Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 05:41
Przeczytaj!

Jak przygotować się do matury z matematyki?

Matura z matematyki od lat budzi strach u przyszłych absolwentów szkół średnich. Szczególnie że znajduje się w gronie przedmiotów obowiązkowych, dlatego rzutuje bezpośrednio na pomyślność całego egzaminu dojrzałości.
  • 21.03.2024 10:22
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak przygotować się do matury z matematyki?

Uczniowie zazwyczaj dzielą się na dwie grupy. W pierwszej znajdują się osoby, które chcą egzamin z tego przedmiotu zdać jak najlepiej, a w drugiej są uczniowie, którzy za sukces uznają 30% na teście. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywań i jak one powinny wyglądać. Przedstawiamy aspekty, które umożliwią opanowanie materiału, zanim przyjdzie maj. 

Jak zaplanować przygotowania do matury z matematyki?

Niekwestionowaną zaletą jest możliwość wykorzystywania tablic, w których znajdują się wzory umożliwiające rozwiązanie zadań. W rezultacie podczas przygotowywań nie musisz uczyć się ich na pamięć, a skupić się wyłącznie na ich poprawnym wykorzystaniu. Matura z matematyki obejmuje 10 działów: liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, funkcje, trygonometrię, ciągi liczbowe, geometrię analityczną, planimetrię, a także stereometrię oraz statystykę i rachunek prawdopodobieństwa. 

Kluczowe jest wcześniejsze, odpowiednie rozplanowanie nauki. Pozostawienie wszystkiego na ostatni moment jest przysłowiowym strzałem w kolano. Najlepiej powtarzać materiał partiami z każdego działu, a miesiąc przed maturą skupić się na rozwiązywaniu całych arkuszy maturalnych. Wówczas przy masowej ilości zadań dostrzeżesz schemat, który ułatwi Ci rozwiązywanie zadań. Zadania, zadania i zadania są najlepszym, co możesz zrobić, a przeszłe arkusze materialne są udostępniane choćby przez CKE.

Jak powinny wyglądać przygotowania do matury z matematyki?

Doskonale wiesz, w której grupie uczniów się znajdujesz, dlatego doskonale wiesz, ile punktów będzie dla Ciebie zadowalającym wynikiem. Minimum umożliwiające zdanie egzaminu opiera się na najprostszych zadaniach i treściach, które stanowią bazę każdorocznych egzaminów. Już podczas rozwiązywania starych egzaminów zobaczysz jakie zadania pojawiają się najczęściej. 

Samodzielne powtarzanie i próby rozwiązywania zadań są najlepszym momentem do wychwycenia trudności. Każde rozwiązane zadanie należy porównać z kluczem rozwiązań. Błędy nie powinny Cię demotywować. Są one doskonałą wskazówką, na czym powinieneś się bardziej skupić. Pomocne będzie także repetytorium maturalne z matematyki, które koncentruje w sobie zadania stricte maturalne. 

Najważniejsza jest systematyczność. Każdego dnia wygospodaruj czas, w którym będziesz rozwiązywać zadania. Najlepiej, jeżeli jest to stała pora dnia. Po czasie zaczniesz dostrzegać, że zadania sprawiają Ci mniej trudności. Samozaparcie jest jednym z większych zwiastunów przyszłego sukcesu. 

Artykuł sponsorowany