeni wewnątrz.
Jakie cechy powinien mieć dobry namiot na wyprawę?
Przede wszystkim każdy namiot niejako z definicji powinien być wodoodporny. Dzięki temu można mieć pewność, że będzie chronić przed deszczem i wilgocią. Istotny jest tu zatem materiał zewnętrzny, jakim namiot jest pokryty. Tkanina powinna być wytrzymała. Dotyczy to nie tylko ścian, ale i podłogi. Dobrze, jeśli namiot wyposażony będzie w system wentylacji, który zapewniać będzie swobodną cyrkulację powietrza. Oczywiście nie można zapomnieć o pojemności. W namiocie bez problemu zmieścić powinni się użytkownicy, jak i oczywiście wyposażenie, np. materace samopompujące – sprawdzony sposób na szybki i spokojny sen w terenie.