W wielu miejscach Darłowa i Darłówka, często w rowach przydrożnych, parkach laskach, wydmach znajdujemy dzikie wysypiska i nielegalnie składowane odpady.
Aby zdać sobie sprawę, jakie zagrożenia dla środowiska niosą nam dzikie wysypiska należy najpierw wiedzieć czego wymagamy od prawidłowego składowiska odpadów. Nowoczesne składowisko odpadów jest obiektem budowlanym zlokalizowanym i urządzonym zgodnie z restrykcyjnymi przepisami prawa, przeznaczonym do gromadzenia odpadów.
Od takiego obiektu wymaga się maksymalnej szczelności i zapewnienia minimalnego oddziaływania na otoczenie. Dzikie wysypiska są to miejsca niezabezpieczone i nieprzystosowane do składowania odpadów, stanowiące szczególne niebezpieczeństwo dla środowiska i człowieka. Również zakopywanie i topienie odpadów to wysoce niewłaściwe postępowanie. Na wszystkich nielegalnych wysypiskach wyciekające z nich substancje swobodnie przedostają się do gleby, wody i powietrza zanieczyszczając je. Dzikie wysypiska odpadów zanieczyszczają chemicznie i mikrobiologiczne wody powierzchniowe i podziemne.
Metale ciężkie, zużyte baterie, farby, oleje samochodowe, leki, środki ochrony roślin, padlina, azbest i inne trucizny zanieczyszczają wody, gleby i powietrze. Giną rośliny, owady i zwierzęta, chorują i trują się ludzie. Rtęć, arsen, kadm, ołów kumulują się w ludzkich nerkach wątrobie, mózgu i nie usuną ich żadne lekarstwa. Ci co wyrzucają śmieci i odpady w miejscach do tego nie wyznaczonych to truciciele ludzi, zwierząt i środowiska.
Należy takie zachowania tępić i piętnować.
Każdy mieszkaniec miasta Darłowa, a także osoby przebywające na jego terenie są zobowiązane do utrzymywania czystości i porządku oraz segregacji odpadów. Mówią o tym stosowne ustawy, uchwały i regulaminy. Tam gdzie są wytwarzane odpady należy prowadzić ich selektywną zbiórkę.
Wszelkie posegregowane odpady w Darłowie przyjmuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych prowadzony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., zwanym dalej PSZOK. Udziela on również wszelkich informacji o pracy PSZOK, terminach, cenach za usługi pod numerem telefonu: (94) 314-26-11.
Odpady segregowane (papier, tworzywa sztuczne, makulatura, bioodpady) - w każdej ilości odbierane są spod nieruchomości raz na dwa tygodnie.
Ale co zrobić z tymi, których nie możemy wrzucić ani do pojemnika na odpady komunalne, ani do worów z segregacją- takich jak: sprzęt AGD, zabawki, meble, opakowania po lekach, baterie, odpady poremontowe - Odpady tego typu należy zawieźć na PSZOK - przy ul. Chopina 61, czynny we wtorki i soboty, w godzinach od 8:00 do 16:00.
Napisz komentarz
Komentarze