To polsko-amerykańskie konsorcjum inwestuje w Polsce w odnawialne źródła energii od niemal 20 lat. Od 2012 do 2015 roku wybudowano tzw. Darłowskie Centrum Energetyczne na terenie kilku sołectw w gminie Darłowo. Około 40 osób zatrudnionych jest do obsługi i serwisu wszystkich turbin wiatrowych. Zarówno obecnie, jak i w czasie budowy, Inwestor angażował lokalne przedsiębiorstwa w prace przygotowawcze, budowlane i rozwój inwestycji, co przekładało się również na zyski dla miejscowej ludności. W świetle aktualnej sytuacji międzynarodowej, wysokiej inflacji i szybujących cen energii, widzimy, że inwestycja w zieloną energią w gminie Darłowo była słuszna i niezwykle dzisiaj potrzebna. Energia produkowana ze wszystkich zlokalizowanych tutaj turbin wiatrowych należących do Inwestora to 560 GWh rocznie, co mogłaby zasilić gospodarstwa domowe ponad 0,5 mln osób. Podatki od nieruchomości jakie otrzymuje gmina to olbrzymie korzyści przyczyniające się do rozwoju mi.in. infrastruktury drogowej, szkolnictwa i inwestowania w inne niezbędne działania, na które gmina bez takiego wsparcia finansowego z pewnością nie mogłaby sobie pozwolić.
Rozmowa z Radosławem Głażewski – wójtem gminy Darłowo.
Gmina Darłowo wiatrakami stoi...
- Tak można powiedzieć. Jedne z pierwszych w Polsce wybudowano koło Cisowa. Obecnie mamy 118 turbin wiatrowych, z których mamy około 8 milionów złotych wpływów podatkowych do budżetu. To stanowi około 10 procent dochodów gminy, to jest tyle, ile musimy dołożyć do oświaty. Dzięki pieniądzom „z wiatru” mamy na wkłady własne do wielu inwestycji. Wymierną korzyścią są też np. bardzo dobrej jakości drogi dojazdowe do pól wykonane przez budujących wiatraki. Co ważne są one ciągle utrzymywane przez firmy wiatrowe.
- Korzystacie nie tylko z podatków...
- Obecna na naszym terenie firma zajmująca się energetyką wiatrową w dużym stopniu współpracuje z samorządem i z mieszkańcami. Ona wybudowała, ale nie uciekła i utożsamia się z tym terenem. Jest ciągle z nami i widzimy wymierny efekt tej „bytności”. Są otwarci na wszelkie możliwości współpracy. Wspomaga sołectwa, kluby, Ochotnicze Straże Pożarne, parafie itd. Np. dzięki niej mógł być zrealizowany remont kościoła w Domasławicach. Powstała inicjatywa „Żyj z Energią”. Dwa lata temu dwa sołectwa skorzystały z funduszu stworzonego przez tę firmę. Tych działań jest wiele.
- Na początku ludzie buntowali się przeciwko wiatrakom...
- Wydaje się, że ten czas już minął. Ludzie przestali na nie zwracać uwagę. Stały się elementem krajobrazu. Zresztą firma, która tu działa jest bardzo otwarta na wszelkie skargi. Jej pracownicy reagują prawie natychmiast, gdy turbina jest zbyt głośna lub są jakieś inne nieprawidłowości. Np. turbiny są wyłączane na ten czas, gdy słońce powoduje efekt migotania w jakiejś miejscowości.
- Będą kolejne wiatraki?
- Czy będą następne, trudno powiedzieć, ale nawet jak zmienią się przepisy dotyczące odległości turbin od budynków mieszkalnych, na kolejne wiatraki u nas w gminie nie ma już większych szans. Po prostu brakuje miejsca.
Rozmawiał Mieczysław Siwiec
Inwestor podczas prac serwisowych turbin wiatrowych z użyciem dźwigu przeprowadza doraźne naprawy dróg dojazdowych wykorzystywanych na potrzeby dojazdu do turbin. Obejmują one naprawę nawierzchni dróg, wycinkę zakrzaczenia rowów, udrożnienie istniejących rowów.
118 wiatraków (siłowni wiatrowych)
8 mln zł - wpływów podatkowych, czyli 10% rocznych wydatków
Ponadto, na przestrzeni lat 2012-2020 dokonano szeregu napraw, remontów lub budowy nowych dróg zarówno gruntowych, gminnych jak i powiatowych:
- Przebudowa dróg gruntowych których zarządcą jest Gmina Darłowo – 58 830 m
- Przebudowa dróg powiatowych w granicach administracyjnych Gminy Darłowo – 6 189 m
(częściowo po budowie przekazana przez Powiat Sławno na rzecz Gminy Darłowo: droga relacji DW 205 – Sińczyca o długości 982m) - Przebudowa drogi krajowej 37 (nowa nakładka asfaltowa) relacji Karwice / Darłowo w granicach administracyjnych gm. Darłowo – 3 000m
- Budowa nowych dróg dojazdowych na działkach turbinowych, których zarządca są Farmy Wiatrowe – 10 431m - z tych dróg również korzystają mieszkańcy (rolnicy) podczas prac polowych
Dodatkowo w roku 2019 został przeprowadzony remont dróg gminnych na długości ok. 3 226 m od zjazdu z drogi powiatowej Nr 3714Z relacji Wiekowo-Wiekowice do zjazdu z drogi powiatowej nr 358Z relacji Dobiesław – Jeżyczki. Obejmował on poza naprawą nawierzchni z kruszywa uporządkowanie odwodnienia drogi (odtworzenie rowów przydrożnych, wycinkę zakrzaczenia rowów, udrożnienie istniejących rowów (profilowanie), oczyszczenie i udrożnienie istniejących przepustów rurowych.
Inwestor prowadząc swoja inwestycję przykłada również dużą uwagę do tzw. zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Od 2015 roku prowadzi inicjatywę pod nazwą „Żyj z energią”, której działania skierowane są do lokalnej społeczności, a w szczególności do miejscowych stowarzyszeń, szkół, świetlic wiejskich, a także do jednostek ochotniczych straży pożarnych, z którymi Inwestor współpracuje na wielu płaszczyznach.
Wyremontowana droga Wiekowo - Wiekowice
Napisz komentarz
Komentarze