Motylkowy zakątek
Motyle to niezwykle barwne owady. Zaproś ich do swojego ogrodu, tworząc dla nich specjalny zakątek. To bardzo proste! Potrzebujesz trochę wolnej przestrzeni, aby posadzić kwiaty wabiące te owady.
Motyli zakątek świetnie prezentuje się na planie koła. Aby go wytyczyć, wykorzystaj obrzeża i palisady ogrodowe, np.: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/architektura-ogrodowa/obrzeza-i-palisady.cat. We wnętrzu koła możesz posadzić takie gatunki roślin jak:
- szałwia;
- jeżówka;
- kocimiętka;
- dzielżan ogrodowy;
- cynie.
Gdy rośliny zakwitną, przyfruną do nich piękne motyle. A ty będziesz mógł obserwować je z bliska i z daleka.
Mini ogród ziołowy
Zioła oraz rośliny lecznicze możesz uprawiać niemal wszędzie, nawet na niewielkim skrawku zieleni. My proponujemy Ci znaleźć miejsce jasne i ciepłe, ale wolne od bezpośredniego nasłonecznienia i silnych wiatru. Ponadto zielnik dobrze jest umiejscowić blisko domu, aby mieć do niego szybki i łatwy dostęp.
Jeśli planujesz stworzyć zielnik nieco dalej i wyżej od domu, możesz stworzyć do niego schodki. W tym celu wykorzystaj obrzeża i palisady granitowe, np.: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/architektura-ogrodowa/obrzeza-i-palisady/obrzeza-granitowe.cat, które posiadają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodowym budownictwie. Wyróżniają się również trwałością i wytrzymałością.
Gdy już wybierzesz odpowiednie miejsce, spulchnij ziemię i rozpocznij sadzenie ziół. Tutaj masz szerokie pole do popisu. W przydomowym zielniku może zagościć:
- bazylia;
- tymianek;
- rozmaryn;
- szałwia;
- oregano;
- mięta.
Rośliny możesz uprawiać tradycyjnie w ziemi lub w tak zwanych grządkach podwyższonych. Gotowe drewniane skrzynie do uprawy roślin kupisz w wielu sklepach ogrodniczych. Możesz też samodzielnie wykonać podwyższenia. Obrzeża i palisady betonowe, takie jak te: https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/architektura-ogrodowa/obrzeza-i-palisady/obrzeza-betonowe.cat, są do tego wręcz stworzone.
Oczko wodne w ogrodzie
Elementy wodne w ogrodzie to prawdziwa uciecha dla zmysłów i to nie tylko dla oczu. Szum wody tworzy kojącą atmosferę, a także pomaga obniżyć temperaturę otoczenia w trakcie upałów. Co więcej, mini ogrodowe wodospady i oczka wodne to atrakcyjne miejsce dla owadów, płazów i kolorowych ptaków. To również baza dla roślin wodnych i bagiennych, które nie występują na suchym terenie.
Sama budowa oczka wodnego nie wymaga, ani specjalnej wiedzy, ani nadzwyczajnych umiejętności. A pomysłów aranżacyjnych z wykorzystaniem tego sztucznego zbiornika jest naprawdę wiele. Możesz urozmaicić sadzawkę oświetleniem, które nocą wyeksponuje jego piękno, bądź wyposażyć się w pompę fontannową.
Miejsce do wypoczynku
Czy to mały, czy duży ogród, w każdym z nich powinno znaleźć się miejsce przeznaczone do odpoczynku. Dobrym pomysłem jest zbudowanie drewnianej altany, w której zmieści się stół oraz krzesła dla domowników i gości. Do altany może prowadzić kamienna ścieżka lub dróżka z kostki brukowej.
Zamiast altany możesz rozważyć budowę lub zakup gotowej pergoli, która również ochroni Cię przed deszczem, słońcem i wiatrem. Budowle te występują w wielu stylach – skandynawskich, loftowych i minimalistycznych. Z pewnością dopasujesz je do warunków panujących w Twoim ogrodzie.
Miejsce do wypoczynku możesz wzbogacić także o miejsce do palenia ogniska lub o grill kamienny, w którym przygotujesz mięsa, ryby, warzywa i owoce morza.
Napisz komentarz
Komentarze