Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Sławna ruszyły roboty przy zagospodarowaniu „trójkąta z czołgiem” czyli skweru pomiędzy Armii Krajowej, Kopernika i Matejki. Na uporządkowanie tego terenu oraz budowę parku z fontanną i inną infrastrukturą, sławieński samorząd otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Na początek prace porządkowe prowadzą pracownicy sławieńskiego MPGKiM-u, którzy rozpoczęli od wycinki świerków posadzonych już po postawieniu czołgu i odsłonięciu, w dniu 9 maja 1983 r. tablicy pamiątkowej z napisem Wyzwolicielom Społeczeństwo Powiatu Sławieńskiego.
Stojący na skwerze przy Armii Krajowej czołg trzeba usunąć, bo podpadł urzędnikom IPN-u. Według ich interpretacji jest to jeden z symboli zniewolenia Narodu Polskiego, albowiem znajduje się w wykazie obiektów upamiętniających... żołnierzy i partyzantów sowieckich na terenie województwa zachodniopomorskiego!
Ustawa o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego mówi o tym, że pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolicznych komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.
Na podstawie tej ustawy do usunięcia zostało zakwalifikowanych 469 obiektów. Wśród nich jest wspomniany Pomnik Wyzwolenia Ziemi Sławieńskiej – czołg.
Już kilka lat temu Rada Miejska Podjęła uchwałę o usunięciu czołgu.
Przypomnijmy: fundatorem pomnika było miasto Sławno na wniosek koła terenowego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
Czołg T-34 ustawiony jest na żelbetowej podstawie. Obok czołgu znajduje się wolnostojąca granitowa tablica ze wspomnianym wyżej napisem.
Według informacji zawartej na stronie internetowej miasta Sławna, czołg jest jednym z pięciu T-34 obsadzonych przez polskie załogi, z korpusu generała A. Panfiłowa.
Wcześniej maszyna brała udział w operacjach 1 Brygady Pancernej im.Bohaterów Westerplatte. Czołg do Sławna został przywieziony z Ostródy (elbląskie) w 1983 roku. Tablicę pamiątkową odsłonięto z udziałem delegacji władz radzieckich, przedstawicieli Komitetu Wojewódzkiego PZPR, władz lokalnych i kombatantów.
Czynności odsłonięcia tablicy dokonali: Jan Kurczuk, emerytowany dróżnik ze Staniewic - uczestnik obrony Westerplatte i Bronisław Brzozowski - emerytowany robotnik sławieńskiej gazowni, były strzelec pokładowy czołgu T-34 .
Na okoliczność odsłonięcia tablicy obok zasadzono 2 dęby.
Czołg postawiony został na terenie byłego (założonego przed II wojną światową) ogrodu różanego (Rosen-garten).
W 1983 roku zdemontowana została fontanna, na miejscu której postawiono cokół wraz z czołgiem.
Plac, na którym postawiono maszynę okala 9 drzew z okresu powstania ogrodu różanego.
Napisz komentarz
Komentarze