Składki ZUS
Składki ZUS opłacać można zgodnie z wybranym schematem, który zależy między innymi od tego, czy przedsiębiorca:
- Wznawia działalność gospodarczą
- Zaczyna prowadzenie działalności
- Skończył okres ulgi na start lub preferencji
- Ma status emeryta
- Osiąga wysokie przychody i czy korzysta ze składek od przychodu
Korzystając z ulgi na start, nie jesteśmy objęci standardowym obowiązkiem ubezpieczeniowym społeczno-zdrowotnym. W takiej sytuacji rozliczamy składki w ograniczonej formie, mając na względzie jedynie składki za ubezpieczenie zdrowotne. To oznacza, że przez 6 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia firmy jesteśmy zwolnieni z podlegania ubezpieczeniom społecznym.
Pamiętajmy o tym, że ulga na start jest dostępna dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie firmy lub wznawiają ją po upływie co najmniej 60 miesięcy od zawieszenia. Ulga ma dobrowolny charakter, dzięki czemu nie musimy do niej przystępować. Jednakże po rezygnacji nie ma możliwości ponownego skorzystania z ulgi na start.
Składki ZUS preferencyjne
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla nowych przedsiębiorców lub kończących korzystanie z ulgi na start jest przystąpienie do dwuletniej ulgi w opłacaniu składek. Przedsiębiorcy mogą zatem korzystać z preferencji w ciągu 24 miesięcy, ciesząc się mniejszymi składkami za ubezpieczenie społeczne. Okazuje się, że podstawą w wyliczeniach składek tego typu jest co najmniej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niezwykle ważne jest to, że preferencja odnosi się jedynie do składek na ubezpieczenia społeczne. Co do składki zdrowotnej, jest ona opłacalna w jednakowej wysokości.
Mały ZUS plus
Jeśli przychód przedsiębiorcy za 2022 roku nie przekroczył 120 000 złotych, od stycznia 2023 może on skorzystać z ulgi o nazwie mały ZUS plus. W tej sytuacji składki od dochodu opłacać może przedsiębiorca, który:
- Nie korzysta z preferencyjnych składek ZUS lub ulgi na start
- W poprzednim roku prowadził firmę co najmniej 60 dni
- Nie wykonuje prac na rzecz byłego pracodawcy
- Nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej i jest zwolniony z VAT zgodnie z ustawą
Przejdźmy teraz do zwykłych składek ZUS.
Zwykłe składki ZUS
Faktem jest, że podstawą w zwykłych składkach ZUS jest 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za pracę. Korzystając z takiego rozwiązania, musimy opłacać składki społeczne i zdrowotne. Jeśli chodzi o wysokość składki zdrowotnej, jest ona wyliczana tak samo, jak przy preferencyjnej składce ZUS. Ponadto, jest niepodzielna, dlatego nie można jej zmniejszać przykładowo za okres przebywania na zasiłku.
Obecnie mamy do czynienia z następującymi terminami opłacania składek i wysyłania deklaracji DRA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: do 15 dnia miesiąca za poprzedni miesiąc dla płatników z osobowością prawną o do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni dla płatników opłacających składki za siebie, przedsiębiorców lub inne podmioty bez osobowości prawnej.
Nie zapominajmy o tym, że ZUS rozlicza swoich płatników na podstawie daty zaksięgowania wpłaty na kontach indywidualnych. Zazwyczaj opłaty są dokonywane elektronicznie, co zapewnia wygodę i komfort. Więcej o składkach ZUS na portalu Poradnik Przedsiębiorcy.