Wniosek o urlop wypoczynkowy
Jak widzimy, wniosek o urlop pozwoli nam uzyskać dni wolne, do których mamy prawo w sposób coroczny, płatny i nieprzerwany. Kodeks pracy określa, że pracownicy o stażu pracy do 10 lat korzystają z 20 dni wolnego w trakcie roku, a pracownicy o dłuższym stażu pracy - z 26 dni wolnego w ciągu roku kalendarzowego. Pracodawca ma za zadanie poinformować pracownika o wymiarze takiego urlopu(na piśmie), w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.
Co wliczamy do stażu pracy pracownika? W tym wypadku znaczenie mają również wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, bez uwzględniania przerw między danymi stosunkami pracy i sposobów rozwiązywania umów. Co ciekawe, trzeba wziąć pod uwagę także okresy nauki danej osoby! Podczas ustalania uprawnień urlopowych, należy obliczyć staż ogólny pracownika, sumując okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy i okresy podlegające zaliczeniu do stażu pracowniczego. To pracownik powinien dostarczyć pracodawcy wszelkie ważne dokumenty, które mogą wpływać na długość urlopu wypoczynkowego. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.
Urlop wypoczynkowy - co warto wiedzieć?
Jeśli chodzi o osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy, mogą one korzystać z urlopu pomniejszonego proporcjonalnie do wymiaru etatu. Szczególnym przypadkiem jest z pewnością podjęcie pracy po raz pierwszy w swoim życiu. Wtedy przepisy wskazują, że pracownik ma prawo do pierwszego urlopu po upłynięciu każdego miesiąca pracy - w wysokości 1/12 wymiaru przysługującego urlopu w danym roku. Taka zasada obowiązuje w tym roku, w którym rozpoczynamy pierwszą pracę. Z kolei następny rok oznacza, że mamy już do dyspozycji pełną wysokość urlopu, zgodnie z zawartą umową o pracę. Pamiętajmy o tym, że w razie pierwszej pracy nie trzeba zaokrąglać liczby dni.
Co zawrzeć we wniosku o urlop wypoczynkowy?
Najczęściej pracownicy składają wniosek o urlop na piśmie. Jest to bardzo prosty dokument, którego wypełnienie nie sprawi żadnych trudności. Co wpisujemy we wniosku o urlop wypoczynkowy? Najważniejsze dane to:
- Imię i nazwisko pracownika
- Zajmowane stanowisko
- Data i miejsce sporządzenia wniosku
- Dane firmy i ewentualne dane osoby, do której kierujemy wniosek
W części dotyczącej danych zakładu pracy i pracodawcy możemy dodatkowo zamieścić pieczątkę firmy. Natomiast dalej umieszczamy prośbę o udzielenie urlopu wypoczynkowego, określając także termin urlopu i podając liczbę dni roboczych. Istotne jest to, że w liczbie dni mamy na uwadze tylko dni robocze, czyli te, które są dla nas dniami pracy! Z wniosku powinno dokładnie wynikać, kiedy będziemy przebywać na urlopie i ile dni urlopowych wykorzystujemy. Tak sporządzony dokument podpisujemy i przekazujemy do przełożonego lub pracodawcy.
Kodeks pracy nie uwzględnia tego, w jakim terminie należy przedstawić wiosek o urlop swojemu pracodawcy. Nie zapominajmy jednak o względach organizacyjnych i poinformujmy pracodawcę jak najszybciej o planowanym dniu wolnym. Poza tym urlop powinien zostać udzielany na podstawie planu urlopów, jaki jest ustalany na początku roku w każdym zakładzie pracy.
Czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wypoczynkowego? Bez wątpienia prawo do takiego urlopu jest dla pracownika oczywiste. Niekiedy jednak dochodzi do odmowy udzielenia dni wolnych, zwłaszcza gdy istnieją ku temu ważne przesłanki (interes firmy, awaria itp.). W sytuacji, gdy dany termin nie jest dobry dla zakładu pracy, pracodawca może zaproponować nam zmianę terminu urlopu wypoczynkowego. Jeśli jednak przekażemy informację o konieczności skorzystania z urlopu odpowiednio wcześniej, raczej uzyskamy pozytywną decyzję.