Byli przedstawiciele Starostwa Powiatowego, ościennych samorządów oraz prawie wszystkich sołectw gminy Sławno. Każde z nich (tych obecnych) wystawiło stoiska z lokalnymi przysmakami i napojami.
Uroczystość rozpoczęła dziękczynna msza św. na placu dożynkowym, którą koncelebrowali księża: Mateusz Krzywicki - proboszcz parafii Świętego Antoniego w Sławnie i Andrzej Korpusik – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Żukowie.
Po mszy, ceremoniał dożynkowy, podczas którego Starostowie Dożynek – Maria Sendecka i Bogdan Przybyła przekazali wójtowi Krzysztofowi Jędrzejczykowi chleb wypieczony z tegorocznego zboża, a następnie, wspólnie rozdali go uczestnikom imprezy. Ceremoniał dożynkowy śpiewem uświetnił zespół Wrześniczanki z Wrześnicy.
Tuż po ceremoniale występy zespołów ludowych. Na scenie prezentowały się: „Wrześniczanki”, „Sławianie” ze Sławna, „Wrzosy” z Warszkowa a także solistka Nikola Zagorodnikow.
Szczególne uznanie widzów zdobyli Liber i Menelaos oraz występujące dzieci ze szkół i przedszkoli gminy Sławno. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna z DJ.
Podczas dożynek rozstrzygnięto tradycyjne konkursy. Był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wygrało sołectwo Kwasowo, przed sołectwami Smardzewo i Radosław. Oprócz prestiżu zwycięzcy otrzymali czeki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Sławnie (odpowiednio: 1000, 700 i 500 zł), a wręczone przez Renatę Bulwan- Zając – dyrektorkę BS-u.
W konkursie na najlepszy chleb wygrała Kamila Stokowska z Pomiłowa, Eweliną Małgorzewicz z Żukowa i Elżbietą Świebodą z Wrześnicy.
Imprezę uzupełniały punkty ze smakołykami, dożynkowymi specjałami i swojskim jadłem. Stoiska wystawiły: Kwasowo, Tychowo, Sławsko, Brzeście, Smardzewo, Radosław, Warszkówko, Boleszewo, Wrześnica, Bobrowiczki, a także Przedszkole w Bobrowicach, Przedszkole w Gwiazdowie, Stowarzyszenie ze Smardzewa oraz CIS Rzyszczewo. Był też jarmark rękodzieła.
Napisz komentarz
Komentarze