Darłowo: MwM, czyli Muzyka w Mariackim – 1. Koncert inauguracyjny
30 czerwca 2024
Godz. 19:00
Darłowo – Kościół Mariacki
Wstęp wolny
Wystąpi duet: Ewelina Małaczewska (sopran) i Paweł Głowiński (organy).
Lato z muzyką organową
Już w niedzielę 30 czerwca 2024 roku o godz. 19:00, rozpocznie się kolejna edycja cyklu muzycznego pn. Muzyka w Mariackim. Czwarty sezon z rzędu, przez dwa letnie miesiące będziemy mieli okazję posłuchać zróżnicowanego i atrakcyjnego repertuaru w wykonaniu cenionych artystów, a także odwiedzić jeden z najpiękniejszych darłowskich kościołów.
Melomani doskonale wiedzą, że impreza z uwagi na unikatowość instrumentu jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Te same kompozycje zagrane na organach, w przestrzeni kościoła Mariackiego, dostarczają za każdym razem nowych wrażeń. Tym bardziej, jeśli za instrumentem zasiądą cenieni wirtuozi.
W niedzielę 30 czerwca o godz. 19:00 odbędzie się inauguracja "Muzyki w Mariackim". Podczas tegorocznej edycji, odbędą się cztery koncerty. Oprócz uznanych artystów, jak Patryk Podwojski czy Kamil Kruczkowski, zaprezentują się wschodzące gwiazdy, m.in. Paweł Głowiński czy Orkiestra Kameralna Camerata Baltica.
- Koncerty, ze względu na wspaniałe wnętrze, jakim jest bazylika Mariacka, cechuje znakomita atmosfera. To również okazja do posłuchania brzmienia tego niezwykłego instrumentu - mówi Magda Burduk, dyrektor Darłowskiego Ośrodka Kultury.
Festiwal potrwa do 11 sierpnia, poniżej przedstawiamy szczegółowy program jaki przygotowaliśmy dla Państwa na lato 2024 w Darłowie:
30 czerwca, godz. 19:00
Ewelina Małaczewska - sopran
Paweł Głowiński - organy
7 lipca, godz. 19:00
Aleksandra Podwojska - sopran
Patryk Podwojski - organy
4 sierpnia, godz. 19:00
Kamil Kruczkowski - trąbka
Adam Sadowski - organy
11 sierpnia, godz. 19:00
Orkiestra Kameralna Camerata Baltica
Wstęp na koncert jest wolny.
Organizatorem Mariackich Koncertów Organowych jest Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda a
dyrektorem artystycznym tegorocznego cyklu jest: Zbigniew Gach.
Podczas pierwszego koncertu – 30 czerwca 2024 wystąpi duet: Ewelina Małaczewska (sopran) i Paweł Głowiński (organy).
EWELINA MAŁACZEWSKA – sopran, menedżer kultury, organizator wydarzeń muzycznych, ale także grafik komputerowy, składacz tekstu i projektant wnętrz. Absolwentka Wydziału Wokalnego ZSM Karola Szymanowskiego w Toruniu. Wokalne umiejętności kształciła w formie prywatnych studiów u dr Joanny Łukaszewskiej w Warszawie. Od 15 lat jest solistką Scholi Cantorum Thorunensis czy chóru Astrolabium, z którymi występowała na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, a także w zespole Polyphonics w projekcie „Wodecki welcome to”.
Ewelina Małaczewska jest prezesem dwóch toruńskich stowarzyszeń organizujących największe lokalne festiwale, w tym najstarszy festiwal w Województwie Kujawsko-Pomorskim – Świętojański Festiwal Organowy, a także Festiwal Wielkotygodniowy im. Marka Wakarecego. Organizowała szereg festiwali i eventów muzycznych, z muzyką chóralną, organową czy kameralną, zarówno na gruncie polskim, jak i międzynarodowym, w tym polsko-amerykański projekt „Ensemble Invocatio – Więcej niż głosy” zrzeszający muzyków z Polski i zagranicy.
PAWEŁ GŁOWIŃSKI – urodzony w 1988, toruński organizator życia muzycznego, organista, dyrygent, kompozytor, dyrektor, kierownik artystyczny festiwali muzycznych. Drogę edukacji muzycznej rozpoczął już jako trzylatek w młodzieżowym domu kultury w Toruniu. Wykształcenie muzyczne następnie zdobywał w toruńskiej szkole muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, w klasie fortepianu, a następnie w klasie organów, którą to klasę ukończył z wyróżnieniem.
Swoje pasje rozwijał w chórze wydziału teologii UMK pod kierownictwem Ks. dr Mariusza Kilmka. W roku 2005 ukończył Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, uzyskując dyplom organisty. Swój warsztat gry na organach nieustannie doskonali pod okiem najlepszych pedagogów w kraju a także uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych organistów na całym świecie.
Jako organista najchętniej wykonuje organową muzykę francuską XIX i XX wieku. Szczególne miejsce wśród Jego muzycznych zainteresowań zajmuje jednak improwizacja organowa. Współpracuje jako improwizator z wybitnymi instrumentalistami, śpiewakami, improwizatorami i jazzmenami, tworząc niecodzienne projekty łączące brzmienie organów z chorałem gregoriańskim, elektroniką, skrzypcami elektrycznymi, klarnetem basowym, saksofonem czy harmonijką ustną.
Od 2017 objął kierownictwo artystyczne i organizacyjne nad jednym z najstarszych i największych w Polsce festiwali muzyki organowej - Świętojańskiego Festiwalu Organowego w Toruniu. W 2024 roku stworzył i objął kierownictwem artystycznym odbywający się w katedrze Warszawsko-Praskiej Festiwal Muzyki Sakralnej "Musica Sacra".
Od 2020 roku Paweł Głowiński współpracuje jako kierownik artystyczny z niemiecką agencją Neumann-Wolff Media realizując na skalę światową wielkie, muzyczne projekty takie jak "Gregorian Grace" czy "Voci e Violini". Jako kierownik artystyczny, dyrygent i organista wziął udział w koncertowym tournée po Europie przygotowując i wykonując ponad 150 koncertów. Jest założycielem i dyrektorem agencji muzycznej Kultura Żyje.
Jest twórcą projektu Gregorian Priests, jedynego na świecie przestrzennego projektu, w którego skład wchodzą katoliccy, diecezjalni duchowni profesjonalnie wykonujący chorał gregoriański połączony z improwizacjami o charakterze jazzowym na skrzypce elektryczne, saksofon, klarnet oraz organy.
PROGRAM:
Marc-Antoine Charpentier - Preludium do "Te Deum"\
Michał Lorenc - Ave Maria
Alexandre Guilmant - Allegro Appassionato z V Sonata c-moll
Giulio Caccini - Ave Maria
Louis James Alfred Lefébure-Wély - Sortie
Henri Seroka - Ave Maria
Franz Schubert - Ave Maria
Improwizacje organowe na zadane przez publiczność tematy
O słowo wstępne podczas koncertów zadbają:
Joanna Złotkowska – kompozytorka, teoretyk muzyki oraz Zbigniew Gach – muzyk, dyrektor artystyczny MwM.
Gościnności udziela nam Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Darłowie.
· Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w harmonogramie wydarzeń.